Každý člověk se s rozchodem vyrovnává po svém. Přesto je však možné popsat 7 nejčastějších fází rozchodu, kterými můžete po rozchodu projít. Můžete, tedy ne každý projde všemi fázemi rozchodu a v pořadí, jak je v článku popsáno. Vždy záleží na zkušenostech dané osoby a jeho emoční inteligenci. Dále na tom, zda rozchod byl jen rozhodnutím jednoho, nebo po vzájemné dohodě.

Jak dlouho jednotlivé fáze po rozchodu trvají? To je velice individuální. Někdo jimi prolétne během krátké doby. Pro jiné bývá rozchod nesmírně obtížný a vyrovnání se s rozchodem jim trvá dlouhé měsíce, ve výjimečných případech dokonce i roky.

Šok – co se to proboha stalo?

Jako první reakce na rozchod přichází šok. Je to naprosto přirozená odpověď našeho těla na bolest, ať už je fyzického či emocionálního charakteru. V této chvíli máme problém uvěřit, že se to skutečně děje. Že se s námi milovaná osoba skutečně rozchází. Šok se projevuje náhlou slabostí, problémy s dýcháním či se spaním. Fáze šoku může trvat pár minut, ale pokud rozchod přišel zcela nečekaně jako blesk z čistého nebe, může se šok protáhnout i na několik týdnů.

Odmítání reality – tohle nemůže být pravda

Po šoku přichází fáze údivu a zarputilého odmítání reality rozchodu. Nechceme si připustit, že k rozchodu skutečně došlo. Snažíme sami sebe přesvědčit, že to byl jistě nějaký omyl. Jakýsi krutý žert. Že milovaná osoba se k nám jistě v nejbližší době opět vrátí a vše bude stejně krásné jako dřív. Nechceme se s rozchodem vyrovnat. Příliš to bolí.

Odloučení – teď chci být raději o samotě

Jakmile přijmeme fakt, že se s námi milovaný člověk rozešel, můžeme konečně začít pracovat na vyrovnání se s rozchodem. V hlavě si přehráváme klíčové události rozpadlého vztahu. Snažíme se nalézt ten bod, kdy se vše začalo hroutit. Většina lidí se v této fázi stáhne do sebe. Nechce se nám vytáhnout paty z bytu. Omezujeme jakýkoliv kontakt s ostatními lidmi na minimum.

Agrese a vztek – nesnáším tě! Zlomil jsi mi srdce!

Jak se postupně s rozchodem vyrovnáváme, smutek z rozchodu se pomalu ale jistě mění ve vztek. Vztek na ex-partnera za všechna příkoří, která nám kdy provedl – včetně samotného rozchodu. Vztek na sebe, že jsme to neviděli dřív. Že jsme nedokázali předejít problémům a včas je vyřešit. Snažíme se najít konkrétního viníka.

Smlouvání – co musím udělat, aby se ke mně partner vrátil?

Tato fáze není jenom o snaze získat partnera zpět, ale také o snaze očistit se od pocitu vlastní viny. Zoufale smlouváme s ex-partnerem či sami se sebou a snažíme se přijít na to, co jsme udělali špatně. Co musíme udělat pro to, aby se k nám vrátil. Přestože se snažíme napravit své chyby, změnit se, tato fáze je především o snaze zbavit se ukrutné bolesti z rozchodu.

Deprese – už nikdy partnera zpět nezískám

Uvědomujeme si, jaká obrovská ztráta nás postihla. Máme strach, že náš život už nikdy nebude tak šťastný, jako dříve. Obáváme se, že už nikdy nikoho nového nenajdeme a budeme až do konce života sami. Hluboký smutek může přecházet až do mírné deprese – nechce se nám nic dělat. Vylézt s postele se může zdát jako nadlidský úkol. Pocity beznaděje mohou dokonce provázet fyzické bolesti.

Smíření – hledání svého nového já

Poslední fáze rozchodu je o tom, že jsme se konečně smířili s tím, že náš vztah skončil. Chápeme, proč jsme s tím člověkem dříve byli. Chápeme, proč už s ním nejsme. Došli jsme k závěru, že můžeme být a budeme šťastní i bez něj. Po nepříjemném rozchodu se konečně opět cítíme sami sebou. Víme, že od teď už to bude jen lepší.

Jak si můžete usnadnit cestu jednotlivými fázemi po rozchodu?

Připravil článek s radami, jak se s jednotlivými fázemi lépe vyrovnat. Co byste měli dělat, abyste se z rozchodu vyléčili, a čemu byste se měli naopak vyhnout. Čtěte Jak se vyrovnat s fázemi rozchodu.

autor článku: Karel Chába