Pokud jste ve vztahu a máte podezření, že vám je, nebo byl, váš partner nevěrný, dnešní článek je právě pro vás. Dozvíte se v něm, jak se k vašemu protějšku co nejvíce přiblížit, aby vám o své nevěře chtěl sám říct.

Předně považuji za důležité si říci, co prožívá nevěrný partner. Je velkou chybou si myslet, že nevěrný si jen užívá a je spokojený nebo dokonce šťastný. Často je to tak, že si sice nevěrný něčeho užívá, možná je i zamilovaný, ale zároveň má výčitky svědomí. Někteří nevěrníci jsou zaplaveni také studem a pocitem selhání. Není nic neobvyklého, že navzdory tomu, že jsou nevěrní a měli by si tedy užívat, naopak se trápí a sužují se nepříjemnými myšlenkami.

Nesnažte se nevěrníka dotlačit k přiznání

Rozhodně není pravda, jak si mnoho lidí myslí, že pokud je vám partner nevěrný, chce vás i rodinu zákonitě opustit. Tak to všeobecně nefunguje. Přirozeně někdy se to stane, ale většinou takové úmysly nevěrný partner vůbec nemá. Nevěra může být  snahou o nějaké východisko ze situace, ve které se necítí dobře.

Možná to pro vás bude překvapení, ale vy nepotřebujete nevěru druhému dokazovat. Naopak si nevěrného potřebujete co nejvíce získat, aby vám o nevěře chtěl říct sám. Z výpovědí některých nevěrných partnerů v poradně jednoznačně vyplývá následující. Pokud se podvedený/á  chová tak, že chápe a neodsuzuje je, nedehonestuje je, nevyhrožuje, je nevěrný partner spíše nakloněn ke spolupráci.

To znamená, že nevěrný partner spíše nevěru přizná a řekne vám, co se děje. A to z důvodu, že ve svém protějšku neuvidí protivníka. A to mu bude vyhovovat. V takovém případě se totiž nevěrný partner může uvolnit a mít pocit, že se nemusí přiznávat, protože ten druhý je zlý a chce důkazy. Nevěrný vás potřebuje vnímat pozitivně. Že je pro vás dostatečně hodnotný, a že společně tuto krizi můžete zvládnout bez vážných a dlouhodobých následků.

Pokud chcete nevěrníkovo doznání, jděte na to chytře

Na druhou stranu nevěrní říkají, že čím více spolu partneři bojují, hádají se a urážejí se, tím snáze nevěrný partner zvládá odolávat druhému a nic mu neřekne. Odvolávají se a vymlouvají se právě na to, jak špatně se jejich partner chová.  Jaký nátlak vytváří, aby dosáhl svého a dokázal nevěru partnera. Především v případech, kdy nevěrný neměl myšlenky na to, že by opustil svůj protějšek a rodinu, bude o to více zapírat. Tím více bude situace mezi vámi vyhrocená.

Pokud si tedy myslíte, že vám je partner nevěrný a rádi byste mu tuto skutečnost dokázali, věřte že málokdy toho lze dosáhnout nátlakem či výhrůžkami apod. Zkuste naopak strategii, kdy se pokuste vašeho nevěrného partnera tzv. netrestat. Pokuste se partnerovi nemstít, nevyhrožovat mu a nedělat jakékoliv naschvály.

Jinými slovy, jděte na to chytře. Dokázat nevěru druhému můžete nejlépe takovým chováním, že partner bude mít pocit, že se mu vyplatí se vám svěřit. Měl by mít pocit, že situaci společně zvládnete. Z toho, jak se nevěrní cítí, nám jasně vychází, že pokud budete z nevěrného dělat zlosyna a viníka nic nezjistíte. Budete-li z nevěrníka dělat  rozvraceče rodiny, o to větší tendenci bude mít nevěrný partner zapírat. Přirozeně z důvodu, že by měl co ztratit.

Důkazy nevěry si nelze vynutit

Doporučuji vám tedy zapomenout na falešnou představu, že můžete využít jakékoliv prostředky, abyste dokázali partnerovu nevěru. Chcete-li zachovat naději na udržení vztahu dobře zvažte co uděláte. Ze zkušenosti s klienty jasně vyplývá, že maximálně 30% podvedených opouští partnera, když je nevěra potvrzena. 

Čím více ničíte váš vztah, jen abyste dokázali partnerovu nevěru, tím více se od sebe oddalujete. O to menší šanci máte váš vztah spravit. Navíc z předešlých řádků jasně vyplývá, že čím více budete na druhého útočit a vyvolávat v něm pocit, že je špatný, tím více se bude před vámi stydět. Navíc bude prožívat i pocity viny, což povede jen k tomu, že se bude ještě více bát se vám svěřit. Tímto přístupem jen docílíte, že vám nevěrný partner bude o to více zapírat a lhát.

Chtějte si tedy partnera nevěrníka spíše získat tím, že se budete zajímat o to, co se v něm děje, co ho trápí a podobně. Ptejte se vašeho partnera, s čím je ve vztahu dlouhodobě nespokojený, co byste pro něj mohli vy udělat, aby se cítil lépe. Případně co byste mohli udělat, aby vám více věřil a chtěl se vám sám svěřit, zda je nevěrný a proč.

Zvažte, než začnete získávat důkazy o nevěře

Vřele vám doporučuji, abyste metody zjišťování a získávání důkazů o nevěře vašeho partnera, předem dobře zvážili. Z výpovědí podváděných partnerů jasně vyplývá, i když partnerovi nevěru dokáží, sami mají ale problém druhému přiznat, jak se vlastně o nevěře dozvěděli. Zkuste tedy opravdu nejdříve jít cestou, která je smysluplná a mírumilovná. Abyste po odhalení nevěry, pokud se tedy potvrdí, mohli dále se vztahem pracovat.

Často totiž největším problémem ve vztahu není, že nevěrnému partnerovi dokážete jeho nevěru. Problém je, jak vztah ničíte v období, kdy se o důkazy nevěry snažíte. Jsou to většinou situace, kdy se vzájemně různě urážíte a napadáte. Ale hlavně se od sebe oddalujete a odcizujete, a to se velmi těžko vrací zpět či napravuje.

Pokud jste v situaci, že nevíte jak druhému dokázat nevěru, resp. jak se o nevěře dozvědět a nechcete zbytečně vztah mezi vámi oslabovat, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába