V článku se dočtete o kritériích, na která byste se měli zaměřit, chcete-li zjistit, jestli má váš vztah budoucnost. 

Má váš vztah budoucnost? Nejprve si ujasněte, co vlastně konkrétně chcete

První, co by si měl každý sám za sebe ve vztahu rozmyslet, je, kam vůbec chce svůj život a vztah se svým protějškem jako takový směřovat. Zabýváte-li se tím, jestli má váš vztah budoucnost, zdá se to logické. Bohužel není nic neobvyklého, když lidé o budoucnosti přemýšlí jen obecně. Jsou schopni říci, že by se chtěli mít dobře, chtěli by být šťastní a s partnerem se mít pořád rádi, chtěli by rodinu atd.  

Na těchto cílech samozřejmě není nic špatného, problém ale je, že jsou vydefinované pouze obecně. Čím hůř si dokážeme představit, co chceme, jak to vypadá a jak toho dosáhneme, tím menší pravděpodobnost samozřejmě je, že svého cíle skutečně dosáhneme. Nedosáhneme ho mimo jiné proto, že pokud my sami nevíme, co vlastně chceme, nemůžeme to ani přenést na partnera. Nemůžeme mu vysvětlit, kam přesně bychom se chtěli dostat a jak to uděláme: to, že se spolu chceme mít dobře, si totiž každý z nás určitě představí trochu (nebo úplně) jinak, stejně jako to, jak toho docílit.

Pokud se tedy zamýšlíte nad tím, jestli váš vztah s partnerem má budoucnost, dejte si skutečně nejprve práci sami se sebou a s tím, že si konkrétně a pozitivně vydefinujete, co od vztahu vlastně chcete. Konkrétně znamená, že byste si cíl měli stanovit tak, aby (pokud to jen trochu jde) nemohl mít více variant. Tedy aby nemohl být vykládán různě, pozitivně potom to, že se nebudete uchylovat k záporným definicím typu „nechci, abychom se ve vztahu hádali“. To, co chcete, pojmenujte v pozitivní formě, například „Když se něco bude dít, chci, abychom si to spolu uměli vyříkat, abych od tebe dostala podporu, a to v takovéto konkrétní podobě“. Více se dočtete v článku Partnerská dohoda.

Vidíte-li budoucnost stejně, dost možná ji má i váš vztah 

Teď už se ale pojďme podívat na to, jak poznat, jestli má váš vztah budoucnost. Prvního kritéria jsme se už dotkli: abyste si mohli být jistí tím, že s partnerem máte budoucnost, měli byste si ujasnit, že svou budoucnost vidíte stejně. Ovšem nejen na obecné úrovni („chceme se mít rádi“, chceme se spolu cítit dobře a užívat si života“ atd.), oba byste měli opravdu hluboce přemýšlet o konkrétní podobě toho, co od vztahu v budoucnu chcete. Máte-li z protějšku pocit, že se tímto vůbec nezabývá a že vás při diskuzi na toto téma jen odbývá, je to první varovný signál toho, že by vaše budoucnost nemusela být úplně růžová. 

Dalším bodem, který úzce souvisí s tím předchozím, je to, zda se chce partner na naplňování cíle podílet. Jedna věc je shodnout se na tom, co je vaším společným cílem, dobře si ho vydefinovat a mít o něm tedy jasnou představu, druhá věc je chtít se účastnit na jeho naplňování. Partner pořád něco odkládá, na něco se vymlouvá, je nečitelný. Říká vám, že to, o čem jste se bavili, chce, ale když pro to má něco udělat, má zase na programu spoustu důležitějších věcí? To není zrovna pozitivní. 

Učte se spolu mluvit. Jestli má váš vztah budoucnost, zjistíte snáz

K výše zmíněnému bodu patří i to, že máte-li spolu něco budovat a někam se posouvat, musíte spolupracovat, spolupráce ve vztahu přitom začíná vždy komunikací. Pokud vám tedy například nejde shodnout se na tom, co v budoucnu chcete, budete se nejdříve muset učit komunikačním dovednostem. Některým lidem může znít zvláštně, že by se měli nejprve učit komunikovat, když se mají bavit o tom, jaká by měla být budoucnost jejich vztahu. Chcete-li se ale opravdu dohodnout, musíte se spojit, a abyste se spojili, musíte se učit naslouchat si. K tomu vám doporučuj článek Naslouchání ve vztahu, kde se dozvíte, že naslouchání není tak jednoduché, i to, jak se mu učit.  

Potřebujete-li tedy získat komunikační dovednosti a partner odmítá učit se je s vámi, máte opět teoreticky odpověď na svou otázku, a to takovou, že posouvat se někam a budovat něco s vaším protějškem bude jen velmi obtížné. U tohoto bodu se nenechte ovlivnit a zmást sami sebou: pokud si například myslíte, že k tomu, abyste si pořídili dítě, stačí jen provést soulož, otěhotnět a dítě se narodí, samozřejmě se pletete: až dítě přijde na svět, vyvstane řada problémů, o kterých se budete potřebovat umět bavit.

Nejste-li schopni dohodnout se a vytvářet spolu „my“, tedy podílet se na tom, abyste se posouvali, je budoucnost vašeho vztahu velmi nejistá. Možná spolu sice zůstanete, ale budete mít spoustu problémů, které vaši budoucnost negativně ovlivní. 

Nepodceňujte komunikaci, budoucnost vašeho vztahu bude růžovější

I když se může zdát, že to, co jsme si dosud řekli, by se dalo rovnou přeskočit a vy se tím nemusíte zdržovat a můžete rovnou řešit svoji budoucnost, opak je pravdou. Pokud chcete vědět, zda má váš vztah budoucnost, jsou to ty nejdůležitější věci, kterými byste se měli zabývat. Nezřídka kdy je totiž problém v tom, že partneři spolu budoucnost sice chtějí, neumí se ale shodnout na tom, jaká by měla být.

Každý ji vidí více či méně jinak, co je ale nejpodstatnější, je to, že o tom neumí komunikovat, a tím se vzájemně přesvědčují, že spolu budoucnost vlastně tvořit nemají. Jeden druhého tak začnou nutit do názoru, že to mezi nimi nemůže fungovat, i když to často není vůbec pravda: problém je „jen“ v tom, že spolu neumí komunikovat. Více o tomto tématu píši v článku Komunikace mezi manželi

Co se týče budoucnosti vašeho vztahu, buďte si jistí, že překážkou na cestě k uvědomění si, jak to opravdu je, není vaše špatná komunikace. Ta totiž pomyslně předchází tomu, abyste o budoucnosti se svým protějškem mohli vůbec mluvit, a tak se ujistit, že ji má i váš vztah. 

Nejste si ani po přečtení článku jistí, zda má váš vztah budoucnost? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába