Pokud jste nebo se chystáte vstoupit do vztahu se ženatým mužem, máte otázky, pochybnosti, nejste si jistá, pak je tento článek určený hlavně pro vás.

Ženatí muži se kvůli milenkám většinou nerozvádí

Hned na úvod článku “Jak řešit vztah se ženatým mužem” bych vás chtěl upozornit na to, že statistiky ohledně rozvodovosti hovoří jasně: kvůli nevěře se lidé zdaleka nerozvádějí tak často, jak si myslíme. Tento důvod rozvodu je dokonce uváděný až někde na čtvrtém místě. To znamená, že pravda je bohužel taková, že větší část ženatých mužů se kvůli své milence nikdy nerozvede a jenom menšina jich celou situaci dotáhne skutečně až do konce a odejde za svojí milenkou.

Další věc je, že spousta žen si bohužel myslí, že jsou to zrovna ony, které buď ženatého muže zachrání, vyrvou ho ze spárů jeho šílené a hrozné manželky, jak je jim tato často popisována, nebo ony budou těmi, které ho udělají šťastným, převychovají nebo předělají k obrazu svému.

Pravda je ale taková, jak už jsem říkal, že statistiky jsou neúprosné a bohužel je to tak, že většina žen neuspěje a ženatý muž se kvůli nim nikdy nerozvede.

Velmi nepříjemná a nepopulární pravda je také ta, že vztah s milencem, respektive se ženatým mužem v drtivé většině případů začíná lží a informacemi, které se nezakládají na pravdě. Vstupujete-li do mileneckého vztahu se ženatým mužem, nedoporučuji vám tedy, abyste si svého partnera přehnaně idealizovala a myslela si, že vy jste zrovna ta, které on říká ve všem pravdu. Milenecký vztah je zkrátka vždy postaven na lži.

Varianty vztahu se ženatým mužem a jak s nimi naložit

Pojďme si nyní rozebrat dvě různé varianty vztahu se ženatým mužem. První je vztah s mužem, který je sice ženatý, ale přes to, že se ještě nerozvedl, žije s vámi a má s vámi oficiální vztah. Ta druhá je vztah se ženatým mužem, který od své manželky ještě neodešel a žije s ní a případně se svojí rodinou a vy jste tedy jen jeho milenkou.

Když ženatý muž žije s vámi, ale k rozvodu se nemá

Pokud se jedná o první variantu a vy žijete se ženatým mužem v oficiálním vztahu, ale on se ještě nerozvedl a vám to vadí, pak se řiďte jednoduchým pravidlem: čím déle takový muž s rozvodem váhá, tím rychleji se snižuje naděje, že se se svojí manželkou skutečně rozvede.
Takoví muži často argumentují tím, že se nechtějí rozvést, aby nepřišli o část majetku nebo o firmu. Dále tím, že třeba nechtějí traumatizovat děti, že chtějí počkat, až budou starší.  Až bude lepší finanční situace, vyřeší se problémy s firmou, která je často provázána se ženou.

Má plán a drží se ho? Pak má vztah se ženatým mužem řešení

Samozřejmě nemůžeme paušalizovat a házet všechny ženaté muže do jednoho pytle a říkat, že se rozvést nechtějí a že vás tahají za nos. Proto je vždy velmi důležité, abyste při řešení vztahu se ženatým mužem posuzovala především to, jak se k situaci staví.
Důležité je, zda je ochotný s vámi tuto situaci rozebrat, a to i opakovaně. Jestli se snaží vám vysvětlit důvody,  jaký je scénář a jak se bude postupovat. Scénář musí mít, jak se říká, hlavu a patu, a on ho musí dodržovat, pak je prevděpodobné, že se tento ženatý muž opravdu formálně rozvede.

Jedná afektovaně, slibuje, ale skutek utek? V řešení nedoufejte

V případě, že se ho na to neptáte každý druhý den, to většina mužů opravdu není schopna ustát. Pokud mluvíte o věci v rozumných intervalech, on ale stejně jedná afektovaně a není ochoten se o situaci bavit nikam se neposunete. Jenom něco slibuje nebo vám předkládá argumenty, které vám připadají naprosto iracionální a postavené na hlavu, pak ať jsou jeho důvody jakékoli, spíše se rozvést nechce.

Co dělat, když se nechce rozvést

V takovém případě má určitě smysl netlačit na něj, nevydírat ho, ale zkusit zjistit, co je na pozadí, čeho se bojí. Je důležité zjistit, jaké jsou kořeny jeho strachu, a pokusit se mu v tom pomoci. Čím větší podporu od vás muž ucítí, čím více vám bude věřit, tím větší šanci máte na to, že se někam posunete.

Nicméně pokud s vámi ženatý muž, se kterým máte vztah, nebude chtít komunikovat ani takto, nebude se chtít otevřít, pak je pravda jednoduchá: rozvést se nechce a vy s tím  smiřte. Přijměte,  že se nerozvede nikdy a vy s ním budete žít na hromádce a nebudete mít takové jistoty, jaké byste si asi představovala. Nebo se rozhodněte sama za sebe a odejděte. Nedělejte to, k čemu se uchyluje spousta žen. Ty mají strach nebo nemají sílu udělat rozhodnutí a všechno svádí jen na ženatého muže, ale samy se situací nic nedělají.

Jak na to, když je ženatý a žije s manželkou

Pokud se nacházíte v situaci, kdy máte vztah se ženatým mužem, který stále ještě žije se svojí manželkou a rodinou, pak věřte tomu, že pokud neodejde v prvním roce vašeho vztahu, šance na to, že se tak kdy stane, se každý rok zásadně snižují.

I tady platí to, co v první variantě. Pokud vám muž není schopen říci, jaký je plán, jak bude postupovat, jaké jsou pravé důvody toho, že to ještě neudělal (pokud o to tedy stojíte), pokud nemá jasnou představu, jasnou vizi, pak o tom nepřemýšlí.

Nenechte se zmást tím, že spousta mužů je opravdu silně zamilovaná a může zcela upřímně toužit po tom, aby s vámi žili. Rozlišujte mezi tím, že je muž zamilovaný a touží po životě s vámi, případně i založení nové rodiny, a tím, jestli na to má skutečně odvahu a jestli to udělá. Nenechte se zmást tím, že je vám spolu dobře a že slibuje, ale posuzujte jen jeho aktivitu. 

Řešte vztah se ženatým mužem třeba i s odborníkem

Ženatý muž, který ví, že chce něco udělat, o tom přemýšlí, je schopen říct vám, jak to udělá. Má představu kdy to asi udělá, je schopen vám říct, co k tomu bude potřeba. Je schopen vám říct, jaké překážky si myslí, že na cestě budou a jak je bude překonávat. Pokud vám to schopen říct není, pak je to člověk, který by měl hledat cesty jiným způsobem. Měl by být například ochotný jít do poradny za odborníkem, který se v těchto věcech vyzná. Musí chtít  hledat způsoby a cesty skrze někoho, kdo mu nebo vám jako páru může pomoci. Je-li muž pasivní, nevěřte slibům, že se něco změní.

Jste milenkou muže, který s vámi sice žije, ale ještě se nerozvedl? Nebo je dokonce ještě se svojí manželkou a rodinou? Rozvede se nebo jsou to jen plané sliby? Pokud ani po přečtení článku nevíte, kudy kam, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací.

autor článku: Karel Chába