Vaše nevěra proběhla přesně tak, jak jste plánovala, dle vašich očekávání. Partner se nic nedozvěděl, nicméně nyní jste sama ze sebe zaskočena. Trápí vás výčitky svědomí a vyčítáte si to. Nebo naopak žádné výčitky nemáte a přemýšlíte o tom, že byste si to zopakovala. Jak si vysvětlit váš pocit viny nebo naopak chuť si to zopakovat?

Po nevěře jsou dvě možnosti, jak se budete cítit

Poté, co jste byla nevěrná, můžete mít dva základní pocity. Můžete cítit vinu nebo se můžete cítit naopak dobře a nemusíte se vůbec žádnou vinou zabývat. S pocity to není tak jednoduché, jak to může vypadat. I nevěrná žena, která cítí vinu, může být opakovaně nevěrná, a to proto, že není se sebou nebo s něčím v sobě vyrovnaná. Nevěra přirozeně nemusí mít za cíl jen sexuální uspokojení, ale především může řešit něco na pozadí v psychice ženy.

Z toho důvodu není prospěšné, pokud cítíte po nevěře vinu, nechat se zcela tímto pocitem ovlivnit. Rozhodně sama sobě neslibujte, že už to neuděláte. Samotný pocit viny totiž není jen důkazem toho, že vás to mrzí, ale naopak může být důkazem toho, že s něčím nejste vyrovnaná. Nejspíše si něco v sobě odpíráte, protože si myslíte, že je to špatné. Nicméně za vaším pocitem a odpíráním může být úplně jiný pocit. Například se si chcete dokázat, že o vás někdo stojí. 

Pocity viny po nevěře

A vaše pocity viny z nevěry? Mohou se projevit v podobě, že opět po svém milenci nebo po svém zážitku budete toužit. Nebudete toužit po svém zážitku jen proto, že jsi ho na fyzické úrovni chcete zopakovat, ale budete po něm toužit i z toho důvodu, abyste si zopakovala psychický zážitek. Může jít o situaci, že se vlastně postavíte proti svému přísnému hlasu ve své mysli, který vám našeptává, že nejdříve vždy musíte myslet a brát ohledy na druhé, teprve pak až na sebe.

Je běžné, že za mnou do poradny přijde žena, která byla nevěrná, má silné výčitky a ptá se mě, jak se těchto výčitek zbavit. Takovou ženu pak velmi překvapí, když se jí zeptám, jaká je její motivace. Proč se chce své viny zbavit, a zda-li ví doopravdy, proč byla nevěrná. Taková žena často řekne, že díky svému nutkavému pocitu viny z nevěry ji ani nenapadlo nad takovými věcmi přemýšlet. Ale přitom je to podstatné. 

Abyste se zbavila pocitu viny, je nutné si umět odpustit. K tomu potřebujete pochopit sama sebe a váš důvod, proč jste byla nevěrná. Bez hlubšího pochopení, proč k vaší nevěře došlo, se vám nemusí podařit odpustit sama sobě. Navíc můžete mít nutkání k opakované nevěře.

Jaký byl opravdový důvod vaší nevěry?

Doporučuji vám, abyste si nedávala jen prázdné a plané sliby, že toto se vám již nestane, že už to neuděláte. Ve skutečnosti netoužíte jen po tom, se zbavit svého pocitu viny, pocitu špatnosti a strachu, že se na vaší nevěru přijde. Vy se ve skutečnosti musíte zabývat tím, co je opravdu na pozadí vaší nevěry, co vás k tomu vlastně vedlo. Tím, jaké jsou opravdové motivace k vaší nevěře. Nejlepší je vzít si tužku a papír, pokud nechcete vyhledat rovnou odbornou pomoc, a začít si psát vše, co vás k vaší nevěře napadne. 

Nechte vaše myšlenky volně plynout a pište i věci, kterým na první pohled nebudete věnovat pozornost nebo si naopak budete myslet, že tyto věci jsou úplná hloupost, nebo že s vaší situací nijak nesouvisí. Snažte se každý výraz, který jste si napsala, znova a znova detailněji rozepisovat do větších hloubek a souvislostí. Tak se postupně můžete dostat až k tomu, že si vybavíte, nebo že vám dojde a pospojuje se vám určitá souvislost. Je to jednoduché a doporučuji se k této činnosti opakovaně vracet a být trpělivá.

Přiznat se k nevěře nebo ne?

Pokud si kladete otázku, zda se ke své nevěře přiznat, vždy dobře zvažte, opět ideálně s tužkou a papírem v ruce, co tím sledujete. Pokud vám jde čistě jen o to, zbavit se své vlastní viny a svého špatného pocitu, určitě vám to nedoporučuji. S největší pravděpodobností vaše nevěra musí vašeho partnera ranit a nic dobrého to mezi vás nepřinese.

Pakliže jste ve vztahu, kde vám něco chybí a nic se ve vašem vztahu nemění, a z toho důvodu jste vlastně byla nevěrná, pak je důvod nevěru přiznat. Můžete mít i strach, že přiznání nevěry s partnerem pěkně „zahýbe“. Častěji má právě smysl říci o nevěře ve chvíli, kdy váš protějšek má pocit, že se u vás nic neděje, že je vše v pořádku. Vy s ním potřebujete silně zatřást, abyste se situací mohla něco udělat a něco ve vašem vztahu změnit. Bohužel někdy se my lidé nejsme schopni probrat, dokud s námi opravdu něco silně neotřese. 

Na začátku článku jsem uváděl, že některé ženy jsou zaskočené tím, že byly nevěrné. Často se to děje ženám, které byly nevěrné poprvé a necítí žádný pocit viny. Naopak přemýšlí o možnosti být opět nevěrná. Tyto ženy se pak dělí na dvě skupiny. Buď si s tím vůbec nelámou hlavu a nevěra je pro ně něčím příjemným, něčím co berou jako součást svého života. Tyto ženy do poradny většinou nepřijdou. Druhá skupina jsou pak ženy, které naopak přijdou do poradny. Chtějí vědět, co to znamená, že je jejich nevěra vůbec nezaskočila, že nemají pocit viny a mají chuť si nevěru i zopakovat.

Nenaplněné potřeby ve vztahu mohou vést k nevěře

Takové ženy většinou žijí ve vztahu, který je dlouhodobě nenaplňuje. Po letech trápení a marného volání o pomoc prožívají s milencem něco, na co si myslí, že mají právo a svým způsobem to tak samozřejmě i je. Jsou to ženy, které svým způsobem už nevěří v nápravu svého vztahu nebo manželství. Nicméně stává se to i ženám, které říkají, že žijí v relativně normálním a spokojeném manželství. Právě proto jsou pak vystrašené, co se s nimi děje a se situací mají právě největší problém. Opět nemusí jít jen o potřebu sexuální, ale může se jednat o pocit moci nad muži, pocit hodnoty a důležitosti, který jim nevěra může dodat.

Není žádná dobrá nebo špatná rada, jak se k tomuto postavit. Pokud si myslíte, že být opakovaně nevěrná je něco, co vám vyhovuje a chcete si nevěru zopakovat, musíte být připravena nést i následky. Pokud jste s tím srozuměna a vyhovuje vám to, je to v konci vaše věc, že se tak chcete chovat a dělejte to, co je vám příjemné. Nezabývejte se tím, jestli je to špatné nebo dobré, ale jak už jsem se zmiňoval, musíte pak nést zodpovědnost za své činy. Každý v životě platíme za svůj účet. 

Pokud ale máte smíšené pocity a vlastně nevíte, zda vám nevadí být nevěrná nebo si to naopak silně vyčítáte, zkuste opět pracovat s tužkou a papírem. Ponořte se do svých myšlenek hlouběji a zjistěte, jaká je třetí strana vašeho konfliktu. Každý psychologický konflikt má vždy tři části. Pochopením té třetí části se můžete zásadně posunout a pochopit vaše vnitřní pohnutky k nevěře. Pokud se vám to nedaří, rozhodně doporučuji, abyste se sama netrápila a vyhledala raději odbornou pomoc.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába