Vztah bez sexu

Na začátku našeho vztahu bylo vše nádherné. Milovali jsme se několikrát do týdne, sex byl úžasný, rozuměli jsme si, těšili se jeden na druhého. Postupem času se náš vztah začal měnit. Přibývalo více starostí, únavy, hádek a nepochopení. Intimita se vytrácela a nyní je náš vztah již několik měsíců bez sexu. Žijeme jeden vedle druhého, jsme nespokojení a nevíme, jak dál. Je vám tento scénář povědomý? Prožíváte něco podobného? Pak čtěte dál.

Vztah bez sexu (pokud vše předtím bylo v pořádku) může být vyústění něčeho, co bylo z dlouhodobého hlediska přehlíženo a neřešeno.

Sex a intimita jsou důležitou součástí vztahu. Je důležité si uvědomit, že touha po druhém, chuť se milovat, prožívat sex a intimitu s druhým, je ovlivňována řadou faktorů (např. zdravotním stavem, kondicí, stresem, nízkým sebevědomím, celkovou atmosférou ve vztahu, atd.).

Pokud jste se ocitli ve fázi, kdy váš vztah je bez sexu a trápí vás to, nezoufejte. Váš vztah a intimitu můžete znovu obnovit, pokud se oba dva rozhodnete a uděláte pro to potřebné kroky.

Jak tedy na vztah bez sexu?

1. V prvé řadě je důležité tohle téma ve vztahu otevřít, otevřeně si o něm promluvit a nedělat z něj tabu. O tom, jakým způsobem spolu mluvit, a jaká pravidla ohledně komunikace dodržovat, si můžete přečíst v článku – Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Častá chyba, které se lidé v této situaci dopouštějí, je ta, že tento problém se snaží vyřešit jinde. Probírají to se všemi ostatními, příp. se snaží svoji touhu na sex naplňovat s někým jiným. Problém se neřeší, jen se více prohlubuje.

2. Při rozhovoru byste měli být k sobě upřímní a jeden druhému sdělit, jak se každý ve vztahu cítíte, co prožíváte, aniž byste jeden druhého hodnotili. Promluvte si o důsledcích, které tato situace přináší. Pochopte souvislosti, které se pojí s vaším vztahem bez sexu. Díky tomu si snáze uvědomíte, kde by mohla být příčina vašeho problému. Pomůže vám to k lepšímu pochopení celé situace. Empatie a schopnost porozumění je důležitou součástí vztahu.

Častou chybou je, když si dva ve vztahu bez sexu o tomto tématu neumí promluvit a dále dělají jako by o nic nešlo. Pokud s tímto stavem nejste spokojeni a víte, že jej sami neumíte vyřešit, nezavírejte před tímto problémem oči. Navštivte odbornou pomoc, kde vám pomůžou rozklíčovat příčinu vašeho problému a společně najdete řešení.

3. Dalším bodem je uvědomit si každý sám za sebe svoje motivace k sexu. Proč je pro vás sex důležitý, co vám přináší a otevřeně to sdělit jeden druhému.

Častou chybou je, že se nezamyslíme do hloubky nad našimi motivacemi k sexu. Neuvědomujeme si, co pro nás skutečně znamená sex ve vztahu a jakým způsobem k němu přistupujeme.

4. Pokud skutečně chcete obnovit intimitu a sex ve vztahu, nastává další fáze, ve které budete hledat možnosti, jak si vyjít vzájemně vstříc. Uvědomte si, že frekvence a přístup k sexu, může být u každého rozdílná. Sex není jen o pohlavním styku, existuje celá řada praktik, jak svoji touhu naplnit.

V této fázi je důležité se domluvit, jak často a jakým způsobem opět vnesete do vašeho vztahu intimitu a sex. Hledáním kompromisu se opět začnete k sobě přibližovat, a díky tomu se bude prohlubovat váš vztah.

Dohoda o sexu musí vyhovovat oběma

To, na čem se společně domluvíte, musí vyhovovat oběma. Každý možná máte jinou představu o tom, jak by váš intimní život a sex ve vztahu měl vypadat. Je důležité si o všem promluvit, být otevřený jeden k druhému. Nemá smysl na někoho tlačit a nutit jej k něčemu, co sám nechce. Ve finále by to mohlo vést k rozpadu vztahu.

Za určitých podmínek je možné mít hezký vztah bez sexu, pokud s tím oba souhlasí. Jsou případy, kdy např. díky úrazu jeden z partnerů nemůže mít sex, ale vše ostatní jim vyhovuje a společně se domluví, že touha bude naplňována jiným způsobem, než intimním stykem, příp. si ji partner bude naplňovat s někým jiným. Pokud s tím oba souhlasí, pak je vše v pořádku.

Z různých výzkumů se ukazuje, že sex a intimita ve vztahu je ovšem důležitou součástí spokojeného partnerského vztahu. Pokud vám vztah bez sexu nevyhovuje a chcete být opět spokojení, snažte se tento problém zavčas řešit. Můžete tak předejít zbytečnému ukončení vztahu a partnerství.

Pokud se nacházíte v podobné situaci a nevíte co dělat, nedokážete spolu efektivně komunikovat o tomto či jiném tématu, neváhejte a kontaktujte partnerského poradce v sekci konzultace.

Autor článku: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Vztah bez sexu

    Michaela Duben 8, 2019

    Dobrý Den. S partnerem jsem 3 roky. Zname se ale 7 let vzdy sme byli dobrymi kamarady. Sex sme meli ze zacatku vztahu asi 3 -5 mesicu. Po pul roce vztahu mame sex jednou za ctvrt roku a to je mozna jeste moc. Uz nemuzu. Mluvili sme o tom… dokonce si stanovili i den kdy sex bude, to se ale nesplnilo ani jednou. Ja uz ani nevim jestli to chci, uz mne ani nepritahuje, nechci ho podvest a mam ho moc rada. Moc si rozumime…ale sex proste neni,,, a mne je teprve 30 a mam pocit ze hezci uz opravdu nebudu,, klidne se muzu po pokoji prochazet v krajce a treba si kremovat nohy ale ho to proste nenapadne.. cim dele to je..tim mene mam zajem
      Karel Chába Duben 15, 2019

      Dobrý den, Michaelo, na pozadí jeho chování něco je. Pokud nebudete oba ochotní se o tom, co to je, bavit, nevyřeší se to. Vám, respektive jemu to bude nepříjemné, a to je to, oč tu běží. Nenechte se tedy odradit tím, že se nebude chtít bavit nebo že bude říkat, že mu to nedělá dobře. O to právě jde. Opakovaně zvědomit to, co je v něm a co nechce na povrch. Jinak se v tom neposunete.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů