Manželství bez sexu

Manželství bez sexu může být pro jednoho ráj a pro druhého nejhorší peklo.

Často se mě klienti ptají, zda je manželství bez sexu dlouhodobě možné. Odpověď zní samozřejmě ano. Pokud to vyhovuje oběma a dohodnou se na tom, že sex nepotřebují vůbec nebo pouze minimálně. Případně pokud se dohodnou, že ten, kdo sex potřebuje více, si to bude řešit jinak resp. s někým jiným.

Bohužel se často setkávám s tím, že pro toho, kdo sex potřebuje více, je naprosto nepředstavitelné, že by spolu již sex neměli vůbec. Navíc si ani neumí představit smysl manželství, pokud by si za sexem měli odbíhat někam jinam.

Nicméně pokud se do takové situace dostanete, tak byste to měli co nejdřív řešit. Čím déle spolu nespíte, tím více se od sebe oddalujete. To platí hlavně o ženách.

Základní důvody, proč k manželství bez sexu dochází

Buďto ten vztah, který mohou někteří lidé považovat za velmi vyrovnaný a příjemný, plynule a nenápadně přejde do nějakého stavu, kdy jsou lidé spíš kamarádi.

Stává se, že tam pak už není ta touha nebo jeden z páru řekne, že není schopen mít sex s někým, koho považuje za kamaráda nebo za bratra či sestru.

Druhý nejčastější důvod pro manželství bez sexu je nějaká krize, alkohol či násilí. Ženy pak nejsou schopny sexu a muž to špatně nese.

Pokud se budeme bavit o té první variantě, tak tam je důležité, abyste si řekli, jak v tom vztahu chcete dál pokračovat. Jestli spolu dál chcete žít jako kamarádi a ten druhý to bude řešit jinde. Někomu nevadí se o tom normálně bavit. Někdo k tomu tiše svolí, ale víc o tom vědět nechce.

Znám páry, kterým to takto funguje.

Nejdůležitější je si ty věci otevřeně říct. Nejhorší je setrvávat v nějakém nepříjemném stavu a neříct na rovinu, co vám vadí. Pokud to lidem takto vyhovuje, není problém.

To, na čem se ve vztahu shodnete je v pořádku. Žádný manuál, jak to má být, neexistuje.

Pokud dojde k tomu, že by to jednomu vadilo a nechtěl to takto řešit, tak je třeba se bavit o tom, jestli v tom vztahu setrvat nebo ne.

Než se rozhodnete pro rozchod, vyhledejte klidně odbornou pomoc a nechte si říct, co všechno možné je a co ne. Jaké máte možnosti řešení.

Sex je možné do manželství vrátit, pokud se vyřeší příčina

Druhá varianta je “lepší” v tom, že pokud je manželství bez sexu ze strany jednoho proto, že vztah nefunguje, je tam násilí nebo jiné takové nepříjemnosti, tak je to dobré v tom, že sex se do vztahu dá vrátit, pokud se vztah napraví.

Bohužel jsem se setkal i s takovými páry, kdy mi žena mezi 4 očima řekla, že ke svému muži již cítí takový odpor a že jí udělal tak nepříjemné věci, že i kdyby obrátil o 180 stupňů a stal se nejlepším mužem na světě, sexu s ním schopná už nikdy nebude.

Pokud tomu tak ale není, je třeba si na rovinu říci, jaký problém máte. Řekněte si, co komu vadí, jak se z toho dostat a dohodněte se, jak to napravit, jak dostat do vztahu to, co potřebujete, a pak se do vztahu vrátí i sex. Je možné, že si nebudete vědět rady, že jste se dostali tak daleko proto, že jste dosud nevěděli, jak se správně ve vztahu chovat a jak spolu komunikovat. Pak opět není žádnou ostudou vyhledat pomoc a nechat si poradit. Pro mnohé je to jediná cesta, jak sex do manželství opět vrátit.

Manželství bez sexu tedy možné je, pokud to vyhovuje oběma a pokud se shodnou na řešení.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Manželství bez sexu

  Jirka Září 25, 2016

  Jsem ženatý 23let a je to stále horší máme dvě odrostlé děti a sex si musím vyhádat nebo poslouchat nějaké výmluvy proč to nejde a když náhodou příjde na věc tak stejně i u sexu poslouchám nějaké keci. a tak nevím jak se zachovat. Nevěra nic moc a stejně nevím kde někoho shánět a takle to také nechci zažívat a tak babo raď.
   Karel Chába Září 27, 2016

   Dobrý den, musíte si sednout a řešit to. Říci si, kdo co chce a za jakých podmínek. Zda jste ochotni a schopni tyto podmínky naplňovat. Pokud to nepůjde či nebude jeden z vás chtít, musíte se vy rozhodnout, co je pro vás lepší. Odejít nebo zůstat.
  Stáňa Červen 10, 2018

  Po 3 letech vztahu se mnou přítel postupně přestal mít sex, žijeme v hluboké krizi, prý už ho nepřitahují, nevzrušuji. Příčiny jsou v porušení důvěry z mé strany,kdy sem opakovaně porušila jeho soukromí a našla v jeho mobilu sexuální komunikaci. Prý se chovám jako stíhačka, může se mnou žít,ale sex už ne. Přestala sem se svým chováním a pátráním, přesto všechno ho milují a po sexu s ním toužím. Prý si mám najít milence. Má ještě nějaký smysl dál se snažit,komunikovat a doufat, že se jeho postoj ke mě může ještě změnit? Své chyby si uvědomuji.
   Karel Chába Červen 12, 2018

   Dobrý den, Stáňo, pokud se k tomu bude stavět tak jak píšete, tak nedoufejte v nějakou zásadní změnu. On sám musí chtít, aby se situace zlepšila. Pokud to nebude jeho motivací nemáte šanci na zlepšení. Respektive i kdybyste chtěla (to je základní předpoklad), tak to nemusí stačit a už ho bohužel nikdy nemusíte přitahovat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů