Konverzace je základem každého vztahu a až na výjimky stojí také na jeho počátku. Ať už jde o romantický, přátelský nebo pracovní vztah, umění začít konverzaci je klíčové pro navázání spojení a budování porozumění. Na následujících řádcích se zaměříme výhradně na konverzaci s cílem partnerského seznámení a podíváme se na to, jak ji začít co nejúspěšněji – ať už osobně, nebo třeba na Tinderu. 

Konverzace = klíč k úspěšnému vztahu. Jak ji začít? Záleží na situaci i záměru

Vést již jednou zahájenou konverzaci s potenciálním partnerem je mnohdy snazší než začínat úplně novou. Jaké téma zvolit a čemu se raději vyhnout? Být upřímný, nebo se raději snažit ukázat v co nejlepším světle? To (a mnoho dalších aspektů začínající konverzace) záleží na situaci i vašem záměru.

Nejprve se podívejme na záměr. Ten se může lišit bez ohledu na to, zda jste žena nebo muž. Zapomeňte na stereotypy: nejsou to zdaleka jen muži, kteří dají přednost nezávaznému sexuálnímu povyražení před příslibem svatby. A naopak: ne všechny ženy začínají konverzaci s mužem s tím, že chtějí, aby se stal otcem jejich dětí. 

Než začnete konverzaci, nejprve si sami dobře ujasněte, co si od ní slibujete, a teprve potom se pusťte do mluvení. Jak téma, tak způsob komunikace by měly váš cíl jasně a otevřeně odrážet: vyhnete se tak zbytečným nedorozuměním a možným zápletkám s někým, kdo od seznámení očekává něco úplně jiného než vy. 

Jak začít konverzaci osobně: S úsměvem a sebevědomě

Osobní konverzaci s někým, kdo vás zaujal, je možné začít v práci, na večírku, v běžecké skupině… nebo klidně na ulici! Klíčové je vyslat pozitivní signál a ukázat zájem, na což (podle situace samozřejmě) nebývá většinou moc času, a proto je třeba ho co nejlépe využít. 

Konverzaci mnohdy předchází významné pohledy. Víte, co mohou naznačovat? Zjistěte to v článku Co znamená, když si vás muž prohlíží.

Ať už konverzaci začíná muž, nebo žena, měli by být otevření a přátelští – úsměv na tváři vše jen ulehčí. S tématem, týkajícím se aktuální situace, vedle určitě nešlápnete: zmiňte prostředí, v němž se zrovna nacházíte, událost, které se právě účastníte, společné známé nebo kolegy, s nimiž jste přišli na akci nebo pracujete na projektu… Vyhněte se naopak počasí (to by vaši kreativitu zrovna nepotvrdilo), politice nebo náboženství (a dalším potenciálně konfliktním tématům) a jako „otvírák“ raději nepoužívejte ani svého ex partnera nebo partnerku.

Uveďme si pár možných příkladů.

Na večírku s přáteli:

On: „Ahoj, viděl jsem, jak se bavíš s ostatními, a musím říct, že tvůj smích je nakažlivý. Můžu se přidat?“
Ona: „Ahoj! No jasně, připoj se k nám! Já jsem Anna, těší mě.“

Na teambuildingu s kolegy:

Ona: „Ahoj, do té hry na důvěru ses vrhnul opravdu po hlavě! Musím říct, že jsi ji zvládl skvěle. Jak se ti na teambuildingu zatím líbí?“
On: „Ahoj! Díky, snažil jsem se. Líbí se mi tady moc. Je super, když si na chvíli můžeme odpočinout od každodenní rutiny a trochu se poznat i mimo kancelář, co myslíš?“

Jak začít konverzaci na Tinderu: Umění zaujmout na první pohled

Moderní doba a obrovský rozmach digitálních technologií v posledních letech nahrávají seznamování online, a tak mnozí konverzaci nezahajují osobně, ale na internetových seznamkách, jako jsou například Tinder, Bumble nebo Badoo. Zatímco Tinder je proslulý spíše jako cesta k nalezení krátkodobějších vztahů, Bumble nebo Badoo budou lákat hlavně ty, kteří hledají skutečnou lásku nebo vážný vztah. 

Bez ohledu na váš záměr je ale na Tinderu a dalších online seznamkách důležité zahájit konverzaci způsobem, který zaujme ideálně na první pohled (na ten druhý už se totiž dost možná ani nedostane). Než pošlete první zprávu, dobře si prohlédněte profil toho, s kým hodláte začít komunikovat – dokážete v něm najít něco, co vás spojuje? Výborně! Využijte toho. 

Podívejme se opět na několik možných příkladů:

On: „Ahoj, ta tvoje fotka z Thajska je skvělá, moc ti to na ní sluší! Já mám jihovýchodní Asii taky moc rád, byl jsem tam už několikrát. Chtěla by ses někdy sejít a popovídat si třeba o cestování?“

Ona: „Ahoj, všimla jsem si, že rád běháš. Měl bys nějaké tipy pro začátečnici nebo třeba oblíbenou trasu, kterou bys mi doporučil?“

On: „Ahoj, líbí se mi tvůj úsměv. Nechceš se dnes večer sejít na drink, trochu se poznat a pak… kdo ví? Bez závazků, jen tak.“

Online seznamovací služby jsou často místem, kde začíná takzvaná virtuální nevěra. Co to je, jak ji poznáte a co může udělat s vaším vztahem, se dozvíte v článcích Virtuální nevěra, Signály virtuální nevěry a Dopady internetové nevěry. 

Začínejte konverzaci… otevřeně, autenticky, s respektem 

Ať už si od nově navazované konverzace slibujete povyražení na jednu noc, nebo lásku na celý život, pamatujte na základní pravidla, která byste měli dodržovat bez ohledu na svůj záměr. Klíčem ke každé úspěšné konverzaci jsou autenticita, otevřenost a respekt k druhému i sami k sobě. Neskrývejte svoje plány a nedělejte ze sebe něco, co nejste, předejdete tak zbytečným nedorozuměním a zklamání. Naslouchejte, buďte ohleduplní a uvidíte-li, že se vaše představa o tom, kam se konverzace bude ubírat, liší od představy druhého, nebojte se ji uctivě a přátelsky ukončit. Ne vždy to zkrátka vyjde na poprvé a zítra je přeci taky den.

Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jak začít konverzaci? Tápete, jak s konverzací začít osobně a jak ji zahájit na Tinderu a dalších online seznamkách? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám poradím prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába