Emoční nevěra poslední dobou čím dál častěji představuje nebezpečí pro partnerské vztahy.

Co je to vlastně emoční nevěra?

Emoční nevěra je ve zkratce vztah s někým jiným, než je váš stálý partner/ka či manžel/ka, který má dopad na úroveň intimity, emoční blízkost a celkovou dynamiku vašeho primárního vztahu. Emoční nevěra je vztah mezi dvěma lidmi, který napodobuje blízkost a emoční intimitu běžné nevěry bez toho, že by přímo fyzicky došlo k sexu či intimnostem.

Je nutno říci, že takový vztah s někým dalším může být pro váš vztah zrovna tak nebezpečný a ohrožující, jako je běžná nevěra.

Možná to ani nevíte, ale emoční nevěra se snadno může týkat i vás. Pokud si nedáte pozor, může emoční nevěra váš vztah zcela rozvrátit.

Jak poznáte, že se dopouštíte emoční nevěry?

Často o tom dalším člověku mluvíte a říkáte, že jste “jen přátelé”. Nebo o tom alespoň takto sami přemýšlíte. Už jenom to, že o tom takto mluvíte nebo o tom přemýšlíte, může naznačovat, že navzdory tomu, o čem se snažíte přesvědčit sebe sama nebo ostatní, tak mezi vámi přeci jen bude něco víc než pouhopouhé přátelství.

Často se tomu druhému svěřujete. Sdělujete mu své pocity, které byste nikomu jinému neřekli, povídáte si s ním i o velmi osobních či intimních záležitostech.

Rozebíráte s ním problematické aspekty vztahu s vaším partnerem. Radíte se s ním o problémech, které řešíte ve svém primárním vztahu. Svěřujete se, co vám na vašem partnerovi vadí a co byste si přáli, aby bylo jinak.

Srovnáváte toho druhého se svým partnerem. Porovnáváte, v čem je lepší, jak se s ním často cítíte lépe, jak vás chápe a rozumí vám. Přestože je toto srovnání extrémně nefér, protože se svým partner máte mnohem více prožito a znáte se mnohem lépe.

Věříte, že vám rozumí tak, jako vám ještě nikdo jiný nikdy nerozuměl.

Věnujete tomuto dalšímu člověku čas, který ukrajujete ze společného času pro partnera či rodinu.

Uvědomujete si, že vaše chování není úplně korektní a že tam asi nebude něco v pořádku. Ale místo toho, abyste si to přiznali a něco s tím udělali, tak si neustále hledáte jednu výmluvu za druhou, kterými si vysvětlujete, že vlastně vůbec o nic nejde a je to v pořádku.

Fantazírujete o milostném poměru s tou osobou. Přemýšlíte, jaké by to bylo romantické, jaký by byl v posteli a podobně.

Často plánujete společně strávený čas nebo jakoby nenápadně vše zorganizujete tak, že se někde potkáte a budete spolu.

Co dělat, když se dopouštíte emoční nevěry?

Poznáváte se v alespoň některých, z výše uvedených příznaků emoční nevěry? Pak je na čase, abyste se zamysleli, co dál.

Prvním krokem je, že si uvědomíte, že je něco v nepořádku. Že je ve vašich myšlenkách často někdo jiný než váš stálý partner.

Pokud vám na vašem primárním vztahu záleží, budete s tím muset něco udělat. Mnoho lidí má pocit, že když nedochází k sexu ani jiným intimitám, že vlastně nedělají nic špatného. Ale emoční nevěra se začne dříve či později negativně projevovat na vašem vztahu. Váš partner pozná, že jste často myslí u někoho jiného, že ukrajujete z vašeho společného času.

Proto se musíte rozhodnout, který vztah je pro vás důležitý a podle toho upravit své chování. Pokud chcete zachránit svůj primární vztah, omezte kontakt s tou další osobou. Přestaňte spolu trávit tolik času. Pokud jsou ve vašem vztahu nějaké problémy, promluvte si o nich se svým partnerem či partnerkou a začněte je řešit. Neschovávejte se a neutíkejte před problémy k někomu jinému.

Emoční nevěra je komplikovaná záležitost a často je velmi obtížné ji vyřešit bez pomoci. Pokud zjistíte, že se vám nedaří emoční nevěry zbavit, obraťte se se žádostí o pomoc na odborníka na partnerské vztahy.

autor článku: Karel Chába