Mnoho z vás to zná. Je to jako něco, co se nedá ovládat. Mnohokrát jste si říkali, že už se tak chovat nebudete, že vaše reakce budou jiné anebo vůbec žádné. Nicméně pokaždé je to stejné. Partner něco udělá nebo řekne a vy začnete mít nevhodné poznámky, urazíte se, vyzvídáte, podezíráte, křičíte, zakazujete, vyhrožujete atd. Nicméně je způsob, jak žárlivost více či méně tlumit.

Neberte si chování partnera osobně

Ze své praxe tuším, že řada z vás řekne – jak si nemám brát chování partnera osobně, co to je za „blbost“? Věřte, je to tak. Každý z vás má své důvody, proč něco říká a dělá. Tedy i váš partner. Vaše chování se z 95% řídí zkušenostmi z minulosti – podvědomím. Pokud tedy váš partner něco chce a říká, tak je to podřízeno tomu, co zažil, jaký má úhel pohledu na svět. V tom případě jeho chování není namířeno na vás. Každé vaše chování má pozitivní základ. Ovšem často je problém v samotném provedení, v tom, jak se vyjadřujeme a hlavně, jakým způsobem prosazujeme to co ne/chceme.

Vyrovnejte se s minulostí

Tak na tuto věc by se měl zaměřit každý, kdo žárlí. Žárlení je jen důsledek. Takže, kde je ta příčina? Odkud se datuje? Pochází z doby vašeho dětství. To, jaká byla úroveň lásky vašich rodičů. Jak hodně vás chválili, mazlili, jak se vám věnovali a podporovali vás, jak se chovali jeden k druhému má zcela zásadní vliv na vaše sebevědomí a sebelásku. Pokud se vám těchto věcí nedostávalo v hojné míře, tak máte na problém zaděláno. Najděte příčiny, snažte se je pochopit a odpustit sobě i rodičům. Vyrovnejte se s minulostí. Začněte posilovat tyto vaše slabiny.

Komunikujte

Nejhorší je, pokud se budete snažit předstírat, že žádný problém nemáte a že je vše chyba partnera. Takové chování nic neřeší a vše zhoršuje. Řekněte, co cítíte, jak to na vás působí, co si myslíte. Vyměňte si role. Ať vám partner předvede, jak se chováte, když žárlíte. Ukažte vy jeho chování jemu. Je důležité, abyste se navzájem pokusili vžít do kůže partnera. Abyste věděli, co prožívá a jak mu je.

Pravidla

Stanovte si pravidla vaší komunikace. Pravidla toho, jak se chovat v situacích, které jsou spouštěče žárlivých scén. Místo toho, abyste se v situaci, která sepne žárlivost hádali, tak se podporujte. Mějte dohodnutý signál, abyste věděli, že se něco děje a je potřeba přestat. Partner by vám neměl říkat to, co vás uvede do stavu, kdy věříte svým často iracionálním představám o tom co je a co není.

Budujte sebevědomí

Pracujte na svém sebevědomí. Ať už vám ho zvedne cokoliv, tak je to důležité. Čtěte motivační literaturu. Najděte si jen čas na sebe, kamarády a známé, bez partnera. Vzdělávejte se, sportujte a objevujte nové věci. Naučte se nebýt na partnerovi závislí a hlavně se mít rádi. Nikdo vás neudělá šťastným/nou (nebo jen dočasně a nemáte to pod kontrolou) tak, jako vy sami sebe. Pokud umíte být sami sebou, tak je čas s partnerem pro vás bonus.

Závěrem

Věřte, že každá vaše vlastnost se dá změnit anebo se s ní dá naučit žít. Vše má své řešení a záleží jen na vás, co chcete. Zda budete nadávat na osud a rodiče, nebo ten svůj život vezmete do svých rukou. Pokud byste si nevěděli s žárlivostí rady, vyhledejte odbornou pomoc a řešte vše, dokud je čas.

autor článku: Karel Chába