Také se vám to stalo? Partner chce dostát svého tím, že vás vydírá? Slibuje vám, že něco udělá nebo neudělá, pokud nebude po jeho?  Bohužel i takové věci se v průběhu některých vztahů dějí. Někdy se s tímto druhem chování setkáte až v momentě, kdy chcete ze vztahu odejít.

Vím, že to někdy není vůbec jednoduché a lehce se to radí. Nicméně máte jen dvě možnosti:

  • nechat si to líbit a trpět
  • vzepřít se a jednat.

Zcela jednoznačně vám doporučuji, nenechte se takové chování líbit.

Začněte jednat. Řešení pro vás existuje.

V první řadě přestaňte věřit manipulátorovi, že věci musí být jen po jeho. Už jsem se u svých klientů setkal s tím, že opravdu věřili, že není jiného řešení, než které vyžaduje partner. Není to pravda. Vždy je i jiná možnost. Někteří věří i tomu, že si nic jiného nezaslouží.

Proč někdo vlastně vydírá?

Mnoho lidí si myslí, že to dotyčný dělá hlavně pro potěchu. Není to tak. Často se tak dotyčný chová, protože jinak „nemůže“. Nedokáže ovládnout svůj strach, že něco ztratí. Toto chování často vyvěrá z hlubokých nevědomích potřeb. Pramení ze vzorců chování, z nastavení. Velkou měrou se na tom podílí dětství.

Jak postupovat v případě vydírání

Pokud vám partner ztěžuje společný život vydíráním nebo vás vydíráním ve vztahu drží a nedovoluje vám tím odejít, postupujte takto:

Potřebujete získat informace

Informace jsou hybnou silou. Když uvidíte možnosti řešení svého problému – světlo na konci tunelu – tak najdete sílu problém řešit. Pokud si nejste jisti, jaké chování je ve vztahu ještě „normální“, ptejte se na internetu na odborných webových stránkách. Čtěte odborné články. Ptejte se známých jaký mají vztah a co si myslí o tom vašem. Potřebujete srovnání. Často mi klienti tvrdí, že jejich setrvávání ve vztahu má za důvod nevědomost, jak by měl vztah vypadat. Nedělejte tu samou chybu a získejte informace.

Obraťte se na odborníka

Každý nemůže vědět všechno. Pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka- právníka, psychologa, kouče partnerských vztahů, občanskou poradnu a sdružení atd…. Tito lidé vám poradí cestu, budou vám oporou a provedou vás krok po kroku. Některé věci (i přes velkou snahu) sami nezvládnete.

Udělejte si plán, krok po kroku

Pokud se do řešení problému pustíte sami, udělejte si plán. Co musíte udělat, kam se chcete dostat, do kdy. Koho potřebujete,  jaké rady atd…Pokud nevíte, co chcete a necháváte to jen náhodě, nemůžete svůj problém vyřešit. Když si nedáte termín, do kdy chcete svůj problém vyřešit, budete to pořád odkládat.

Získejte podporu

Podpora přátel, kterým se můžete svěřit, je velmi důležitá. Strach vás může ovládnout a nedokážete udělat ten důležitý krok. Není také od věci, aby někdo jiný věděl, v případě vážných situací, co se u vás doma děje a měli jste pojistku.

Nedrážděte vyděrače

Zlo plodí zlo. Pokud to jen trochu jde, nedrážděte ničím partnera. Nic tím nevyřešíte a problém se jen prohlubuje. Potlačte v sobě touhu se mstít.

Nedovolte, aby ve vás vyvolal strach a vinu

Nenechte partnera, aby ve vás vyvolal strach nebo vinu. To je totiž cílem jeho chování. Berte jeho/její chování s rezervou. Neberte si to osobně, ale jako projev slabosti a neschopnosti problém řešit. Berte takového člověka jako nemocného. Je to někdo, kdo sám sebe nedokáže zcela kontrolovat a ne vždy si uvědomuje dopad svého chování.

Ve své praxi jsem zažil hodně klientů, kteří setrvávali ve vztahu jen proto, že na ně platilo vydírání partnera. Nedělejte tu samou chybu. Uchopte svůj život do svých rukou a začněte jednat. Je to to jediné, co pro začátek potřebujete. Jistěže to nebude jednoduché, nicméně vytoužené výsledky se dostaví.

autor článku: Karel Chába