V článku se dočtete, jak zacházet s nejistotou, která přichází zevnitř, tedy z vás, a s tou, která přichází zvenčí.

Jak už jsme si naznačili, pocit nejistoty ve vztahu může přicházet ze dvou směrů. V prvním případě nejistota vychází z nás samotných: nemáme dostatečně silný vnitřní pocit jistoty a bezpečí, nevěříme, že se o sebe dokážeme sami postarat, že jsme dostatečně hodnotní atd. V druhém případě za pocitem nejistoty stojí něco, co se děje mezi námi a partnerem, případně něco, co druhý dělá a co by se (alespoň podle nás) dělat nemělo.

Když pocit nejistoty vychází z vás, zvažte terapii

Pojďme se nejdříve zaměřit na první zdroj pocitu nejistoty. Jste-li typ člověka, který na každodenní bázi zažívá úzkost a strach z nejrůznějších věcí, láme si hlavu s tím, jestli se něco nestane, jestli je vše v pořádku, jestli je dostatečný, něco nepokazil, zvládne běžné pracovní úkony atd., dá se očekávat, že nemáte dostatečně silný pocit vlastní hodnoty a jistoty, že se dokážete postarat sami o sebe. Člověk, který je takhle citlivý, samozřejmě může velmi citlivě reagovat i na to, v jakém stavu je jeho vztah, respektive na to, jak se chová jeho partner. Z toho pak přirozeně vzniká pocit nejistoty. 

Pokud tedy sami sobě přiznáte, že jste tímto typem člověka, měli byste zvážit účast na psychoterapii. Psychoterapii by měli podstoupit lidé, kteří déle než 3 měsíce prožívají pocity nejistoty, jež nejsou způsobené situací, kterou když vyřešíme, zase odejdou a měsíce nebo roky se nevrátí. Dostává-li vás do pocity nejistoty v podstatě cokoliv a tento stav trvá déle než zmíněné 3 měsíce, máte dost pravděpodobně chronický problém a já vám doporučuji řešit jej v terapii. 

Zároveň s tím je ale dobré o pocitu nejistoty mluvit s partnerem: to z toho důvodu, abychom jej nepřenášeli na vztah, nezačali si myslet, že nejistota vychází z druhé strany, a vztah tak zbytečně nenarušovali. 

Pocit nejistoty způsobený partnerem (nebo vztahem) řešte vždy společně

U druhé varianty pocit nejistoty přichází proto, že si myslíme, že partner dělá něco, co by neměl, nebo proto, že vztah dostatečně nepěstujeme a nestaráme se o něj. Naše potřeby nejsou naplňovány, necítíme se dostatečně dobře. Tento stav byste měli jednoznačně řešit se svým protějškem. Postup by měl být přitom takový, že se s partnerem co nejdříve zastavíte a pobavíte se o tom, že pocity nejistoty máte a že vyvěrají z kvality vašeho vztahu, případně toho, co se podle vás děje na straně druhého. 

Rozhodně vám doporučuji, abyste se k tomu postavili tak, že chcete spolupracovat. V žádném případě na partnera neútočte, neobviňujte ho z toho, že je to on, kdo může za to, že vám není dobře a že se cítíte nejistí, že dělá něco, co by neměl. Když se uchýlíte k obviňování nebo útočení, může dojít k tomu, že ve vás druhý pocity nejistoty bude ještě upevňovat – vaše chování se mu totiž určitě líbit nebude a jeho ochota pomoci vám tak jistě nebude velká. I když se na straně partnera ve skutečnosti nic dít nemusí, vy začnete sami sebe přesvědčovat o tom, že je to naopak: druhý vám ale ve skutečnosti nepomůže jen proto, že má pocit, že na něj útočíte, neprávem ho obviňujete, zraňujete a urážíte. 

Neobviňujte a přijměte odpovědnost sami za sebe, pocitu nejistoty se zbavíte snáz

Začněte tím, že se chování, které jsme si popsali výše, vyvarujete: partnera neobviňujte a nečiňte zodpovědným za to, co se ve vás děje, a to i když budete mít pocit, že za to skutečně může. Snažte se k situaci postavit tak, že chcete vytvářet „my“, tedy budovat vztah. Začněte sami od sebe, přijměte plnou zodpovědnost za to, co prožíváte, snažte se posílit, ale zároveň se starejte o druhého a pomozte mu, aby i on začal sám od sebe a mohl se také pokusit věci posouvat a napravovat. 

Velmi důležité je, abyste se chtěli v problému propojit, abyste se na něj nedívali tak, že ho musí vyřešit jen jeden z vás. Čím více se budete uzavírat každý do své vlastní bubliny, tím větší pocit nejistoty ve vašem vztahu bude, bude čím dál tím horší a vy se nebudete nikam posouvat. 

Klíč k řešení pocitu nejistoty ve vztahu? Jednoznačně komunikace

Řekněte si s partnerem, jaké příčiny podle vás stojí za vaším pocitem nejistoty ve vztahu. Klidně si jejich seznam napište na papír. Dohodněte se na těch, které považujete za nejzávažnější, a ty začněte jednu po druhé dopodrobna rozebírat. Aby vám to šlo lépe, doporučuji vám nastudovat si nejprve článek Komunikace mezi manželi, kde vysvětluji, jak ve vztahu správně komunikovat. Přečíst si můžete také článek 6 způsobů, jak zachránit vztah, který vám napoví, jak postupovat, abyste pocit nejistoty ve vztahu lépe zvládli.  

Začněte s méně závažnými příčinami své nejistoty a teprve pak se vrhněte na ty hlavní. Když postup obrátíte, pravděpodobně se nikam neposunete. Někdy je opravdu nezbytné naučit se nejprve lépe komunikovat a teprve pak začít řešit zásadní příčiny toho, proč se nemůžete zbavit nejistoty ve vztahu. Důvod je jasný: komunikace nám slouží k tomu, abychom se spolu propojili, pochopili se a dokázali jeden druhého lépe podpořit a přiblížit se k sobě.

Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak se zbavit pocitu nejistoty ve vztahu? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě, rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába