Říká se, že důvěra ve vztahu je stejně tak důležitá jako voda pro rybu. Důvěra je stavební kámen každého vztahu a bez důvěry ve vztahu se nedá žít. Možná se teď právě nacházíte ve stavu, kdy jste ztratila důvěru ke svému manželovi a nevíte, jak dál. V tom případě si přečtěte tento článek, kde se pokusím objasnit jaké mohou příčiny, a co v této situaci nejlépe dělat.

Zamyslete se, proč nevěříte svému manželovi

V první řadě je nutné si srovnat myšlenky. Zamyslete se nad tím, jestli vaše důvěra a to, že nevěříte manželovi, vychází z nějakých objektivních důvodů nebo jen z vašich domněnek. Možná jste manželovi přišla na nějakou lež nebo opakovaně nedodržel, co slíbil. Nebo vám byl dokonce nevěrný či vás něčím zklamal. Možná se ale jedná jen o vaše domněnky a o vaše pocity, že se něco děje a vy mu na základě toho nevěříte. Chci tím říci, že někteří lidé nevěří svému partnerovi na základě vlastního problému, který mají se svou osobností. 

Může to být třeba situace, kdy nevěří sami sobě a celkově o sobě pochybují. Mají pocit, že jsou špatní lidé a nevěří, že by je někdo mohl mít rád, a že by někomu mohlo stát za to, aby s nimi chtěl být. Takovíto lidé si pak neustále všímají věcí, které by právě mohly potvrzovat jejich přesvědčení, že jsou špatní. Pak není nezvyklé, že žena podezírá svého manžela i když nic neudělal. Manžel se třeba opozdí o 5 minut oproti běžnému příchodu z práce a žena už v tom vidí něco nekalého.

Manžel se chová podezřele, proto mu nevěříte

Žena, která trpí těmito problémy, má často ve zvyku svého může doslova až vyslýchat. To manžela samozřejmě po nějaké době přestane bavit, je z toho vyčerpaný a jen se do sebe uzavře. Dále se už odmítá o těchto věcech se svou ženou bavit. Toto chování v ženě jen začne vyvolávat pocit, že má pravdu, a že jí manžel něco tají. Umocňuje to v ní strach a přesvědčení, že by neměla svému manželovi věřit. Její chování vůči manželovi se může ještě více zhoršovat. Žena se více zaměřuje na to, že nevěří svému manželovi a snaží se ho při nějaké lži nachytat. Tím ho ale nutí, aby se do sebe více uzavíral.

Pakliže se vás týká první varianta, kdy máte opravdu důvod nevěřit svému manželovi, zamyslete se nejdříve nad tím, jak se můžete na této situaci podílet i vy. Na vztahu se vždy podílejí oba dva. Partneři se navzájem ovlivňují a mohou se tedy i vzájemně tlačit do určitých pozic, které se nám pak nemusí líbit. 

Naprosto klasickou ukázkou je právě to, že jste v minulosti mohla manželovi udělat něco, co pro něj bylo velmi zásadní. Například jste v hádce proti němu použila něco citlivého, co vám kdysi řekl. Na základě této zkušenosti se pak do sebe uzavřel a může se nyní chovat tak, že to vypadá až podezřele. Napadnou-li vás nějaké věci, kterými můžete k situaci, že manželovi nevěříte, přispívat, zkuste nejdříve začít se změnou u sebe.


Nevěříte-li manželovi, komunikujte spolu o možných příčinách

Dalším krokem je, abyste se pokusila od manžela zjistit, za jakých podmínek by byl ochoten s vám otevřeněji diskutovat. Zeptejte se ho, co byste měla udělat, aby byl ochoten se vám svěřovat. Zároveň by měl být ochoten vám říct, co je na pozadí jeho chování.

I když se vám to nemusí líbit, někdy je nezbytné nejdříve vyhovět vašemu manželovi, kterému nevěříte, v tom co si od vás žádá. Teprve poté po něm můžete chtít nějakou změnu. Často se stává, že manžel tvrdí, že se takto chová jen proto, že mu něco nevyhovuje na vás. Vy zase tvrdíte, že chcete, aby vám nejdříve řekl pravdu, nebo aby se první změnil on. Pokud v této patové situaci zůstanete, budete stejně muset každý začít sám u sebe. Bohužel není jiné cesty ven.

Stanovte si hranici na změnu přístupu a obnovu důvěry s manželem

Pokud se rozhodnete začít sama u sebe, nepodmiňujte své rozhodnutí tím, že vám musí váš manžel hned začít dávat důkazy, že se také změní. Přirozeně i vy máte právo na to, aby se váš manžel změnil. Vaše snaha by měla mít přesné časové ohraničení, které si předem stanovte. V této době byste už měla přijít s konkrétními návrhy, co od manžela chcete a potřebujete, abyste mu mohla začít věřit.

Pokud je problém ale spíše na vaší straně, a jak se tak říká, vy „vidíte trávu růst“,  měla byste se s tím manželovi svěřit. Měli byste se pobavit o tom, co můžete udělat a změnit oba dva společně, a jak se může chovat manžel sám, aby se vám ulevilo. Podstatné ale je, neházet vše na něj, nevinit ho a svým způsobem se i přiznat k tomu, že trpíte nějakými problémy, které vás vedou až k tomu, že mu nevěříte. 

Pak máte mnohem větší naději na to, že vám váš manžel bude chtít vyhovět. A i když ví, že nic špatného nedělá, tak se bude snažit na svém chování něco upravit, aby vám bylo lépe, a abyste mu začala věřit. Pakliže vám toto nepomůže,  doporučuji určitě vyhledat odbornou pomoc. Můžete sama nebo lépe i s manželem, abyste se mohli společně učit vaší situaci zvládnout.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába