Je-li vám manžel nevěrný a vás zajímá, jaké jsou jeho pocity, čtěte dál.

Proč je důležité se v pocitech nevěrného manžela zorientovat 

Znát pocity nevěrného manžela má velké výhody. Jednak v tom, že čím více se budete schopna do svého muže empaticky vcítit, o to větší je předpoklad, že budete méně trpět.  A jednak vám to dá větší šanci zvládnout krizi vztahu způsobenou právě jeho nevěrou. 

Pokud není váš manžel psychopatická osobnost, je jasné, že bude prožívat pocity viny.  Studu a vnitřní konflikt. To z toho důvodu, že každý člověk s výjimkou psychopatů má v sobě zabudovanou morálku.  Toto nastavení lidské mysli určuje, do jaké míry pociťujeme stud, pocity viny, výčitky svědomí a podobně.  

Když nevěrný manžel útočí, stojí za tím pocit viny  

Někteří muži, kteří jsou svým ženám nevěrní, se chovají tak, že na svoji ženu útočí.  Obviňují ji a nejrůznějšími způsoby ji dehonestují. Je to často právě z toho důvodu, že mají výčitky svědomí nebo se stydí. Aby se těchto pocitů zbavili, přenášejí je na svoji manželku. Tyto pocity jsou samozřejmě spojené s tím, že nevěrní muži vědí nebo si myslí, že společnost, případně rodina je budou za nevěru odsuzovat. Odsoudí je za to, že odešli od své ženy. Někdy jsou tyto pocity viny vyvolány tím, že muž trpí ne proto, že byl nevěrný ženě, ale jsou spojeny s dětmi a s tím, že je opustil.

S těmito pocity se pak nevěrní muži vyrovnávají tak, že jsou až nezvykle krutí a mění se tak, že je jejich žena nepoznává. Klasickou reakcí na to, že na ni muž útočí nebo ji dehonestuje, je to, že se žena buď uzavře do sebe, nebo manžela začne také atakovat.  Bohužel tím se krize mezi nimi dále prohlubuje. O to víc si pak muž myslí, že má na své chování a nevěru právo.  Právě proto to vlastně dělá, protože se mu přeci nikdo nemůže divit, když má tak příšernou ženu.

V případě, že je váš manžel sociopat nebo psychopat, pak očekávejte, že žádné pocity viny a studu mít nebude. Právě naopak: svým způsobem si bude užívat to, že vás ničí, bude se cítit jako macho, který je natolik dobrý, že může mít doma ženu i milenku současně. 

Nevěrný manžel andílkem aneb kompenzace negativních pocitů vzorným chováním 

Dalším častým způsobem, jak se nevěrný manžel vyrovnává se svými negativními pocity, je chování, které je pro ženu velmi matoucí. Je velmi těžké mu porozumět. Místo toho, aby útočil, začne se naopak velmi snažit. To z toho důvodu, aby negoval své nepříjemné pocity plynoucí z nevěry. Svoji nevěru chce odčinit a některé ženy dokonce popisují, že se chová lépe než kdy předtím, a to přesto, že má milenku. 

U žen, jejichž manžel se chová tímto způsobem, bohužel nejčastěji dochází k tomu, že nemají sílu vymezit hranice a svému muži se postavit. Společně s ním se tak podílejí na tom, že nevěra trvá nepřiměřeně dlouho.  Manžel se ještě ani dlouho poté, co jeho zamilovanost opadla, nedokáže rozhodnout, jestli zůstane s milenkou nebo se vrátí ke své paní.

Jak na nejčastější pocity nevěrného manžela nejlépe reagovat a jak se k němu chovat? 

Na krutého nevěrníka jděte neutrálně

V případě varianty, kdy se muž kvůli svým nepříjemným pocitům chová negativně, je zlý, nechce se o ničem bavit. Nejlepší obranou je vystupovat neutrálně a na vlnu jeho chování nijak nenaskakovat. Můžete si být jistá tím, že čím hůř se chová k vám, tím větší problém má sám v sobě.  Tím větší řeší vnitřní konflikt ohledně toho, zda odejít, nebo neodejít.  Neví, zda se má cítit v právu, nebo jako ten špatný atd.

Jako se vůči vám nevěrný manžel projevuje navenek, stejně tak vnitřně prožívá celou situaci.  Pro vás může být uklidněním, že když si to uvědomíte, že tak špatně jako on byste se cítit nechtěla. Zkuste jeho situaci chápat tak, že i když je za ni samozřejmě zodpovědný, neví si s ní rady.  Je jako malé dítě, které neví, co má udělat, a které není dost silné, je svým způsobem bezmocný.

Nereagujte na jeho špatné chování, když vás potřebuje dehonestovat a milenku si naopak zhodnocovat, aby se vyrovnal se špatnými pocity, které v sobě má.

S nevěrným manželem-psychopatem nic nezmůžete 

Žijete-li vedle psychopatické osobnosti, bohužel nemáte více méně žádnou naději se situací nic dělat. Pokud budete v klidu, budete tím svého manžela dráždit.  Budete-li bojovat, budete v něm ještě posilovat jeho agresi a následkem toho se vám bude snažit ještě víc ubližovat. Například tím, že vám bude vyprávět detaily ze svého mileneckého života.

Když se nevěrný manžel snaží, stanovte pravidla a vymezte hranice 

Není řešením chovat se hůře, pokud je váš nevěrný manžel nepřiměřeně hodný. Může vám to brát sílu, abyste se situací něco dělala, abyste se vymezila.  Svým způsobem ho dokonce můžete litovat. Je třeba respektovat to, že zamilovanost do milenky není nic, co se dá jen tak vypnout.  Zároveň byste ale měla nastavit jasné hranice. Jasně svému nevěrnému manželovi musíte říct, kolik mu chcete dát času.  Co jste ještě schopná chápat a tolerovat.  Co už tolerovat a chápat nebudete.

Přestože má spousta žen pocit, že tímto svému muži ubližují, je to právě naopak: jemu i samy sobě tím jen prospějí – nevěrný manžel totiž musí vědět, že je za své pocity zodpovědný. Že s nimi musí něco dělat. Ideální přitom je, když má ve vás oporu. Přirovnat to můžeme k malému dítěti, kterému byste vždy před večeří dovolila sníst velký kus čokolády.  A ono by pak už nemělo chuť na hlavní jídlo. Dlouhodobě mu tím škodíte.

Nevíte ani po přečtení článku, jak s pocity svého nevěrného manžela a s tím, jak je na vás přenáší, naložit? Nerozumíte jeho pocitům a nejste si jistá, jak se k němu máte chovat? Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, a já vám rád pomohu. 

autor článku: Karel Chába