Nacházíte se momentálně v situaci, kdy vám partner byl nevěrný a nejste si jistí, jak na tuto neblahou událost reagovat? Z praxe je známo, že 90% podvedených reaguje špatně a celou situaci si jen zhoršují. V dnešním článku se můžete dočíst, jak se takovému chování vyvarovat, a jak nejlépe s nevěrou vašeho partnera nakládat.

Je přirozené, že na nevěru, až na malé výjimky, nemůžete reagovat jinak, než pocity zrady a obrovskou bolestí. Někdo to dokonce popisuje, že se mu absolutně zhroutil svět, že nemá najednou žádné hodnoty, žádné „berličky“, o které by se mohl pomyslně opírat. Najednou je vše v jeho celém životě bez pravidel. V dotyčném to samozřejmě vyvolává zmatek, pocit absolutní nejistoty, pocit zmaru a obrovskou slabost a samotu.

Nereagujte na nevěru unáhleně a agresivně

První reakce podvedeného mohou být samozřejmě velmi prudké. Proto vřele doporučuji v dotyčném tyto pocity a následné reakce ničím nepodporovat. Je asi pochopitelné, že podvedený partner, poté co se dozví o vaší nevěře, je silně zasažen a situace je mnohdy vypjatá. Nejlepší reakcí po přiznání nevěry je dát podvedenému čas na to, aby se dostal z prvotního šoku

Rozhodně nereagujte a nechovejte se neadekvátně na reakce podvedeného vůči vám, které mohou být až agresivní a často jsou unáhlené. Například podvedený vám po odhalení nevěry řekne, abyste se okamžitě odstěhoval z bytu. V tuto chvíli nedělejte žádná gesta typu: „Tak já tedy jdu“ či podobně.  Snažte se svému partnerovi dát čas, aby se uklidnil a vše si urovnal v hlavě a byl s vámi schopen racionálně komunikovat. 

Je naprosto přirozené, že podvedený je v prvních hodinách a dnech po odhalení nevěry zcela přesvědčený o tom, že už se svým nevěrným partnerem nechce být a nikdy nebude. Domnívá se, že už mu nikdy nebude věřit, že už se ho nikdy nechce dotknout atd. Ve většině případů tyto silné emoce odezní a podvedenému se vrátí racionální myšlení. Brzy se začne na věc dívat jinak. 

Z toho důvodu v žádném případě nedělejte unáhlená a zásadní rozhodnutí o rozvodu až do odeznění prvotního šoku a těch nejsilnějších emocí. To samé platí o případných rozhodnutích o odstěhování se jednoho z vás, nebo co řeknete dětem. Rozhodně také nedělejte to, že byste šli za partnerem, se kterým vám byla žena nevěrná nebo ještě hůře za jeho protějškem mu sdělit, že muž je nevěrný s vaší manželkou.

Dohodněte se, jak s nevěrným partnerem budete komunikovat

Pokud je to jenom trošku možné, dohodněte se s partnerem, jak bude probíhat první týden až čtrnáct dní. Dokud neodezní první a nejsilnější emoce, zkuste se jeden druhému vyhýbat. Řešte spolu jen technické věci ohledně dětí nebo chodu domácnosti a nechte situaci vychladnout. V tomto období nemá absolutně smysl, abyste se bavili o tom, co se situací nevěry uděláte. Připouštím, že pro některé lidi je v prvních dnech velmi důležité se o tomto hodiny a hodiny bavit. Pokud takovou potřebu máte, nesnažte se pak ale diskuzi zakončit zásadní reakcí, co s tím uděláte.

Snaha tlačit na okamžité rozhodnutí nemá žádný jiný cíl, než si ihned ulevit od obrovské bolesti. Bohužel tato bolest neodezní tím, že uděláte nějaký zásadní krok, kterého byste později mohli litovat. A to ani reakce, která by mohla být třeba pozitivní v případě, že se s partnerem dohodnete, že na nevěru okamžitě zapomenete a za vším uděláte tlustou čáru. Toto je opět jen snaha se zbavit strachu, že vás nevěrný partner neopustí. Tato snaha ale bohužel vede k tomu, že se pak nezabýváte tím, čím byste měli a to je otázka, proč nevěra vznikla. Můžete žít ve strachu, že se situace nevěry bude opakovat a to se také samozřejmě může stát.

Má smysl zůstávat ve vztahu při opakované nevěře?

Pakliže jste se dozvěděli o opakované nevěře vašeho partnera, že vám byl nevěrný už po několikáté za váš vztah, nechte nejdříve odeznít prvotní emoce. Po odeznění negativních emocí se zamyslete i sami nad sebou, proč v takovém vztahu setrváváte. Váš partner se vám už poněkolikáté přiznal nebo vyšlo najevo, že vám byl vícekráte nevěrný. To se může dít z důvodu,  že si vás váš protějšek dostatečně neváží nebo si je jistý, že mu to vždy odpustíte.

Po odeznění prvních a nejhorších emocí a s klidnou myslí byste se měli začít zabývat tím, co k nevěře vedlo. Ať se vám to líbí nebo ne, měli byste se na této debatě zúčastňovat oba dva. Musíte přijmout fakt, že nevěra není problém jen nevěrného partnera. Je to problém vás obou.

Důkazem, jak vás nevěra zasáhla, je právě to, jak se oba dva budete chtít podílet na obnově vztahu. Pokud by vás nevěra partnera nezasáhla negativně, může to znamenat, že už jste ve vztahu ve fázi lhostejnosti. V tom případě už mezi vámi jako partnery nejsou žádné city. Za takových okolností je na místě zvážit, zda v takovém vztahu, který je spíše technický a formální, chcete dál setrvávat.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába