V článku se dočtete, co dělat a čemu se naopak vyhnout, jestliže přemýšlíte o tom, jak s partnerem začít znovu.

Článek se týká situací, kdy zvažujete, že s partnerem začnete znovu, chcete se k sobě vrátit. Případně jste se sice nerozešli, ale myslíte si, že váš vztah potřebuje restart. Pak byste se měli v lepším případě zamyslet nad tím, co budu popisovat na následujících řádcích.

Chcete začít znovu? Nevstupujte dvakrát do stejné řeky 

Bez ohledu na to, která varianta z výše uvedených (případně jakákoli další, kterou jsem nezmínil) se vás týká, měli byste si uvědomit a řídit se pořekadlem „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.“. Tím chci říct, že jen se k partnerovi vrátit a doufat, že teď už vám to vyjde, teď už to bude lepší a nebudete se hádat, by byla chyba.  

Každý člověk je nějak nastaven. Má nějakou osobnost a v rámci ní velmi silné nastavení, které určuje, jak vnímáme sami sebe a ostatní lidi. Z něho vyplývá to, jak reagujeme, jak se projevujeme, co je pro nás důležité, čeho si všímáme a nevšímáme atd. Z toho pak samozřejmě vychází také to, jak vnímáme druhé lidi: jestli je vidíme jako ty, kteří jsou dostupní, nebo se jich naopak spíše bojíme. Kombinace toho, jak vnímáme sebe a protějšek, pak určuje, jak na sebe s partnerem vzájemně reagujeme. Jaké slabiny v sobě podněcujeme a proč se s protějškem někdy cítíme dobře a někdy špatně.

Pokud chcete začít s partnerem znovu, měli byste se nad tímto velmi dobře zamyslet, protože i přes počáteční euforii z toho, že se k sobě vracíte, nebo naději, že vše bude jinak, se zase velmi brzy vrátíte do starého stylu uvažování. 

Zabývejte se příčinami, začít znovu bude snadnější

Než s partnerem začnete znovu, měli byste dobře zvážit, jaké byly příčiny toho, proč jste se rozešli. Případně proč váš vztah nefungoval a vy ho teď chcete restartovat. Vše se ukrývá v tom, jak na sebe reagujete. Jakou formu komunikace používáte, jaká témata mezi sebou řešíte, jaká (někdy vědomě, někdy nevědomě) v sobě přímo nebo nepřímo vzbuzujete negativa a slabosti osobnosti, které má samozřejmě každý.

Pokud jste si nerozuměli a váš vztah došel až k rozchodu nebo do velké krize, bylo by ideální, kdybyste se chtěli zabývat emočním světem každého z vás. To vám dá velkou naději na to, že když s partnerem začnete znovu, bude to opravdu fungovat.

Každý z nás má v sobě nějaký psychický svět a každý z nás by tento svět mohl partnerovi představit lépe, než tomu bylo dosud. Čím víc si řeknete o tom, jaký každý z vás je, čeho se bojíte, jaké máte slabiny, co je pro vás v životě priorita, jestli se zaměřujete na svou hodnotu, výkon, bezpečí nebo na to, co si o vás druzí myslí, tím snadněji a úspěšněji budete začínat znovu.

Je důležité, abyste se s partnerem naučili sdílet spolu, co se v každém z vás děje, a abyste se to naučili přijímat. K tomu vám doporučuji nastudovat si článek Naslouchání ve vztahu, kde se o tom dozvíte víc.

Začínáte znovu? Najděte si vztahový projekt

Když teď odejdeme od toho, že byste se měli zajímat o komunikaci a o to, jaké má každý z vás nastavení, jež byste si měli lépe představit, je další důležitou věcí každého vztahu vztahový projekt. Ten vám může pomoci začít s partnerem znovu. Vztahovým projektem může být projekt stavby domu, to, že si pořídíte společné zvíře, začnete spolu podnikat, provozovat nový koníček, o něco se zajímat atd.

Může to být absolutně cokoli, co vás napadne a co spolu budete nějakým způsobem sdílet. Ve vztahu je totiž důležitá emocionální intimita. Ta by spolu se správnou komunikací měla vést k tomu, že se k sobě budete přibližovat.

Máte-li společný zájem nebo projekt, pak je to samozřejmě něco, co vám dává důvod, abyste se k sobě přibližovali. Je nutné se v tom podporovat a sdílet to spolu, abyste prožívali okamžiky štěstí a naplnění. Je to důvod, abyste jeden druhého chtěli a potřebovali podporovat, ale také způsob, jak začít s partnerem znovu. Zaměřte se tedy i na tuto část vztahu, budete mít mnohem větší šanci, že se někam posunete.

Začněte řešit svoje slabiny, naděje na úspěšný nový začátek bude větší 

Součástí celku je pak svým způsobem i osobnostní růst. Chcete-li s partnerem začít znovu, měli byste se zamyslet i nad svými (už zmiňovanými) slabinami a s druhým se společně bavit o tom, jak tyto slabiny posilovat. Každý člověk má své nedostatky a kromě toho, že o nich budete komunikovat a budete je odhalovat (jak jsem doporučil v první části článku), má smysl zajímat se i o to, jak tyto slabiny někam posouvat. 

Pokud jste se například v minulosti rozešli kvůli tomu, že partner na vás nepřiměřeně visel a potřeboval být pořád s vámi, měli byste se společně zamyslet nad tím, jak ho posílit. Jde o to, aby neměl takový strach, že o vás přijde, a aby se tolik nebál, že ho zase opustíte. Naše mysl se posouvá mimo jiné právě tím, že se učí novým věcem a překonává to, čeho se bojí. 

Raďte se tedy s partnerem, podílejte a aktivně se zúčastňujte na tom, aby tolik netrpěl pocity, že je s vámi málo a že jste od sebe psychicky příliš daleko. Budete-li odloučení dávkovat, může postupně dojít k tomu, že vám partner dá více svobody. Součástí tohoto procesu je také to, že si vysvětlíte, co se v každém z vás děje. Vysvětlíte si, proč jeden potřebuje více svobody a druhý více blízkosti, a budete se zaměřovat na slabiny, které můžete posílit.

Chcete začít znovu? Toto nedělejte

Závěrem se jen lehce dotknu toho, co byste v případě, že se svým partnerem chcete začít znovu, dělat neměli. Svým způsobem to vyplývá už z toho, co jsem doporučil, že smysl má. 

Neměli byste se určitě spokojit s tím, že vše bude dobré, že si stačí slíbit, že už na sebe budete hodní, a doufat, že se vše nějak samo napraví. Neměli byste si myslet, že euforie, ve které teď můžete být, vám vystačí navždy a vy už k sobě napořád budete pozorní a milí, jak jste možná teď, když se k sobě snažíte vrátit. 

Nefunguje to a bez ohledu na to, jestli vám to vydrží týdny nebo měsíce, vrátíte se zase dříve nebo později do normálu, kdy si opět velmi dobře uvědomíte příčiny toho, proč jste se rozešli nebo měli krizi vztahu

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak se k sobě s partnerem vrátit, tak aby vám to vydrželo? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába