V článku se dozvíte o dvou základních skupinách faktorů, na které byste se měli zaměřit, chcete-li poznat, je-li váš vztah nezdravý. 

Správná podoba vztahu neexistuje, zaměřte se na dvě skupiny faktorů

Na úvod je nutné říci, že neexistuje žádná jedna správná nebo dokonalá podoba vztahu. Pokud si tedy kladete otázku, jak poznat, jestli je váš vztah nezdravý, neposuzujte to podle toho, jak to mají ostatní. Případně podle toho, co se říká o tom, jaký by měl vztah být atd. Řiďte se jen tím, co je důležité pro vás. Je přirozené, že jiný vztah a jiné hodnoty bude mít narcistický muž se submisivní ženou a jiný pár, který je na odlišném spektru osobnosti.

Vztah navíc není vůbec tolik o logice, jak si mnohdy myslíme. A proto pokud chcete poznat, zda je ten váš nezdravý, zaměřte se na dvě základní skupiny faktorů. První skupinou je to, jak se cítíte, druhou pak účel vztahu. Z jakého důvodu jste do něho vstoupili, a jestli je tento účel naplňován.

Je váš vztah nezdravý? Prozradí to vaše pocity

Pojďme se nejprve podívat na pocity. Když chcete poznat, jestli je váš vztah nezdravý, velmi poctivě si sami sobě odpovězte na to, jak se v něm poslední rok cítíte. Ideální bude, když si vezmete tužku a papír a napíšete si všechny pocity, které vás napadnou. Potom pro vás bude mnohem jednodušší poznat, jaký je váš vztah, jestli je zdravý nebo ne.

Nelze vyjmenovat všechny pocity, které se ke vztahu a jeho zdraví váží: jak už bylo řečeno, každý člověk je jiný, a proto tyto věci nelze paušalizovat.

Postupujte následovně: na jednu stranu vašeho seznamu si napište pozitivní věci ohledně toho, jak se ve vztahu cítíte. Na druhou stranu si napište pocity negativní. Už jen srovnání těchto dvou seznamů vám napoví, jestli je váš vztah zdravý nebo nezdravý. Pokud si budete chtít přiznat, jaký váš vztah opravdu je, z takového seznamu to pak samozřejmě poznáte poměrně jednoduše.

Buďte k sobě upřímní, nezdravý vztah poznáte snáz

Často ale nebývá největší problém to, že lidé neví, co je zdravý a nezdravý vztah, ale to, že si ho chtějí idealizovat. Stydí za to, jak žijí, a sami sobě ani druhým nechtějí přiznat, co se v jejich vztahu děje. Že je v něm manipulace, že je partner nepodporuje atd. Oni se cítí vyčerpaní nebo osamělí, nebo se dokonce bojí, a proto si pořád něco namlouvají.

Když si ale chcete uvědomit, jestli je váš vztah nezdravý nebo ne, a porovnáte dva odstavce pocitů, které jste si právě vytvořili, budete mít jasno. Zaměřujte se tedy hlavně na své pocity, ne na logiku a na to, co se říká, že by se mělo. Nebo snad dokonce na to, co vám partner vnucuje. Důležité je, jak se cítíte. Pokud se ve vztahu cítíte obecně více dobře, pak se o něm dá říci, že je zdravý. Cítíte-li se ale naopak více špatně a máte špatné pocity, pak vztah můžete považovat za nezdravý.

Jak poznat nezdravý vztah? Podle toho, jestli splňuje svůj účel

Druhou skupinou faktorů, podle kterých můžete posoudit, jestli je váš vztah zdravý nebo ne, je jeho účel. I tady byste se měli velmi dobře (klidně i s tužkou a papírem) zamyslet nad tím, proč jste do vztahu vstupovali. Kromě toho, co vás napadne, se zaměřte také na pocit bezpečí a svou vlastní hodnotu.

Mluvím-li o pocitu bezpečí, nemám na mysli nezbytně to, že by vás partner psychicky nebo fyzicky ohrožoval nebo týral. Velká většina lidí vstupuje do vztahu proto, aby se ve svém životě a ve světě, ve kterém žijí, cítili v bezpečí. Tomu může partner přirozeně buď hodně napomáhat, nebo tomu, jak se ve světě cítíme a jak zvládáme realitu kolem sebe, naopak výrazně škodit.

Chcete-li vědět, zda máte nezdravý vztah, je důležité zamyslet se nad tím, jestli vás partner nepřiměřeně nesráží. Jestli vám neubírá na sebevědomí, a to jakýmkoli chováním nebo činy. Nezdravý vztah v rovině jeho účelu můžete vnímat jako takový, ve kterém se nikam nemůžete posunout, ustrnuli jste, vztah se dál nevyvíjí. Vy například chcete svatbu a partner si vás nechce vzít. Vy chcete založit rodinu a on ji nechce a vám tak hrozí, že když s ním zůstanete, nikdy děti mít nebudete, případně vy chcete bydlení, ale partner není ochoten přistoupit na společnou hypotéku. 

Zamyslete se nad sebou: za nezdravý vztah možná můžete i vy sami

Abyste mohli poznat, zda je váš vztah nezdravý, doporučuji vám při posuzování obou dvou skupin faktorů, abyste se velmi upřímně zamysleli také nad sebou. Lidská mysl má tendenci věci, které se nám na nás nelíbí nebo se kterými si nevíme rady, přenášet na protějšek. To znamená, že teoreticky můžete mít takovou osobnost a uvažovat tak, že budete partnera a váš vztah považovat za nezdravý, ve skutečnosti bude ale problém ve vás.

Odpovězte si tedy upřímně na to, jestli míra (ne)zdraví vašeho vztahu není způsobena také tím, že si nechcete něco přiznat, na vztahu pracovat nebo se starat o partnera. 

Jak moc je vztah nezdravý, určuje do značné míry to, jestli problémy, které mezi sebou máte, jsou řešitelné. Další otázkou pak je, jestli tyto problémy chcete řešit, a poslední potom, jestli je chce řešit partner. Pokud si na všechny otázky odpovíte ano (problémy jsou řešitelné a chcete je řešit vy i partner), váš vztah nezbytně nemusíte považovat za nezdravý. A to i když máte třeba pocit, že vám partner něčím ubližuje nebo vás zraňuje. Zraňování ve vztahu je v určité míře přirozené, protože každý vidíme svět jinak. 

Pokud s vámi chce partner to, co vás bolí, řešit, má zájem to odčinit a někam vztah posouvat, pak by asi nebylo správné považovat váš vztah za nezdravý. Naopak za nezdravý ho můžete označit ve chvíli, kdy jsou věci neřešitelné a vy ve vztahu setrváváte i přes to, že se trápíte nebo partner odmítá se vztahem cokoli dělat.

Jestliže si i po přečtení článku lámete hlavu s tím, jak poznat, zda je váš vztah nezdravý, obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába

Související články: Kdy odejít z nefungujícího vztahu a Problémy ve vztahu aneb rozejít se nebo zůstat