Frigidita se vyznačuje pohlavní chladností a většinou se týká hlavně žen. Frigidita se projevuje tak, že žena není sexuálně aktivní, nemá zájem o sex. Frigidita u žen se také projevuje necitlivostí pohlavních orgánů. Žena nemá schopnost se vzrušit a nemůže dosáhnout orgasmu.

Důvody k frigiditě jsou různé. Mohou to být psychické i fyzické. Frigidita může být buď vrozená, nebo získaná v průběhu života.

Manželka má frigiditu vrozenou

Pokud vaše manželka sex nepotřebovala nikdy, ani před tím, než jste se spolu seznámili, pravděpodobně se jedná o vrozenou záležitost. Vrozenou frigiditu lze změnit jen pouze velmi komplikovaně. A je otázkou, pokud jste to o té ženě věděli již dříve před svatbou nebo když jste se seznamovali, proč to začínáte řešit až teď.

Je samozřejmě možné, že se žena do této doby pouze přetvařovala. Nějaký sexuální život jste spolu vedli, ale teď už žena svoji frigiditu přestala skrývat. Buďto se na něco neustále vymlouvá, nebo vám naplno řekla, jak to má a jak to cítí, že sex nepotřebuje, a že je frigidní.

Pokud je to tedy případ vaší manželky, je velmi obtížné s tím něco udělat. Měli byste se zamyslet, nakolik je to pro vás důležité a zda s tou ženou chcete být i nadále.

Pravdou je, že mnoho mužů, kteří když nemají pravidelně sex se opravdu necítí psychicky ani fyzicky dobře a hodně tím trpí. Obzvláště trpí ti muži, kteří svoji frigidní manželku nechtějí podvádět, protože je to proti jejich přesvědčení.

Frigidita po porodu

Frigidita u žen může být také získaná, nejčastěji se jedná o frigiditu po porodu. Do porodu manželka se svým mužem sexuálně žila, ale po porodu došlo k tomu, že už sex nepotřebuje a je frigidní.

V takovém případě je nutné, abyste o tom se svojí manželkou mluvili. Respektive ona by se měla snažit s vámi o tom mluvit. Nevyčítejte jí to, nehádejte se spolu, ale místo toho se snažte najít cestu, jak z toho ven.

Případně se společně vydejte za sexuologem, aby vám situaci osvětlil a řekl vám, jaké máte možnosti, jak to změnit.

Manželka je frigidní kvůli chování muže

Nicméně je tady i další a bohužel častá záležitost, proč se žena jeví a chová frigidně. Na rozdíl od předchozích dvou případů je ale tato situace mnohem lépe řešitelná.

Je spousta žen, které se jeví a chovají frigidně z toho důvodu, jak se k nim jejich manžel chová. Jejich vztah prochází těžkým obdobím, manželé si dlouhodobě nerozumí. Toto dělá mnoha mužům obrovský problém pochopit. Někdy nejsou dokonce ani v mé poradně ochotni připustit, že problémy ve vztahu by mohly souviset s frigiditou manželky.

Proč muži nechápou ženskou frigiditu?

Hlavním důvodem, proč je pro muže těžké to pochopit je, že většina mužů je schopna žít ve vztahu, který jim nevyhovuje, nebo se pohádat a za pár minut mít sex. Nedělá jim to žádný problém. Muži mají úplně jinou sexualitu než ženy. Proto jim také někdy dělá problém přijmout, že důvod frigidity manželky je mimo jiné i v nich a v tom, jak se k ní chovají a jaký spolu mají vztah.

To znamená, že frigidita, která je spíše problémem celkové atmosféry vztahu, se dá řešit. Tato frigidita se dá zlepšit vyřešením krize ve vztahu nebo lepším chováním k ženě.

Často se setkávám s tím, že se někteří muži chovají v krizi tak, jako by sex byl to jediné, co je zajímá a co může zlepšit vztah. Tím se pouze točí v začarovaném kruhu a nic se neřeší.

Žena nechce mít s mužem sex kvůli nepříjemné dlouhodobé atmosféře ve vztahu, kvůli tomu, jak se k sobě v této krizi chovají. Manžel nechce naplňovat potřeby své ženy, chová se nějakým způsobem nevhodně.

Muž na to reaguje tak, že toto všechno se vyřeší tím, že spolu sex mít budou. Pak se spolu dohadují o tom, kdo by měl ustoupit dřív. Ustoupit ovšem nechce ani jeden.

Muž má pocit, že toho zase tak moc nechce, vždyť chce jen sex. Má pocit, že to přece nemůže být pro ženu takový problém, jak ona tvrdí. Ale jak již bylo řečeno, mužská a ženská sexualita je jiná.

Mnoho žen k sexu potřebuje, aby je muž chápal, podporoval a sdílel určité věci, choval se k nim slušně a láskyplně, naplňoval jejich potřeby. Prostě aby se muž choval tak, že právě ona je pro něj ta jediná a nejlepší. Aby jí pomáhal s dětmi a v domácnosti. Aby měla pocit, že mu na ní záleží. Aby se muž nechoval tak, že jedinou jeho povinností je přinést domů peníze, zabezpečit rodinu a dál už nemusí nic jiného dělat.

Unavené ženy nemají chuť na sex

Ženy, když jsou unavené, tak často nemají chuť na sex. Starají se o domácnost, chodí do práce, muž jim doma vůbec nepomáhá. Po čase začnou ztrácet respekt ke svému manželovi, přestávají k němu něco cítit. U spousty žen to znamená, že ztrácí chuť na sex. To spoustě mužů dělá problém pochopit a mají pocit, že jejich žena je frigidní a měla by jim vyhovět. Takže se opět dostávají do bludného kruhu.

Pokud vaše žena nemá frigiditu vrozenou nebo ji nezískala po nějaké vážné situaci jako mohl být složitý porod, potrat, přechod nebo sexuální zneužití, tak byste se měli především snažit zlepšit váš vztah.

Jak na frigidní ženu?

Ale pánové, věřte tomu, že když své chování změníte. Když zlepšíte váš vztah a začne být atmosféra ve vztahu jiná. Když vaše manželka začne mít pocit, že ji máte opravdu rádi, a až přestane mít pocit, že vám jde jen o sex, přestane býti frigidní a sex se do vašeho vztahu vrátí.

Pokud jste výše uvedený postup vyzkoušeli, ale úspěchy se zatím nedostavily, nebo pokud si nejste vůbec jisti, jak se zlepšováním vztahu a nápravou frigidity vůbec začít, nebojte se kontaktovat odborníka. Není to žádná ostuda si v takové situaci nechat poradit od někoho, kdo se svými klienty podobnou situaci řešil a vyřešil již mnohokrát.

autor článku: Karel Chába