Už je to rok po rozchodu, ale vy na svého bývalého partnera pořád myslíte od rána do večera? Ať se snažíte, jak chcete, pořád se vám vrací obrázek ex přítelkyně, kterou jste minulý týden po letech náhodou zahlédl, a to dokonce s kočárkem?! Pak čtěte dál: na následujících řádcích si řekneme, co dělat, když někoho za nic na světě nemůžete dostat z hlavy.

Když někoho nemůžeš dostat z hlavy: jak se vyrovnat s nechtěnými myšlenkami

Občas se stane, že někdo doslova zabere náš myšlenkový prostor a my se ho nedokážeme „zbavit“, i když bychom chtěli sebevíc. Je to například už pár let, co jste se rozvedla s manželem, nebo pěkných pár měsíců od doby, co vám bývalá přítelkyně dala košem, vy na ně ale ne a ne přestat myslet. Dumáte nad tím, co asi teď dělají, zda si už našli nového partnera, zda jsou bez vás spokojenější, nebo naopak svého rozhodnutí litují…

Tohle jsou situace, které mnozí z náš zažili (někteří opakovaně) a které mohou být obzvláště obtížné, pokud se snažíme překonat rozchod. Posunout se v životě někam dál nebo prostě jen nechceme trávit tolik času přemýšlením o někom, kdo pro nás přestal být důležitý. 

Zajímá vás, jak to udělat, aby na vás myslel od rána do večera? Přečtěte si článek Jak se mu dostat do hlavy.

Akceptujte své pocity a přijměte, že dostat někoho z hlavy může chvíli trvat

Když někoho nemůžete dostat z hlavy, je prvním krokem na (někdy dlouhé) cestě k řešení problémů přijetí svých pocitů. Nepotlačujte je, nelžete sami sobě a zkrátka si to přiznejte: „Myslím na ni/něj od rána do večera.“ Není nic špatného na tom, že si někoho pamatujete, že na někoho vzpomínáte a že vás stále zajímá. Emoce (jak pozitivní, tak negativní) jsou přirozenou součástí lidského života a není třeba se za ně stydět ani je zatlačovat do pozadí. Pokud se o to budete pokoušet, dost možná celou situaci jen zhoršíte, své trápení prodloužíte a hlavně: zaděláváte si na budoucí problémy, plynoucí z minulých traumat.

S akceptací pocitů jde v ruku v ruce i přijetí toho, že dostat někoho z hlavy je zkrátka proces. Každý člověk je jiný a každý se se situacemi ve svém životě vyrovnává různým způsobem. Zatímco někteří lidé se myšlenek na druhého zbaví poměrně rychle, jiní potřebují (mnohem) více času. Souviset to přitom vůbec nemusí s tím, jak dlouho jste s osobou, okupující vaše myšlenky, byli ve vztahu a jak byl váš vztah vážný. Žádná přímá úměra v tomto případě většinou neplatí. Důležité je přijmout skutečnost, že proces uzdravování může chvíli trvat a že není žádná hanba, že jste to nezvládli už před týdnem.

Odmilovat se na povel nejde. Anebo ano? Zjistíte to v článku Jak přestat milovat ze dne na den.

Svěřte se a najděte si nové zájmy a aktivity, druhého dostanete z hlavy snáz

Když někoho nemůžete dostat z hlavy, nestyďte se hledat oporu a podporu u přátel, rodiny nebo odborníka. Svěřte se jim se svými pocity, mluvte o svých emocích, otevřete se: uvidíte, jak osvobozující to může být. Zatímco přátelé a rodina vás empaticky vyslechnou, odborník vám může poskytnout užitečné nástroje a strategie, jak se co nejlépe vyrovnat s tímto obtížným obdobím. Jsou-li to již roky, co druhého nemůžete dostat z hlavy, a začíná to mít negativní dopad na váš současný život, může být terapie tím jediným možným řešením.

Vyrovnat se s koncem vztahu nemusí být jednoduché. V článku Jak zvládnout rozchod najdete užitečné rady a tipy na to jak si proces usnadnit. 

Jedním z nejlepších způsobů, jak odvést myšlenky od někoho, koho nemůžete dostat z hlavy, je zaměřit svou pozornost na jiné věci. Neseďte po rozchodu doma a zaměstnejte se. Naplánujte si aktivity s přáteli, pečlivě si rozplánujte odpoledne po práci, víkendy i dovolené. Vyzkoušejte nové koníčky, zapojte se do zájmových skupin, najděte si nové cíle, kterých se v následujících měsících a letech budete snažit dosáhnout. Čím více času a energie věnujete aktivní činnosti, tím méně prostoru vám zbyde pro nechtěné myšlenky a druhého dostanete z hlavy rychleji, než by řekl švec.

Když někoho nemůžeš dostat z hlavy, není to vždy špatně

Když si někdo nárokuje vaše myšlenky doslova každou minutu dne a vy ho nemůžete dostat z hlavy, pamatujte, že to nemusí být nutně špatně. Možná od doby, co jste se s ex partnerem rozešli, uplynula zatím jen příliš krátká doba a vy na vyrovnání se se situací potřebujete jen víc času – přijměte svoje myšlenky s pokorou a otevřenou náručí a vězte, že čas je nejlepší lékař. 

Období, kdy někoho nemůžete dostat z hlavy, může být skvělou příležitostí k osobnímu růstu a lepšímu poznání sama sebe, za které vám pak vaše budoucí vztahy upřímně poděkují. Důležité je neztratit se v myšlenkách na druhého a nenechat se jimi ovládat, ale snažit se najít způsob, jak se s nimi co nejlépe vyrovnat a pokračovat – klidně jen krůček po krůčku – vpřed. 

Jak pracovat s tím, když někoho nemůžete dostat z hlavy

K tomu je dobré, když se budete snažit o introspekci – sebeporozumění svému stavu. Vaše myšlenky mají nějaký hlubší důvod. Často z nějakého důvodu zastřený. Může jít o to, že si něco o sobě nepřiznáváte. Chcete to před sebou schovat, protože je to pro vás emocionálně bolestivé. Něco vám může chybět, ale neuvědomujete si to, nebo si to nějak zakazujete atd. Snažte se tedy o to, abyste sami před sebou vyslovili vše, co vás k myšlenkám napadne. Jde o témata, které vám asi budou nepříjemná. Činnost introspekce musíte dělat opakovaně, několikrát týdně a v řádu desítek minut. Smyslel je postupně odhalit a poskládat si do obrazu to, co jste si do teď neuvědomovali.

Nezapomeňte: když někoho nemůžete dostat z hlavy, není to konec světa, ale přirozená součást života, se kterou se pravděpodobně setkáte hned několikrát. Naučíte-li se s ní pracovat, budete se posouvat a dříve či později najdete štěstí i bez člověka, kterému aktuálně patří všechny vaše myšlenky. 

Rozešli jste se a druhý vám proti vaší vůli stále okupuje myšlenky? Nejste-li si ani po přečtení článku jistí co dělat, když někoho nemůžete dostat z hlavy, nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Vyberte si.

autor článku: Karel Chába