Rozchod bývá pro mnohé velice těžkou životní událostí, která je hluboce emočně zasáhne.

Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří obzvláště špatně snáší rozchody, uvědomte si, že rozchod je jednou z vůbec nejtěžších negativně nabitých situací, které vás mohou potkat. Chcete-li co nejvíce zmírnit negativní emocionální zátěž a zkrátit dobu nepříjemných pocitů po rozchodu, je zcela zásadní, abyste se drželi několika základních pravidel, co dělat a nedělat po rozchodu.

Na jednu stranu je sice pravda, že procesy v lidské mysli je možné do jisté míry ovládat. Na druhou stranu to ale není možné natolik, abyste se bolesti a smutku z rozchodu ze dne na den zbavili.

Co byste neměli dělat bezprostředně po rozchodu?

Nesnažte se svého bývalého či bývalou kontaktovat s tím, že už je všechno jinak. Že všechna negativa, co vám vyčetli při rozchodu, jste již napravili a jste jiní, lepší. To nikam nevede. Vy sami tomu možná budete věřit, ale nenechte se ošálit. To je pouze obrana vašeho mozku, která se vás snaží chránit před bolestivými pocity. Abyste se skutečně změnili, abyste se posunuli někam dál, musíte na sobě skutečně zapracovat. Musíte nejprve nechat odeznít tu bolest a musíte si uvědomit všechny širší souvislosti vašeho vztahu a rozchodu.

Nekontaktujte ex s cílem si ulevit. To je největší a zároveň nejčastější chyba, které se lidé po rozchodu dopouštějí. Pravděpodobně věříte, že se váš ex s vámi bude chtít bavit. Možná doufáte, že vás dokonce vezme zpět. Uvědomte si ale, že cílem tohoto vašeho chování je jen úleva od negativních emocí. A tato úleva se nedostaví, protože ex buď vůbec nereaguje, nebo reaguje velice negativně a podrážděně. Jediným výsledkem bude, že se dostanete opět na začátek. Do stejné situace jako těsně po rozchodu. Znovu se budete muset začít vyrovnávat s tím, co se stalo a co vás dál v životě čeká.

Nevrhejte se okamžitě do nových vztahů. Vidina, že už se nebudete cítit sami a opuštění, že vás opět bude někdo milovat, zní velice lákavě. Ale tak to bohužel nikdy nefunguje. Pokud ještě nemáte vše vyřešené a příliš rychle vstoupíte do nového vztahu, nebudete se chovat zcela přirozeně a nového partnera budete podvědomě odrazovat. Váš mozek bude chtě nechtě srovnávat nového partnera s tím předchozím a to je vždy předzvěstí problémů. Ten vztah prostě od začátku nebude v pořádku. I když si to neuvědomujete, chcete si stále jen ulevit. A to samozřejmě není dobrý základ vztahu, což se zákonitě musí někde negativně projevit.

Nesnažte se najít nového partnera s vlastnostmi, jež vám na tom předchozím chyběly, nebo naopak který nemá vlastnosti, jež vám vadily. Opět je za tím snaha ulevit si. Snaha najít opak k bývalému v naději, že jen kvůli tomu bude lepší. To není správná cesta. Tak se vám bolest vyřešit nepodaří. V takových případech se totiž lidé většinou zaměřují jen na to, jaké vlastnosti by partner měl a potažmo i neměl mít a nevnímáme to ostatní, na čem skutečně záleží.

autor článku: Karel Chába