Vše bylo krásné a teď po 3 měsících vztahu druhého nepoznáváte? Nevíte, co se s ním stalo, že se tolik změnil? Na začátku takový nebyl a teď? Krize ve vztahu po 3 měsících je velmi častá. Proč přichází po tak krátké době? Jak ji řešit?

Jaké jsou nejčastější příčiny krize ve vztahu po 3 měsících?

To, že přichází krize ve vztahu, který trvá jen 3 měsíce, může mít několik příčin. My se dnes podíváme na 2 nejčastější, které se objevují ve vztazích po tak krátké době a co s tím můžete udělat.

1. Konfliktní – problematická osobnost

Jedna z příčin, proč přichází do vztahu po cca 3 měsících krize je ta, že zamilovanost postupně opadá a začne se více projevovat problematická, konfliktní osobnost partnera či partnerky. Takový protějšek není schopný s druhým mluvit, má pocit, že je mu ve vztahu ubližováno a že má právo se chovat tak, jak se chová. Často se chová i agresivně, vyvolává hádky, provokuje či vyhrožuje. Pak má tendenci omlouvat své chování, což mu dlouho nevydrží. Nechápe, že vztah je o vzájemné spolupráci, o komunikaci. Ve vztahu vidí jen sebe a svoje potřeby.

Vztah s konfliktní a problematickou osobností není vůbec jednoduchý. Mnohdy se stává, že tato osobnost stahuje druhého. Druhý se začne cítit ve vztahu nepříjemně, začne o sobě pochybovat. Dokonce si postupně začne myslet, že za hádky a konflikty může on sám. Krize ve vztahu po 3 měsících začne v této chvíli gradovat.

Co dělat po 3 měsících vztahu, když máte krizi a žijete s konfliktní, problematickou osobností?

Vztah s konfliktní, problematickou osobností je velmi náročný. Pokud si sama osoba nepřizná, že má problém a nezačne na sobě pracovat, pak se krize po 3 měsících vztahu bude dál prohlubovat. Vztah se nebude posouvat, protože vždy bude narušována atmosféra ve vztahu.

I krize ve vztahu po 3 měsících s konfliktní osobností může ukázat na to, zda má smysl pokračovat nebo nikoliv. Pokud si konfliktní, problematická osobnost uvědomění, že je něco špatně, řekne si o pomoc, pak je důležité, aby ji ten druhý podpořil. Díky tomu se v krizi, která se objevila ve vztahu po 3 měsících, můžete výrazně posunout.

Pokud konfliktní, problematická osobnost nemá zájem na sobě pracovat, pak nevytvoříte ani za rok či dva hezký a harmonický vztah, v němž se můžete cítit bezpečně a druhému důvěřovat. Pak je lepší takový vztah ukončit.

2. Partneři si nerozumí, neumí spolu komunikovat

Druhou nejčastější příčinou, s kterou je možné se setkat v rámci krize vztahu po 3 měsících je to, že partneři si nerozumí, protože spolu neumí komunikovat.

Na začátku je zamilovanost, chceme s tím druhým být a je nám jedno, zda kvůli tomu cestujeme nebo nespíme a voláme si dlouho do noci. Prostě hledáme jakýkoliv kontakt, abychom byli s milovanou osobou. Jaké je naše probuzení ve chvíli, když se druhý začne více projevovat, dělá věci, které se nám nelíbí, začne nám něco vadit.

Neřekneme to, necháváme si to pro sebe. Nebo se začneme nevhodným způsobem prosazovat. O problému mluvíme, ale nekomunikujeme. Krize pomalu „bublá“, až to praskne a můžeme se pohádat, nebo se naopak stáhneme do sebe a přestaneme komunikovat. I 3 měsíční vztah může procházet takovou krizí.

Co dělat po 3 měsících vztahu, když máte krizi a s partnerem si nerozumíte?

To, že máte s partnerem krizi už po 3 měsících vztahu ještě neznamená, že vztah nemá smysl. Pokud si nerozumíte a neumíte spolu s partnerem komunikovat, můžete se to naučit. Vše zaleží na tom, jak moc jste odhodlaní se ve vztahu posunout a krizi překonat.

Komunikace je dovednost, kterou můžete neustále rozvíjet. Postup, jak správně a efektivně komunikovat se můžete dočíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. S komunikací souvisí i vzájemné partnerské dohody. O tom, co jsou partnerské dohody a jak se tvoří, se můžete dočíst v článku Partnerská dohoda.

Avšak, pokud se váš vztah, který trvá pouhé 3 měsíce už nyní nachází v krizi, začněte vést OTEVŘENÉ ROZHOVORY, v kterých budete vzájemně mluvit o tom:

– jak se každý ve vztahu cítí

– jak vnímáte vztah každý sám za sebe

– co vám vztah dává

– co vám vztah bere

– co vám ve vztahu vadí

– co vás ve vztahu těší

– čeho se bojíte

– co si o vašem vztahu myslíte

– atd.

K tomu, abyste překonali krizi ve vztahu po 3 měsících je důležité, abyste začali spolu otevřeně komunikovat a aktivně naslouchali jeden druhému. Takové rozhovory jsou důležité k tomu, abyste pochopili, jak se druhá strana ve vztahu s vámi cítí, co prožívá. Pak lépe porozumíte svému partnerovi a budete chápat, proč se tak chová.

Je velmi důležité si uvědomit, že tyto rozhovory nemusí být vždy příjemné. To, co budete druhému říkat, se mu nemusí líbit, můžou se ho vaše slova dotknout. Ale tohle nutně nemusí být špatně, jelikož začnete otvírat témata, která jsou pro vás důležitá a společně se o nich začínáte bavit. Už jen to, že tato témata, která jsou pro vás těžká či složitá otevřete partnerovi či partnerce, je velký posun ve vztahu, který trvá pouhé 3 měsíce. Díky tomu se můžete dívat na krizi v 3 měsíčním vztahu jako na šanci se ve vztahu posunout. A to za to rozhodně stojí.

Pokud se nacházíte ve vztahu a prožíváte krizi, ale vzájemně nejste schopni spolu komunikovat a někam se posunout či máte pocit, že vaše rozhovory nikam nevedou, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace. Někdy je důležité mít nestranný, nezaujatý názor odborníka, abyste viděli věci, které nedokážete vidět sami.