Jak se nenechat ve vztahu vydírat?

Také se vám to stalo? Partner chce dostát svého tím, že vás vydírá? Slibuje vám, že něco udělá nebo neudělá, pokud nebude po jeho?  Bohužel i takové věci se v průběhu některých vztahů dějí. Někdy se s tímto druhem chování setkáte až v momentě, kdy chcete ze vztahu odejít.

Vím, že to někdy není vůbec jednoduché a lehce se to radí. Nicméně máte jen dvě možnosti:

 • nechat si to líbit a trpět
 • vzepřít se a jednat.

Zcela jednoznačně vám doporučuji, nenechte se takové chování líbit.

Začněte jednat. Řešení pro vás existuje.

V první řadě přestaňte věřit manipulátorovi, že věci musí být jen po jeho. Už jsem se u svých klientů setkal s tím, že opravdu věřili, že není jiného řešení, než které vyžaduje partner. Není to pravda. Vždy je i jiná možnost. Někteří věří i tomu, že si nic jiného nezaslouží.

Proč někdo vlastně vydírá?

Mnoho lidí si myslí, že to dotyčný dělá hlavně pro potěchu. Není to tak. Často se tak dotyčný chová, protože jinak „nemůže“. Nedokáže ovládnout svůj strach, že něco ztratí. Toto chování často vyvěrá z hlubokých nevědomích potřeb. Pramení ze vzorců chování, z nastavení. Velkou měrou se na tom podílí dětství.

Jak postupovat v případě vydírání

Pokud vám partner ztěžuje společný život vydíráním nebo vás vydíráním ve vztahu drží a nedovoluje vám tím odejít, postupujte takto:

Potřebujete získat informace

Informace jsou hybnou silou. Když uvidíte možnosti řešení svého problému – světlo na konci tunelu - tak najdete sílu problém řešit. Pokud si nejste jisti, jaké chování je ve vztahu ještě „normální“, ptejte se na internetu na odborných webových stránkách. Čtěte odborné články. Ptejte se známých jaký mají vztah a co si myslí o tom vašem. Potřebujete srovnání. Často mi klienti tvrdí, že jejich setrvávání ve vztahu má za důvod nevědomost, jak by měl vztah vypadat. Nedělejte tu samou chybu a získejte informace.

Obraťte se na odborníka

Každý nemůže vědět všechno. Pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka- právníka, psychologa, kouče partnerských vztahů, občanskou poradnu a sdružení atd.... Tito lidé vám poradí cestu, budou vám oporou a provedou vás krok po kroku. Některé věci (i přes velkou snahu) sami nezvládnete.

Udělejte si plán, krok po kroku

Pokud se do řešení problému pustíte sami, udělejte si plán. Co musíte udělat, kam se chcete dostat, do kdy. Koho potřebujete,  jaké rady atd...Pokud nevíte, co chcete a necháváte to jen náhodě, nemůžete svůj problém vyřešit. Když si nedáte termín, do kdy chcete svůj problém vyřešit, budete to pořád odkládat.

Získejte podporu

Podpora přátel, kterým se můžete svěřit, je velmi důležitá. Strach vás může ovládnout a nedokážete udělat ten důležitý krok. Není také od věci, aby někdo jiný věděl, v případě vážných situací, co se u vás doma děje a měli jste pojistku.

Nedrážděte vyděrače

Zlo plodí zlo. Pokud to jen trochu jde, nedrážděte ničím partnera. Nic tím nevyřešíte a problém se jen prohlubuje. Potlačte v sobě touhu se mstít.

Nedovolte, aby ve vás vyvolal strach a vinu

Nenechte partnera, aby ve vás vyvolal strach nebo vinu. To je totiž cílem jeho chování. Berte jeho/její chování s rezervou. Neberte si to osobně, ale jako projev slabosti a neschopnosti problém řešit. Berte takového člověka jako nemocného. Je to někdo, kdo sám sebe nedokáže zcela kontrolovat a ne vždy si uvědomuje dopad svého chování.

Ve své praxi jsem zažil hodně klientů, kteří setrvávali ve vztahu jen proto, že na ně platilo vydírání partnera. Nedělejte tu samou chybu. Uchopte svůj život do svých rukou a začněte jednat. Je to to jediné, co pro začátek potřebujete. Jistěže to nebude jednoduché, nicméně vytoužené výsledky se dostaví.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

5 komentářů u „Jak se nenechat ve vztahu vydírat?

  Zuzka Prosinec 20, 2011

  Dobrý den,
  s tímto problémem se setkávám velmi často. Je mi partnerem vyhrožováno, nemohu užívat věci, které nejsou moje (auto, počítač), nedostanu žádné peníze, nikam nesmím apod. Jsem na mateřské dovolené, bez příjmu a když po hádce nebo konfliktu dojde k těmto opatřením, co mi zbývá než být isolována doma. K tomuto jednání samozřejmě patří i ponižování a svádění viny jen na mne. Bohužel partner ví, že jsem na něm s dítětem existenčně závislá, tudíž nemám mnoho možností na obranu. Potvrzuji, že pokud v mém chování přitvrdím, je to jen horší.
  Eva Únor 15, 2013

  Dobrý den. Měli jste někdy pocit, že jste naprosto nedůležití a že vám život nese jen starosti a žádné radosti,myslím ty dlouhodobější radosti. Já ten pocit mám už 5 let. Můj exmanžel se rozhodl mě zničit po každé,když jsem nebyla povolná k jeho ultimátum, přáním, vizím atpod.. Jsem už dlouho nešťastná a protože tenhle teror je už nekonečný, bojím se a polemizuju, že je to nakonec má vina…ne ve všem, to ne, ale už nevěřím sama v sebe, natož druhým. Mám bulimii, deprese, rozvinutou paranoiu a to mě nebil. Pořád mi ale lhal a ponižoval mě. Jsem nešťastná a nevím, co dál. Mám s ním syna, jsem bez práce, bez jistot a pocitu bezpečí a sama…Poradíte mi někdo, jak z té zkurvené deprese ven?
  Romana Září 29, 2015

  Dobrý den.Jsem s přítelem 7let.Už několikrát jsem od něj odešla ale vždy se zase vrátila a pokaždé mě vydíral tím že ho budu mít na svědomí a že toho budu do konce života litovat,jednou už se i pořezal na ruce ale nic vážneho.Já už ve vztahu nejsem šťastná a chtěla bych odejít nadobro ale bojím se že to nedokážu,že ho budu litovat a že mě zase bude přemlouvat a brečet.Je mi 22 a bojim se že mi utíkají nejhezčí léta,chtěla bych zase zazit něco hezkého.V našem vztahu už moc pěkného není nikam spolu nemuzeme chodit protoze se neumí chovat.vždy někoho uráží a chce se rvát a pak se divi ze s ním nikdo nechce zajít posedět.On (27) a ja nemůžu ani známého pozdravit aniž by něco nepronesl 🙁 poraďte
   Karel Chába Říjen 5, 2015

   Dobrý den, měla byste vyhledat odbornou pomoc, když si nedokážete pomoci opakovaně sama. Máte nevědomé konflikty a ty vám brání vše vyřešit.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů