Neustále se hádáte a nemůžete se na ničem domluvit? Máte pocit, že z vašeho vztahu vyprchala láska? Uvažujete o tom, že vztah ukončíte, ale nevíte, kdy je ten správný čas odejít, kdy říct dost ve vztahu?

Každý vztah prochází krizemi, které vztah buď utužují a díky nim roste, nebo vztah ničí. V dnešním článku se zaměřím na to, kdy říct ve vztahu dost. Kdy vzít všechnu odvahu, odejít a začít žít nový život, abyste si jej znovu mohli užívat naplno i bez vztahu, který vám ubírá energii.

Pokud lidé ve vztahu skutečně chtějí, mají motivaci a chuť vztah zachránit, jsou ochotni na vztahu a na sobě pracovat, pak je možné vztah zachránit. Pokud jedna strana nechce, vztah zachránit nelze. To je důležité si uvědomit. Pak je jasné, že v tomto případě říct dost ve vztahu je zcela přirozené. Jsou ovšem příčiny, kdy to tak jednoznačné není a lidé neví, zda se něco může změnit nebo ne.

Příčiny, kdy říct ve vztahu dost

Pokud jedna strana ve vztahu již nechce dál pokračovat a druhá se to snaží zachránit, je otázka, z jakého důvodu se odmítající strana takto rozhodla. Možná skutečně dospěla k názoru, že vztah již naplnil svoji funkci a nyní dotyčná osoba chce odejít. Možná má ale jen strach, že když zůstane, nic se nezmění. Vztah se dá vždy zachránit, pokud to oba upřímně chtějí a jsou ochotni na vztahu vzájemně pracovat, v opačné případě to možné není.

Příčin, kdy říci ve vztahu dost, může být několik. Uveďme si ty nejčastější z nich:

1. ROZDÍLNÉ NÁZORY NA SPOLEČNÝ ŽIVOT A VÝCHODU DĚTÍ
Pokud žijete ve vztahu a nemůžete se shodnout na tom, jak chcete prožít společný život a jak bude vypadat, máte na to zcela odlišné názory, např. jeden chce žít na samotě u lesa a druhý ve velkoměstě, pak váš vztah nemá příliš mnoho šancí na společnou budoucnost. Vaše povahy jsou pravděpodobně natolik rozdílné, že najít kompromis bude jen velmi těžké a z dlouhodobého hlediska neudržitelné.

2. NESCHOPNOST ČI NECHUŤ NAPLŇOVAT POTŘEBY PARTNERA
Každý má své potřeby. Stejně to platí i o potřebách, které jeden druhému ve vztahu naplňujeme. Pokud si vzájemně nejste ochotni či schopni naplňovat potřeby a nenaleznete vhodný kompromis, má pak smysl vztah ukončit a říct dost. Zbytečně byste trápili jeden druhého a nikam byste se neposunuli.

3. SEX
Intimita a sex jsou důležitou součástí partnerského života a vztahu. Pokud si vzájemně nevyhovujete, nenacházíte kompromis, abyste byli oba dva spokojení, pak je lepší vztah ukončit. Pokud byste v takové vztahu dále pokračovali, čím dál více by vás tohle trápilo a vy byste si svoji intimní potřebu mohli začít naplňovat někde jinde, což by se odrazilo na důvěře ve vztahu a celkovém fungování.

4. ZTRÁTA DŮVĚRY
Pokud se stane, že ztratíte ve vztahu důvěru, jen velmi těžko se ve vztahu obnovuje. Pokud se ji pokusíte obnovit, není jisté, že se vám to skutečně povede. Pokud se vám nepodaří obnovit důvěru ve vztahu, kterou jste ztratili i po všech možných pokusech, někdy je lepší si nic nenalhávat a sami si přiznat, že některé věci prostě nemůžete vzít zpět a nelze je ani napravit. V tomto případě, po selhání obnovy důvěry ve vztahu, je vhodné říci ve vztahu dost. Netrapte se.

5. PŘECHOZENÝ VZTAH
Pokud máte vztah několik let, ale postupem času se stalo, že jste jeden o druhého přestali mít zájem, došli jste do fáze přechozeného vztahu. Pokud vám tohle již nevyhovuje, pokud už nemáte chuť a ani motivaci dál vztah rozvíjet, bylo by vhodné zamyslet se nad tím, jak dlouho si budete ještě takový vztah tolerovat. Pokud už nejste ochotni tohle snášet a druhá strana nejeví sebemenší zájem o vás a ani o vztah s vámi, pak je vhodné říci dost ve vztahu.

6. FINANČNÍ PROBLÉMY, ZÁVISLOSTI
Říci dost ve vztahu, kde máte finanční problémy, se zdá být logické. Otázkou zůstává, proč máte ve vztahu finanční problémy. Možná jen neumíte s penězi hospodařit, pak se to můžete naučit. Jiné by to bylo v případě, že dotyčný ve vztahu je nějakým způsobem závislý, bere či krade peníze z domácího rozpočtu na to, aby si svoji závislosti dopřával. V tomto případě je důležité říci dost ve vztahu. Proč? Takový vztah by vás mohl zničit.

Závislosti jsou velmi nebezpečné a tady je důležité, aby člověk, který je závislý, vyhledal odbornou pomoc a začal svoji závislost řešit. Pokud se tváří, že problém nemá, nechce nic měnit a vyhovuje mu to, pak dost ve vztahu řekněte velmi rázně. Zachráníte tak sebe, příp. děti ode dna, na které byste se lehce mohli dostat.

7. NÁSILÍ
Pokud vás vaše partnerka či partner někdy uhodí, v tomto případě je něco špatně. Nikdo nemá právo vás bít nebo vám fyzicky či psychicky ubližovat. Pokud se tak stane, zavčas odejděte a řekněte dost ve vztahu, v kterém byste se zřejmě trápili.

Kdy říci ve vztahu dost, záleží jen a jen na vás samotných, co jste ochotni tolerovat druhému a co už ne. Pokud si sami nevíte rady, nedokážete se rozhodnout, zda ve vztahu říci dost nebo zda v něm má smysl pokračovat, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace.