Situace, kdy vás partner či partnerka opouští, může být spouštěčem spousty negativních emocí. Kromě smutku nebo pocitu neúplnosti máme mnohdy i velkou motivaci začít bojovat tak, aby se partner vrátil. Má takový boj smysl?

Je to velmi časté. Jeden z partnerů chce rozchod, druhý chce vztah zachovat. Důvody pak bývají různé. Možná jeden z partnerů opustil společnou domácnost, protože potkal někoho s kým má pocit, že mu bude lépe. Mnohdy také ale jeden odchází ze vztahu, protože mu již došla trpělivost, kdy jeho protějšek nebral třeba dlouhodobě ohledy na jeho potřeby.

Když boj prohrajete, může vám být hůř

Opouštěný partner pak má dilema, jestli se smíří s rozchodem, nebo bude o svůj protějšek bojovat. Jednoznačně se nedá říct, jestli má takové počínání smysl, nebo je naopak kontraproduktivní a nadělá tak více škody než užitku. Pokud se totiž ani tak partner do vztahu nevrátí, často je partnerovi, který svůj boj „prohrál“, mnohdy ještě hůř, než kdyby se s rozchodem smířil okamžitě.

Trápí se pak mnohdy dvojitým odmítnutím své osoby. Může pak mít i dlouhodobě sníženou sebeúctu, může se cítit ponížen. Také může mít pocit, že za nic nestojí, že nic nemá smysl a propadnout tak třeba i depresi. Přitom mnohdy mohla jeho snaha být prostě zbytečná, bez ohledu na to, jak dobrý či špatný je člověk. Jeho protějšek se prostě rozhodl z nějakého důvodu, že již ve vztahu být nechce a neměl zájem na tom nic měnit.

Někdy se ale může klidně stát, že naopak boj o partnera či partnerku má právě opačný efekt a partnera odradí. Partner, který byl na vážkách pak získá jistotu, že vztah s takovým „bojovníkem“ už nechce. Zvláště v případě unáhleného rozchodu – kdy třeba manžel odejde od rodiny k milence. Sám by možná zjistil, že nejednal zcela racionálně, že vlastně má rád svoji ženu a rád by se vrátil. Pokud ovšem jeho manželka už mezitím vyhlásila válku jak jeho milence, tak ho již pomluvila před celou rodinou a zablokovala společné peníze, návrat bude asi těžký.

Často je slyšet oponující odpověď takové ženy, že když nic neudělá, manžel či partner si bude myslet, že už ho nemá ráda, když o něj nebojuje a naopak působí smířeně. Mnohdy ženy i muži mají pocit, že jen bojem ukáží, jak o partnera či partnerku stojí. Jenže není bojovat jako bojovat. Především je důležité, jakými bojujete prostředky.

Proč chcete bojovat?

Také je dobré se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jaké cíle skutečně sledujete. Je možné, že si ani neuvědomujete, co stojí v pozadí za vaším jednáním. Otázkou pak je, jestli jste ochotni si přiznat všechny pohnutky a síly, které jsou ve hře. V každém případě je dobré si promyslet, jestli vám opravdu tak jde o partnera nebo chcete jen vyhrát boj (třeba s milenkou). Vaše mysl vás totiž může nutkavě motivovat k jakékoliv, mnohdy i zoufalé, akci. Vy pak používáte takový boj jen jako úlevu od vaší bolesti.

Pokud jste si ale ujasnili, že vám jde opravdu o vztah, tak si spíše než jestli bojovat uvědomte, jakým způsobem chcete vlastně bojovat a čeho chcete dosáhnout. Především si uvědomte, že nemůžete nikoho, ani svého partnera, k ničemu nutit. Největší boj budete muset tedy stejně podstoupit sami se sebou. Zapomeňte na představu, jak to například jeho milence či milenci „osladíte“. Raději si uvědomte, že takový boj nikam nepovede. Manipulace ani intriky nepomohou ničemu a nakonec ani vám od vaší bolesti. Takže pokud chcete bojovat, tak bojujte, ale pouze čestnými prostředky.

Kdy má smysl o partnera bojovat

Když víte, že jste neřešili problém nebo jste nebrali ohled na to, co partnera trápilo.

Uvědomili jste si to a chcete sami na sobě i na vztahu pracovat.

Cítíte, že vás i přesto, že vás opustil, váš partner stále miluje.

Důvod, pro který jste se rozešli, pominul.

Rozchod byl unáhlený.

Jak bojovat o partnera

Řekněte svému partnerovi upřímně, co k němu cítíte, a že si přejete vztah zachovat. Dejte mu čas, ale zároveň určete hranice, do kdy budete čekat na jeho rozhodnutí.

Zkuste partnerovi říci, co si myslíte, že bylo ve vztahu špatně, co jste si třeba uvědomili, přehodnotili, co by se dalo dělat jinak. Navrhněte řešení.

Pokud to, co vašemu protějšku ve vztahu vadilo, jste ochotni změnit, je zbytečné o změně jen mluvit. Ukažte, že to myslíte se změnou vážně svými činy. Začněte vždy u sebe.

Dejte partnerovi nějaký čas na rozmyšlenou, pak respektujte jeho volbu.

Jak o partnera v žádném případě nebojovat

Vyhněte se jakýmkoliv výčitkám, urážkám a výhrůžkám.

Pokud je váš partner v novém vztahu, nekontaktujte a neurážejte nikterak jeho nový protějšek.

Nepomlouvejte nikde partnera, ani jeho novou známost.

Vyhněte se jakékoliv manipulaci, vydírání, nestavějte se do role oběti.

Největší šanci vyhrát svůj boj máte, když naopak nebudete na svého partnera nikterak tlačit. Dejte najevo, že máte zájem na tom, aby váš vztah opět fungoval. Zároveň ale ukažte, že proto chcete i něco dělat a hledáte řešení. Musíte zároveň přijmout a pochopit rozhodnutí partnera být bez vás a dokázat jeho rozhodnutí bez výčitek respektovat. Bohužel někdy přestože vše uděláte správně, budete bojovat i jednat s respektem a vírou, stejně bude konečné rozhodnutí jen na partnerovi a nikdo vám nezaručí, že se vrátí.

Pokud se nacházíte v situaci, se kterou si sami nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace.