Jak se bránit manipulátorovi

Chronický manipulátor vám dokáže ze života udělat pravé peklo. Nejenom, že vás svými manipulacemi přiměje dělat to, co chce právě on, ale navíc ve vás vzbudí pocity viny, studu a méněcennosti, které vám značně ztíží hledání uspokojivého řešení situace.

Braňte se, nemusíte to snášet!

Naštěstí se s tím, že vámi partner manipuluje, nemusíte smířit a žít takto do konce svého života. Manipulátorovi se můžete poměrně účinně bránit za pomocí následujících metod.

Základem je si uvědomit, že vámi někdo manipuluje

Nejprve musíte poznat a přiznat si, že se vám to jen nezdá, že vámi partner skutečně manipuluje. Abyste věděli jak na to, přečtěte si článek Jak poznáte, že vám partner manipuluje.

Kontramanipulace

Použijte proti manipulátorovi jeho vlastní zbraně. Prostě s ním manipulujte stejně jako on to dělá vám. Používejte podobné metody jako on. Dejte mu najevo vaši lhostejnost. Ukažte mu, že na vás jeho manipulační taktika už nezabírá, že jste ho prokoukli a jeho snahy se míjí účinkem.

Ignorace

Pokud se vás partner snaží zatlačit někam, kam vůbec nechcete, prostě tyto jeho snahy ignorujte. Pokračujte dál v rozhovoru, jako by se nic nestalo, ale s tím, že jeho požadavku ignorujete.

Změna perspektivy

Při komunikaci s manipulátorem mu názorně popište svůj pohled na věc. Ukažte mu, že neexistuje jen jeden jediný pohled na svět tedy ten jeho. I vy máte přece nárok na vlastní názory. Případně mu nabídněte pohled na věc z perspektivy třetí osoby.

Asertivní chování

Nebuďte jen pasivním příjemcem manipulací vašeho partnera. Přestaňte stále jen ustupovat. Dupněte si a nenechte si vnutit manipulátorovy názory ani pohled na věc. Důrazně, ale v rámci slušnosti a bez zbytečné agrese, se snažte prosadit vlastní názor. I vy přeci máte právo žít podle vašich vlastních představ.

Přerušení rozhovoru

Pokud to vypadá, že vaše komunikace s manipulátorem došla do slepé uličky, ze které, zdá se, není úniku, prostě přerušte rozhovor a jděte pryč. Jasně partnerovi řekněte, proč diskuzi přerušujete. Sdělte mu, že máte pocit, že se vás snaží natlačit někam, kam vůbec nechcete, a to je vám velice nepříjemné.

Možným řešením je také odchod od manipulátora

Pokud máte pocit, že už jste udělali vše pro to, abyste si se svým manipulativním partnerem či partnerkou poradili, ale stále je to bez zjevných výsledků, je jednou z možností prostě z takového nezdravého vztahu odejít. To ovšem bývá často velice obtížné, protože manipulátor ve své oběti vzbuzuje silné pocity studu a provinění. Chcete-li pomoci skutečně vyřešit vaše problémy s manipulátorem nebo od něj chcete odejít, ale zdá se vám to nemožné, využijte služeb odborníka. Vztahový poradce vám pomůže nalézt cestu jak manipulativního partnera napravit. A pokud náprava nebude možná, pomůže vám najít sílu z takového vztahu odejít.

Související článek: Rozchod s manipulátorem

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

8 komentářů u „Jak se bránit manipulátorovi

  anna Březen 12, 2014

  Co mám dělat, když manipulátor je můj spolupracovník?
   Karel Chába Březen 13, 2014

   Dobrý den, to co je napsáno v článku.
  Dana Říjen 2, 2016

  Dobrý den. Jsem vdaná 20 let. Zpětně si promítám život a zjišťuji, že žiji s manipulátorem. Ve vašem článku jsem našla přesný popis našich rozhovorů, při kterých mám pocit, že vlastně nejsem normální. Manžel s klidem Angličana říká věci, ve kterých se ztrácím, protože nemají smysl, podsouvá mi něco, co já jsem neřekla a na konci pochybuji o tom, co vlastně říkám. Na argumenty, které nelze zpochybnit reaguje mlčením, nebo vytáhne něco, čím obviní mně. Často tvrdí, že něco dělá pro moje dobro a já jsem ta, která to neocení.
  Psychicky to už nezvládám (dříve jsem se léčila s úzkostnou poruchou), nevím, jak dál. Navštěvujeme manž.poradnu, ale bez úspěchu.
   Karel Chába Říjen 4, 2016

   Dobrý den, ne každá věc/vztah jde opravit. Někdy se posuneme tím, že si uvědomíme, že to už nejde a přijmeme to. To ve vztahu znamená, že to ukončíme. Váš problém může být udržován a prohlubován tím, že si neumíte představit, že byste odešla. To pak mnohé vypovídá o vás a ukazuje vám to, na čem máte pracovat.
  Kristýna Květen 18, 2017

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je rozumné partnera konfrontovat s tím, že mnou několik let manipuluje nebo zda je rozumnější navštívit odborníka, poradit se s ním sama a podniknout „pomalé“ obranné kroky aniž bych partnerovi cokoliv sdělila? Mám strach se mu postavit, protože to nepřijme a udělá ze mne hysterku. Další možností by bylo zajít za poradcem i s ním a sdělit mu to tam. Předem děkuji za odpověď!
  Anka Září 25, 2017

  Dobrý den, pane Chábo, zajímalo by mě, jestli máte z poradny zkušenost, že se manipulátor „napravil“? Jak se toho dá případně docílit? Anka
   Karel Chába Září 27, 2017

   Dobrý den, mám pozitivní i negativní zkušenosti. Základ úspěchu byl v tom, že dotyčný chtěl svou situaci řešit a uvědomoval si, že se nechová dobře. Takže prvotním předpokladem je, aby dotyčný chtěl uznat svůj problém a také ho chtěl řešit.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů