Jak se vyrovnat s fázemi rozchodu

Díky článku Fáze rozchodu již víte, jak většina lidí prožívá nesmírně obtížné období po rozchodu.

Bohužel, neexistuje univerzální návod, jak se s jednotlivými fázemi vyrovnat, který by vám celý proces usnadnil. Každý z nás je unikátní a každý prožívá rozchod jinak. Přesto však existují ověřené rady, které vám mohou váš boj usnadnit.

7 fází rozchodu a vyrovnávání se s rozchodem

 

 1. Šok
 2. Odmítání reality
 3. Odloučení
 4. Vztek
 5. Smlouvání
 6. Deprese
 7. Smíření

Někdo během rozchodu těmito fázemi prolétne velice rychle, jiným trvá dlouhé měsíce, ve výjimečných případech dokonce i roky, než konečně udělají za rozchodem tlustou čáru.

Šok

Úvodní šok po rozchodu bývá nečekaný a je velice obtížné se na něj předem připravit. Dopřejte si klidu. Vyjděte si na delší procházku. Pokuste se uklidnit svoji mysl, například pomocí meditace. Vím, že je to velice obtížné, ale snažte se nepodléhat zoufalství. Uvidíte, že se vše nakonec vyřeší.

Odmítání reality

Svěřte se svému dobrému příteli. Podělte se o své pocity a obavy. Pokud zrovna nikoho takového nemáte k dispozici, vezměte tužku a papír a vše sepište. Nesnažte se vyhýbat řešení této obtížné situace. Pokud budete předstírat, že se vlastně nic nestalo, přivedete se akorát do stavu emocionální otupělosti a uvíznete na dlouhou dobu v této fázi rozchodu.

Odloučení

Snažte se překonat svoji nechuť ke společnosti. Vytvořte si důvody, které vás přinutí vyjít z bytu a komunikovat s jinými lidmi. Nelibujte si v pocitech sebeublížení. Uchopte odpovědnost za svůj život do vlastních rukou. Iracionální myšlenky typu “Už mě nikdy nikdo milovat nebude” se snažte vyhnat ze své hlavy, ničemu nepomáhají. Myslete pozitivně, učte se tomu.

Vztek a agrese

Vztek je v průběhu rozchodu i po něm naprosto pochopitelnou emocí. Nesnažte se vztek necítit či potlačit. Tak to nefunguje. Popovídejte si s někým o svém vzteku. Vypište na papír. Vztah si přiznejte a vnitře si prožijte. V žádném případě se vztekem nenechávejte ovládnout. Pokud budete konat ve vzteku, budete později svých činů litovat.

Smlouvání

Vytvořte si co nejkonkrétnější seznam věcí, které vás činí šťastnými. Sepište si, co si přejete zažít. Jaká budoucnost by se vám líbila? Zamyslete se, co bude potřeba udělat, aby se taková budoucnost stala realitou. Vašeho ex-partnera z tohoto seznamu zcela vynechte.

Deprese

Obklopte se pozitivně naladěnými lidmi, kterým na vás záleží. Snažte se nepropadat negativním emocím a dovolte slunci prosvítit vaše chmurné nálady. Dejte si pozor, abyste nespadli do pasti přejídání se, nadměrného pití alkoholu či dokonce drog.

Smíření

Konečně se vám podařilo se s rozchodem vyrovnat. Nebyla to lehká cesta, ale už je konečně za vámi. Dopřejte si chvilku a oslavte své nové svobodné já. Možná si čas od času na ex vzpomenete a přepadnou vás smutné vzpomínky. To je normální. Naše minulost je součástí našeho života. Snažte si ale zachovat pozitivní přístup a užívejte si života.

Pokud sami zrovna procházíte obtížným rozchodem a navzdory snahám se vám stále nedaříosvobodit od své minulosti, rád vám pomohu nalézt cestu. Kontaktujte mě a společně najdeme řešení vaší svízelné situace. Uvidíte, že navzdory rozchodu vás v životě čeká štěstí.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

55 komentářů u „Jak se vyrovnat s fázemi rozchodu

  Dagmar Červenec 17, 2013

  Dobrý den,prosím o radu rozešel se se mnou přítel po 6a1/2roce..no vlastně řekl,že má osobní krizi která se mě netýká..pak z něj vylezlo,že někoho potkal když jsem reagovala,že se to stává,že to mohl říct rovnou začal mi to vyvracet,že nemá nový vztah,že mě má rád,že jen neví co chce a potřebuje čas…na jednu stranu to se mnou ukončil na druhou řekl to co jsem psala…jsem zoufalá vůbec nevím co mám dělat o vztah stojím.mám čekat??? doufat??? nebo to sním probrat???dozvěděla jsem se od jeho kamaráda,když se ho ptal,že se nic nezměnilo,že je ve stejné fázi ( ..neví..co chce…)vůbec nevím jak s tím naložit,srovnat se,pořád doufám…a tím se vlastně trápím..můžete mi prosím poradit?? děkuji
   Karel Chába Červenec 18, 2013

   Dobrý den, pokud chcete zachovat vztah, tak budete nějakou dobu muset počkat, jak si vše urovná a zda bude ochoten situaci řešit. Nicméně doporučuji, abyste si dala „termín“, dokdy budete čekat a kdy to uzavřete a zařídíte se dle sebe. Pokud nechcete čekat, tak přes bolest, kterou budete cítit, se musíte začít chovat tak, že je úplný konec.
  Barbora Srpen 10, 2013

  Dobrý den, rozešel se semnou přítel, vlastně nerozešel, hlavní důvod ani nevím, nebo vím, ale on mi ho do očí neřekl, neřekl mi ho za celou dobu, napsal do sms chci být sám , respektuj to, ale důvod byl ten , že nevěděl, že spolupracuji s jednou firmou na pracovní akci spojené se seznamovacíma serverama -vše jen sz důvodu financí- neřekla jsem mu to, protože jsem chtěla penězi překvapit:-( ano chyba vím to, on našel můj profil a myslel si, že hledám někoho jiného , ale sám mi to do očí nikdy řekl, nikdy se na to nezeptal, nedal mi možnost o tommluvit společně, já se nyní nacházím ve fázi..je mi hrozně, vím že to bylo nedorozumění, ale nejím,nespím,a nemůžu se pohnout z místa,nezajímá mě nic
   Karel Chába Srpen 13, 2013

   Dobrý den, zkuste mu napsat email. Vše tam popište a vysvětlete, napište, co byste ráda a jak se cítíte. Pokud to nepomůže, tak se musíte začít smiřovat s koncem vztahu. S ohledem na to, jak to prožíváte, vám pak doporučuji, abyste se na mě obrátila osobně a já vám pomohu.
  Lenka Říjen 5, 2013

  Dobrý den, po 27 letech manželství odešel manžel k jiné ženě( sousedka).Důvod byl, že měl pocit, že je v našem vztahu nějaký problém a tak to začal probírat se sousedkou.V září mi řekl, že je do ní zamilovaný a je s ní šťastný,má hodně vitality a ona je nemocná a prožila si se svým bývalým manželem peklo, tak se chce o ni starat a pomáhat ji.Také mi řekl,že chce začít něco nového a že je možný, že za 2 nebo 3 měsíce zjistí,že to není ono a bude se chtít vrátit.Rozvádět se nechce a také si budou dávat pozor,aby je ve vchodě nikdo neviděl.
  Tereza Duben 21, 2014

  Dobrý den,
  stýkala jsem se 4 roky s Martinem. Milovali jsme se, bylo to nádherné. já jsem moc vztah nechtěla, nebyla jsem si tím jistá. Bylo nám spolu ale vždycky krásně. Martin mi povídal věco že jsme jeho princezna, že mě miluje nejvíc na světě, že jsem pro něj nejkrásnější holka a pod.A myslel to vážně.kolikrát taky trpěl, žárlil, že nejsem s ním se vším všudy.začínala jsem tedˇbýt připravená jít do vztahu, minulý týden mi řekl, že se v něm něco zlomilo, že už nemohl čekat, že chce vztah a že někoho potkal. moc bych s ním chtěla být. Říká, že ví že už nikdy nikoho nebude milovat tak jako mě. Nikomu už nebude říkat co mě. Ale momentálně se mnou si není jistý.Myslíte že se vrátí?Moc to bolí
   Karel Chába Duben 23, 2014

   Dobrý den, to nemohu vědět. Je to půl na půl. Vy byste ale měla vyhledat pomoc a řešit příčiny toho, proč jste čtyři roky ve vztahu přesto, že si tím nejste jistá. Může se vám to totiž v dalším vztahu opakovat jako přes kopírák.
  Tereza Leden 8, 2015

  Dobrý den , jmenuji se Tereza rok a pul jsem byla z přítelem po roce a pul se semnou rozešel pár dní to vydržel ,pak mi ale zase začal psát že by se chtěl semnou vídat. Já jsem nakonec řekla že by jsme mohli. Začaly jsme se stýkat a pul roku do dnešního dne jsme spolu spávali, zase to bylo jako dřív ale nechodily jsme spolu. V pondělí to bylo ještě v pořádku a včera mi napsal že je ze vším konec bez jakéhokoliv důvodu. Poraďte co mám dělat ?
   Karel Chába Leden 9, 2015

   Dobrý den, záleží na tom, co chcete. Můžete to ukončit neb se to opakuje, že chce konec a vy žijete v nejistotě. Nebo se můžete snažit zjistit, co je pravou příčinou jeho chování. Co mu vadí. Čeho se bojí. Atd. Pokud se něco dozvíte, tak se společně poradit, jak postupovat, aby se to neopakovalo.
    Tereza Leden 10, 2015

    Dobrý den , Totiž ze včerejšího dne jsem se dozvěděla že během té doby co semnou spával měl jinou holku, ale rozešel se sní, protože věděl že dělá blbost a je to jeho hloupost že sní do toho vztahu šel. Už se nechce semnou ani kontaktovat ale jak můžu vědět že zase nedoleze zpátky zamnou moc se trápím a není to tak lehké. Neustále na něho myslím .
  Radek Únor 13, 2015

  Dobrý den, s manželkou jsem byl 10 let Poslední půlrok nám to příliš neklapalo. Já věřil, že to překonáme. Když jsem zjistil, že někoho má, odešel jsem. Doufal jsem, že projeví lítost nebo snahu získat mě zpět,ale zůstala s milencem. I když byl rozchod pro oba bolestivý,ona se s tím již vyrovnala. Zůstali jsme přátelé.Taky jsem si někoho našel a zamiloval se, ale cítím, že s tím co se stalo jsem se ještě nevyrovnal.Snažím se nedávat to najevo, ale neustále mne to tíží .Nevím jak dlouho to ještě potrvá a bojím se, že tím ničím i současný vztah. Záčatek vztahu by měl být o radosti. U mě je to o skrytém smutku a vnitřním boji.současná partnerka je moc hodná.přál bych si smířit se s minulostí
   Karel Chába Únor 17, 2015

   Dobrý den, když se vám nedaří to vyřešit, tak doporučuji využít služeb odborníka, který vám pomůže. Ve vašem případě nemohu radit teď nic jiného, neb netuším konkrétní příčiny, které mohou být až z vašeho dětství. Rád vám pomohu.
  Anna Květen 3, 2015

  Dobrý den, jsem měsíc po rozchodu a stále se trápím, tím, že za rozchod můžu já, poslední dobou jsem se nechovala nejlíp, mám hrozně výčitky a chtěla bych vše napravit, ale přítel si týden po rozchodu našel jinou přítelkyni. Je mi opravdu mizerně. Je možnost návratu? Přítele vůbec nekontaktuju. Ranilo mě, že si hned našel náhradu, ale i tak bych mu odpustila a chtěla vše napravit. Mám pořád pocit, že takto to dopadnout nemělo.
   Karel Chába Květen 5, 2015

   Dobrý den, je to možné, že se bude chtít vrátit, neb si možná uvědomí, že s tou novou slečnou to není ono, a že ho ona nezachrání od případné bolesti z vašeho rozchodu
  Alenka Červenec 14, 2015

  Dobrý den, po 5 letech jsem se odstěhovala od přítele se kterým mam 2 letou dceru. Odstěhovala jsem se pred 4 měsíci a po 2 měsících jsem se začala scházet s kamarádem, který se do mě zamiloval a abych unikla depresi tak s ním travim všechen čas, když je dcera u bývalého partnera. Momentálně bojuji s neustálými návaly bezmoci a v podstatě nevím co je správně a co špatně. Vim, že se mezi námi stala spousta hezkych i osklivych věci a neustále premyslim o tom jestli vztah s bývalým přítelem ještě nezkusit, už jen kvůli tomu že máme dceru. Důvod mého odstěhování byl ten, že mě partner fyzicky napadl. Ne nijak drasticky, ale kopnul do mě (což se stalo už po třetí), ale stále ho bohuzel miluji.
   Karel Chába Červenec 21, 2015

   Dobrý den, pokud je ve vztahu násilí, tak vám doporučuji jediné: Nevracejte se. Nevymlouvejte se na to, zda to bylo trochu nebo málo.
  martin Červenec 19, 2015

  Dobry den, s moji manželkou jsme 2 roky rozvedeni, loni v lete jsme se dohodli, ze se zacneme s stykat kvuli synovi, abych zrusil zadost o stridavku, aby mel nas oba ze nechce nikoho jiného, kdo by malého vychovaval, ja jsem téhož nazoru. Zacali jsme takto fungovat, ja se znovu zamiloval, ovšem po par mesicich nas dostihla minulost, moje ex se opet stahla a ted si nasla znamost, vycita mi moje chovani, ze on je na ni hodny, není tyran a despota apod. Ted jsem ve fazi, ze nevim co dal, syn, my dva apod.
   Karel Chába Červenec 26, 2015

   Dobrý den, bohužel z vašeho psaní nechápu, zda spolu ještě jste nebo ne. Musíte si to říci vy oba se ženou. Pokud už vás nechce a chce být s jiným, tak by to měla jasně říci. Pokud už spolu nejste, tak se budete muset vrátit k modelu střídavé péče. Pokud chcete ještě zkusit vztah zachránit, tak musíte vyhledat odbornou pomoc neb je jasné, že sami to nedokážete.
    martin Červenec 26, 2015

    Dobry vecer, dekuji za Vasi odpověď, svůj příspěvek jsem psal ve stresu, ano, moje zena je s novym partnerem, jak mi rekla je stastna a nehodla se vracet. Pokud by mela byt stridava pece, museli bychom znovu absolvovat zdlouhave soudni jednani. Zadost o strid.peci jsem totiž na jeji prani loni stahnul, puvodni dohoda (mimochodem jeji navrh) na to, ze bychom byli spolu a znovu syna rozpadem rodiny nestresovali, z jeji strany byla ted definitivne pohrbena. Moje zklamani bylo ve chvili, kdy jsem Vam psal, neskutecne, pripadal jsem si hrozne, jako kdyby mi někdo vrazil kudlu do zad. Ted uz se pomalu smiruji s realitou, i když to jde velmi pomalu… Pekny vecer a ještě jednou diky.
  Magdaléna Červenec 29, 2015

  Dobrý den, byla jsem s přítelem 15 let a před 6ti lety jsem měla rok milence (přítele), bohužel jeho nejlepšího kamaráda, bylo to ovšem v období, kdy nám to vůbec doma neklapalo. Teď se to můj přítel po těch letech dozvěděl (našel můj starý mobil a sms v něm) a samozřejmě náš vztah ukončil. Já to skončit nechci, protože jsem se tenkrát rozhodla pro něho a od milence odešla, ikdyž to nebylo jednoduché. Na jednu stranu to chápu, ale na druhou stranu mi to přijde nefér. Musím také upřesnit, že můj přítel mě též kdysi podvedl, ikdyž tvrdí, že to bylo jen na jednu noc…Momentálně mě nechce už vůbec nikdy vidět a píše mi pouze smsky jak ho mrzí, že jsem to udělala a vše zničila…co dělat? Díky.
   Karel Chába Červenec 31, 2015

   Dobrý den, nic teď nedělejte krom toho, že mu řeknete, že vás to mrzí, že to chcete napravit a že chápete, jak se teď cítí a že mu chcete dát prostor, na který má nárok, aby si vše promyslel. Vše ostatní bude špatně a nebude to fungovat.
  Jana Listopad 9, 2015

  Dobry den, mela jsem pritele, ktery se mnou prekonal ztratu ditete. Byli jsme spolu dva roky…necele. po seznameni prislo hned sestehovani a hned i otehotneni..ja mam totiz nejvyssi cas. Tehotenstvi dopadlo tragicky. Trvalo mi nekolik mesicu se s tim nejak vyrovnat. Hned jak jsem mohla jsem chtela znovu otehotnet a tam prisly nervozni casy…tedy z me strany…plodne dny, sex ve spravnou dobu atd. Proste jsem se zamerila jen na to a zapomnela pritom vlastne na to jak se citi on. Vcera uz me prudeni nevydrzel a rekl ze si nerozumime a ze se s nekym vyspal. Mam pocit ze jsem absolutne ztracena, nemuzu tomu uverit a zaroven ho i chapu. Ted nevim jestli mam se snazit o navrat ci ho nechat byt.
   Karel Chába Listopad 17, 2015

   Dobrý den, dejte mu čas a prostor. Napište mu, že chcete na vztahu pracovat, že si uvědomujete chyby (pokud to tak cítíte) a chápete, že potřebuje čas a chcete mu ho dát. Více teď udělat nemůžete. Pokud se bude chtít vrátit, musíte vyhledat pomoc odborníka. Rád pomohu vyřešit vaše problémy.
  Zuzana Únor 10, 2017

  Dobrý den, po 6 letech se se mnou rozešel přítel. Komunikace mezi námi v tomhle ohledu vazla, ale když jsem se ptala zda se něco nedeje, vždy se jen naštval. Teď to n mě.vyklopil naprosto necekane. Pry nemáme ani.moc společných konicku a v poslední době to cítil spíše jako kamarádství. Řekl, že uvidíme časem co bude, že nepřestaneme komunikovat ale už teď vidím, jak se veškeré komunikaci vyhýbá. Psala jsem mu jen dvakrát od té doby a pak se radši ze sociální sítě úplně odhlásil. Nevím co si myslet. Jestli mu to také vadí nebo mě prostě úplně odstrihnul. Vím, že jezdí každý den pryč až do noci. Díky za odpověď
   Karel Chába Únor 13, 2017

   Dobrý den, viděl bych to tak, že nemá odvahu a rozmyšleno, že chce konec. Chápu, že trpíte, nicméně zkuste to tak, že se nebudete vůbec ozývat. Pokud bude mít zájem, napíše. Nejdříve bych mu ale napsal – jen jednou -, že mu dávám prostor a čas a že nechám na něm, zda se ozve. Sám bych si stanovil horizont, do kdy budu maximálně čekat.
  Daniela Duben 28, 2017

  Dva roky zpet jsme se potkali v praci,on ženatý 2 dcery,já ve vztahu 1 dítě.Jeho žena se v tom obdobi vyspala s jeho kamaradem a následně odstehovala s dětmi do bytu.Nastehoval si mne do domu,po 2 měsících jsem zazmatkovala a vratila se kvůli diteti zpět k mému bývalému partnerovi.Zoufaly prosil ženu o navrat zpět do domu kvuli detem.Nyní jsme oba nestastni,ale on už rozehral hru doma a i kvuli tomu,co se stalo předtím má strach.Neustále mne ale kontaktuje,donedávna jsem podlehala,ale už dal nemohu být milenkou,řekl,že teď s tím nic dělatnemůže,ale že ví, že jsem láska jeho života a už se bude stále trápit. Mám se odprostit,nebo je šance na společné žití do budoucna?
   Karel Chába Květen 2, 2017

   Dobrý den, je slabý, nedokáže věci řešit, jak by se řešit měly. A reaguje jen tím způsobem, kterým si teď uleví od bolesti. To mu z dlouhodobého hlediska přinese jen problémy. Já bych se nevracel.
  Tamara Květen 11, 2017

  Dobry den
  Sveho manzela jsem opustila kvuli tomu ze jsem ho podvedla.Ted se rozvadime.Zamilovala jsem se.do sveho kolegu v praci (ted zije 500km daleko) par tydnu jsme si psali,meli se i sejit ale vzdy mu do toho neco prislo.Pak se se mnou rozesel ze chce byt nezavisly neni pripraveny na vztah a chce se venovat kariere.Uz to jsou 2 mesice a stale cekam jestli se ozve ale je mu asi jedno ze jsem.sama a rozvadim se.Myslite ze bych se mu mela pratelsky ozvat ze jak se ma anebo to uz nema cenu.Myslim na neho stale a jsem sklamana ze se ani nezepta ze jak se mam vzdyt i on muze za muj rozvod..i kdyz to bylo z vetsi casti me rozhodnuti odejit od manzela kvuli nemu.
  Dekuji za odpoved
   Karel Chába Květen 16, 2017

   Dobrý den, můžete to zkusit. Napište mu, za to nic nedáte. Nicméně kdyby opravdu chtěl, ozve se. A když bude reagovat na vaše psaní, nebude to mít dlouhého trvání. Musíte si přiznat, že je konec
  Jakub Červen 10, 2017

  Dobrý den, po zhruba dvouletém vztahu se se mnou rozešla moje teď už ex. když jsem jí potkal byla to zakřiklá slečna která se všeho bála, s níkým do té doby nespala a neměla moc dospělý přístup k životu. Jsem o 3 roky starší a protože jsem viděl jak je zničená z předchozích vztahů vzal jsem to jako svojí gentlemanskou povinnost jí pomáhat, časem jsme se dali dohromady pomohl jsem jí se vším, naučil jsem jí spoustu věcí, přestahovali jsme se a byt kompletně zařídili společně.. teď mě opustila ze dne na den. Já tu jsem v bytě sám a nevím co mám dělat, všechno co tu je mi jí připomíná a ke všemu mám nějaké vzpomínky. Mám někam zmizet nebo to přečkat tady?
   Karel Chába Červen 12, 2017

   Dobrý den, záleží na vás, jak se k tomu chcete postavit. Nicméně je bez debat, že změna prostředí situaci může pomoci. Pokud máte kam jít, tak tu změnu doporučuji.
  Pavel Červenec 12, 2017

  Dobrý den, ex přítelkyně se se mnou po roce rozešla z rozumového hlediska. Oba se máme moc rádi, nicméně jsme spolu nedokázali řešit problémy. A to byl kámen úrazu, při rozchodu jsme si toho spoustu vyjasnili, bohužel až když byl konec, vše jsme mezi sebou probrali na úrovni a oboum nám na sobě záleží. Nicméně přítelkyně už se mnou být nechce, protože se bojí, že by se to opakovalo.(už jsme se rozešli v minulosti). Problém byl hlavně to, že si přítelkyně myslela, že s ní nechci řešit problémy a opak byl pravdou. Teď je konec a já přemýšlím nad tím, jestli ji mám dát čas a poté zkusit o záchranu, nebo to už nechat být. Další věc je, že jde v září na VŠ takže mě tlačí čas. Prosím o radu.
   Karel Chába Červenec 18, 2017

   Dobrý den, a jak tu záchranu chcete udělat (řečnická otázka)? Ona se bojí, a to vám řekla. Aby šlo vztah zachránit, musel byste jí nabídnout něco, přesvědčit ji nějak o tom, že váš vztah bude jiný. Jiný může být, jen pokud se oba budete chovat a myslet jinak. Pokud vyřešíte to, co bylo původním problémem. Nepouštějte se tedy do záchrany, dokud si tyto věci neujasníte.
    Pavel Červenec 18, 2017

    Dozvěděl jsem se, že mi nevěří, že ani nechce abych cokoliv napravoval, že se mám klidně napravit ale nemám s ní už dále počítat. Prý je najednou beze mě šťastná, nemyslí na mě a nechybím ji. Není to jen momentálně v její hlavě? Přitom mi řekla, že kvůli toho byla u psychologa, že to nese špatně, ale chová se jako by jí to vůbec nebolelo, navíc začala trávit čas a klukem kterého skoro nezná, prý ho nemá ráda zatím, jen si rozumí a rádi spolu tráví čas. Není to jen nějaká dočasná kompenzace za mě a nemůže si časem uvědomit jak to vlastně je? Není možnost, že by si časem řekla „co když opravdu na sobě pracuje a šlo by to?“. Já nechci cokoliv s ní napravovat chci napravit sebe. Mám ještě šanci?
     Karel Chába Červenec 19, 2017

     Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další vaše dotazy, a tak to půjde dál a dál. On-line poradna je jen obecně návodná, ukazující směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych vám to přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, tak využijte této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  Líba Červenec 30, 2017

  Přišla jsem partnerovi na nevěru, po 13 letech bezproblémového vztahu, vím že šlo je o sex, nicméně jsem se od něj odstěhovala. On zatlouká, řekl mi že nevěrný nebyl, já ale vím že ano. Teď se mi vyhýbá, jsou to 2 týdny, vidíme se minimálně ale komunikujeme spolu hezky. On se rozejít nechtěl. Mám nějakou šanci vztah zachránit? Nevím co se mu honí hlavou protože se k tomu vůbec nevyjadřuje.
   Karel Chába Srpen 1, 2017

   Dobrý den, bude to obtížné. Oba si stojíte za svým. On dle vás zatlouká a vy to nedokážete přejít (to ani nedoporučuji). Zkuste mu navrhnout, že si popovídáte o příčinách vaší krize (ne nevěry) a že se pokusíte společně posunout tak, abyste si zase rozuměli. Nemluvte s ním o té nevěře.
  Marie Srpen 13, 2017

  Dobry den,po 5 letech spolecneho bydleni,pritel domu prestal jezdit,ma doma vsechny veci,praci ma 90 km od domova.Driv domu jezdil kazdy den ted tvrdi,ze prespava u kamarada,ktery se rozvedl a tak ma volny byt.prijizdi domu uz jen tak 2 tydne,kdyz mu nenapisu on se neozve,jeho odpovedi jdou v podstate ano ne..rekl mi ze uz me nemiluje,ale kdyz prijede v posteli se ke me prituli i se milujeme.Prosim poradte mi jsem zoufala nejim nespim asi se zblaznim.Nas vztah byl nekdy bourlivy,pritel se i nekolikrat odstehoval,ale vzdy se vratil..ted je to ale jine,vim ze jsem s nim obcas nemluvila,mam pocit,ze mi to vraci.Dojizdeni ho pry zmaha,chce si koupit byt,ktery mel a prodal kdyz jsme se poznali
   Karel Chába Srpen 16, 2017

   Dobrý den, pomůže jen upřímná rozprava. Oba musí chtít poctivě říct, jak se věci mají. Pokud nebude chtít, musíte si sama za sebe rozhodnout, co dál.
  Hela Listopad 29, 2017

  Dobry den,jsem treti mesic po rozchodu po tri letem vztahu.Pritel byl manipulativni,chtel mne izolovat od pratel,rodiny,ditete,veskery cas travit jen spolu a jeho synem.Nezvladala jsem to ,rozcilovala se vysvetlovala,ze takhle vztah nefunguje,vzdy jsem byla dle nej nevdecna a nevazila si co pro mne dela.Pak ve mne zustaval pocit viny,jestli nema pravdu.Nebyla jsem stastna,spokojena a porad se rozchazeli a vraceli.Ted je to definitivni a mne je pres to vse porad na nic.Ukazuje se se svou novou znamosti pred znamymi aby se mi to doneslo.Napsal mi, jestli bych mu nerekla znacku jednoho darku ktery mi kdysi dal,ze ho chce poridit ji.Byla to prvni komunikace po rozch. a mne to dostalo.Proc to del
   Karel Chába Prosinec 6, 2017

   Dobrý den, není v pohodě a chce se vám mstít. Vy byste si měla jeho číslo zablokovat, abyste to vydržela a neměla tendence se vracet.
    Hela Prosinec 6, 2017

    Děkuji za Vaši odpověď. Už jsem zablokovala co se dalo.:)) A děkuji Vám, že nám pomáháte.
  Natálie Únor 26, 2018

  Dobry vecer, jsem par tydnu po rozchodu s pritelem po 4 letem vztahu. Byli jsme spolu od 16 a rozesel se se mnou kvuli tomu, ze ted vztah nechce a chce si uzivat vseho co muze dokud je mlady.. na jednu stranu to chapu a jsem vdecna ze byl schopny udelat aspon tohle a nepodvadel me. Posledni mesic vztahu se ke mne choval hnusne nechodil domu porad jenom s kamarady nebo se mnou nebyl schopny poradne mluvit, nepochvalil me, neocenil nic. Prerusili jsme veskery kontakt a snazim se z toho nejak dostat, ale je pro me strasne tezke smirit se s tim ze spolu uz nikdy nebudeme a jenom tyhle myslenky odsouvam stranou, rikak si ze jestli spolu mame byt tak budeme, ale to asi neni reseni tak nevim co ted
   Karel Chába Únor 27, 2018

   Dobrý den, ano, není řešením si namlouvat, že spolu budete, i když chápu, že to může přinášet úlevu. Netuším, co a jak (zda vůbec) děláte proto, abyste se z toho dostala. Určitě to chce být aktivní, abyste zaměstnala mysl. Nebýt doma po večerech a o víkendech sama. Je nutné se snažit dělat „cokoliv“, i když vás to teď nebaví, abyste se do problému moc nepropadla.
  Misa Březen 2, 2018

  Dobrý den, můj partner mi před 3 dny oznámil, že náš vztah už podle něj nefunguje, prožili jsme krásných 11 let vztahu, k tomu máme krasnou 14měsíční holčičku, ale že potřebuje zkusit žít sám. Nejspíš se chce odstěhovat úplně z Čr, mám se pokoušet o vztah kvůli malé bojovat, nebo by to bylo spíš špatně a stejně by k tomu jednou došlo. Jsem bezradná, děkuji za odpověď
   Karel Chába Květen 1, 2018

   Dobrý den, Míšo, určitě by to chtělo vědět mnohem více podrobností. Nevím, co to v jeho perspektivě znamená „vztah nefunguje“. Předpokládám, že jste s ním mluvila o tom, že chcete vztah zachránit, atd. I přesto si trvá na svém. Pak mu bránit nemůžete, i kdybyste chtěla neb změna může nastat jen, když to oba chtějí. Doporučuji zkusit ještě poradnu. Ne nezbytně proto, abyste vztah zachránili, nicméně vyslechnout si třetí a nezávislou stranu a zjistit, co je ještě vůbec možné dělat, pokud ještě něco.
  Šárka Kremlová Duben 30, 2018

  Dobrý den,před 8 lety jsme se rozešli s partnerem a dodnes jsem se s tím nedokázala vyrovnat.Od té doby nejsem schopná si najít jiného partnera.Prosím poraďte mi,co s tím.Děkuji
   Karel Chába Květen 1, 2018

   Dobrý den, s ohledem na délku vašeho problému je jisté, že jde o patologii u vás a potřebujete odbornou pomoc. Najděte si tedy psychoterapii a choďte na sezení, pracujte na hledání příčin a jejich odstranění.
  kamila Červen 29, 2018

  Dobrý den, po mnohaletém vztahu se se mnou rozešel přítel. Bydleli jsme spolu chvíli v ČR, poté se přestěhovali do zahraničí. Žili jsme tam celkem izolovaně, protože jsme tam nikoho neznali. Začali jsme žít stereotypem a hádat se o to, že je doma bordel a že tohle není udělaný apod. Pak jsme spolu přestali i mít fyzický kontakt, rezignovali jsme a ani se pak už nehádali…byli jsme pak spíše jako kamarádi. Myslela jsem, že jak se vrátíme zpět domů, uděláme za tím čáru a zkusíme žít život, jaký jsme žili předtím. On řekl, že je tam hodně věcí, co nefunguje a taky malé problémy se naakumulovaly a nechce se vrátit. Chce zůstat přáteli. Předpokládám, že s touhle situací nic nezmohu, že?
   Karel Chába Červenec 10, 2018

   Dobrý den, Kamilo, museli byste chtít změnu oba. Pokud oba nechtějí, není možné to zásadně změnit.
  Aneta Leden 4, 2019

  Dobrý den, byla jsem s přítelem (19 let) 6 měsíců. Když mi jednoho dne (po jedné menší hádce) řekl, že se chce rozejit. Měli jsme opravdu perfektní vztah. Ve všem si rozumíme. Zároveň jsme nejlepší kamarádi. Řekl, že mu tam něco chybí, že mě asi spíš bere jako kamaradku. Jsem jeho první holka. 3 týdny po rozchodu jsme byli stále v kontaktu. Silvestra jsme strávili spolu, moc si to užili, sám brečel když jsme řešili nás vztah. Ale není si jistý. Tak jsem řekla, že chci být teď měsíc bez kontaktu, aby si kdyžtak uvědomil co ztratil. Dal mi jeho nejoblíbenější tričko a několikrát jsme spolu měli sex. Myslíte, že si to během toho měsíce uvědomí? Co pro něj vše znamenám? Jiná holka v tom není.
   Karel Chába Leden 7, 2019

   Dobrý den, Aneto, záleží na tom, co myslíte tím „uvědomil“. Může dojít k tomu, že mu budete chybět a bude se chtít vrátit. To ale nemusí automaticky znamenat, že došlo z jeho strany k vhledu do jeho pocitu a k takovému propracování, že už se mu nevrátí. Opravdu pochopit něco takového, co popisuje, že ho pocitově zatěžuje, není jednoduché. Pokud se nebude svým pocitem zevrubně zabývat, a to ideálně s odbornou pomocí, nemyslím si, že by u něho mohlo dojít k opravdovému pochopení toho, co mu je.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů