Mnohdy si my ženy najdeme partnera a sníme o ideálním vztahu. Každý z nás má o takovém vztahu svoji představu. Mnohdy se však snažíme dosáhnout kýženého ideálu a máme pocit, že jen my nejlépe víme jak. Pak se může snadno stát, že nedáme partnerovi téměř šanci, aby se na budování vztahu podílel.

Potkáte konečně ve vašich očích ideálního partnera. Vztah se začíná vyvíjet slibně a vy máte pocit, že musíte udělat vše proto, aby vztah vzkvétal. Říkáte si, že bez práce nejsou koláče, na vztahu se zkrátka musí pracovat, tak se do toho pustíte celým srdcem. Bohužel někdy až třeba po čase zjistíte, že vlastně vztah sytíte sama. Že jste od začátku nastavila vše tak, že se muž ve vztahu spíše vezl a nemusel vlastně do vztahu příliš investovat a vztah i tak fungoval. Fungoval, protože vy jste do něj dávala maximum.

Jak poznáte, že pro vztah děláte příliš?

Již od začátku vztahu, jste vše nastavila vlastně sama, podle svých představ. Vše co se týče citové stránky, společenských aktivit, konverzace a především směru, kterým se bude váš vztah ubírat. Partnerův úkol bylo jen souhlasit a přizpůsobit se tomu, jak to chcete vy. Můžete si namlouvat, že vše je výsledkem vzájemného snažení, ale není. Bohužel často sama nevidíte, že partner byl všeho účastníkem pouze jako herec ve filmu, který byl ale pouze váš a ve vaší režii. To, co pak považujete za harmonické soužití, může být spíše jen vaší vytvořenou iluzí.

Signálem, že pro vztah děláte příliš, může být i některý z těchto bodů:

Vybíráte o čem se bude mluvit i jak budete bydlet – vy vybíráte nejen témata k rozhovorům, jste iniciátorkou změn v takových oblastech jako je třeba bydlení nebo zařízení bytu.

Zajímáte se o partnera více než on o vás – vy se často zamýšlíte nad tím, jak se váš partner cítí a máte tendenci se pak jeho rozpoložení přizpůsobovat. To stejné se nedá říci o partnerovi.

Společné aktivity plánujete pouze vy. Navrhujete partnerovi jak trávit třeba víkendy, dovolenou a také jakým aktivitám se budete věnovat. Přemýšlíte nad tím, co by vás mohlo s partnerem bavit. Především vy vše zajišťujete, partner vše jen odsouhlasí.

Jste iniciátorku něžností a intimních kontaktů. Vždy jako první partnera třeba chytíte za ruku nebo jej obejmete. Většinou jste to vy, kdo se snaží ať již v místnosti nebo při sledování televize, se dostat do blízkosti partnera.

Iniciativa k rozhovorům o vzájemných citech vychází vždy z vaší strany. Stejně tak, když se pohádáte, jste to většinou vy, kdo má snahu se usmířit. Taktéž vy dáváte podnět k důvěrnostem a romantice.

Plánujete budoucnost. Vy plánujete, kam se bude váš vztah ubírat. Navrhujete třeba kde a jak budete žít. Pokud se třeba rozhodnete pro svatbu, tak vše je ve vaší režii a partner se třeba kromě financí téměř na ničem nepodílí.

Jak může to, že děláte příliš, zničit váš vztah

Ze začátku vám to, že dáváte do vztahu mnoho, může vyhovovat. Máte pocit, že tím získáváte partnerovu lásku a také určitou převahu ve vztahu. Jste přesvědčená, že je to investice, která se vám vyplácí. Také můžete mít pocit, že vše jde přesně podle vašich představ, protože o všem si vlastně rozhodujete sama. S partnerem se nemusíte o ničem přít, protože on sám s žádnými nápady ani protinávrhy nepřichází.

Bohužel po čase vám možná zůstane jen frustrace z toho, že celé břímě, jak udržet emocionálně váš vztah na nohou, je jen na vás. Partner si už ovšem na začátku vztahu zvykl na to, že vše děláte vy. Nemusel se vlastně příliš snažit a vše fungovalo. Není tedy důvod, aby něco měnil. Nebude zřejmě ani chápat, co vám vlastně vadí, když jste si to tak již od počátku vlastně sama nastavila. Je zřejmé, že budete stále nespokojenější. Budete mít totiž časem pocit, že dáváte moc a dostáváte málo.

Co dělat, když děláte ve vztahu příliš

V první řadě, si uvědomte, že máte problém, že dáváte do vztahu příliš.

Přiznejte si a třeba si i napište seznam všeho, co děláte ve vztahu jen vy. Pomůže vám to uvědomit si takové zvyky. Poté se snažte je změnit. Když některou z věcí přestanete dělat, uvidíte rychle, jaký vliv to má na váš vztah. Partner pak bude mít šanci některé činnosti převzít a podílet se tak na vašem vztahu. Je možné, že to ze začátku bude působit problémy. Partner bude muset také změnit své zvyky a mnohdy překonat pasivitu a pohodlnost, kterou měl doposud.

Promluvte si s partnerem upřímně o tom, že máte pocit, že dáváte ve vztahu příliš mnoho. Můžete jej požádat o změnu v jeho chování, pomoci vám může článek Jak požádat milovaného o změnu návyku . Dejte mu najevo, že potřebujete, aby do vztahu dával více. Naproti tomu jej požádejte o podporu ve vaší snaze se odnaučit dávat ve vztahu příliš mnoho.

Podporujte partnera v tom, aby sám dával do vztahu více. V případě, že vy začnete do vztahu dávat méně, je logické, že určitá hluchá místa bude muset zaplnit partner. Neplánujte třeba výlet jako vždy vy, ale navrhněte partnerovi, ať tentokrát vymyslí něco on. Takto mu dávejte prostor i v dalších oblastech vztahu. Časem se partner situaci přizpůsobí a bude do vztahu dávat více automaticky. Váš vztah tak bude vyrovnanější.

Věnujte se více sama sobě a naplňte svůj život i jinými činnostmi, které vás baví a naplňují. Tím, že se zaměříte více na sebe, budete dávat více sobě, nebudete mít takové tendence dávat příliš jen do vztahu.

Pokud se partner chytí příležitosti a začne se na vztahu více podílet, nebudete muset již vy sama do vztahu tolik dávat a váš vztah bude vyrovnanější. Pokud vám ale dá váš partner najevo nezájem a nebude chtít převzít žádnou zodpovědnost za vztah, pak zřejmě stojí za úvahu, jestli vám stojí za to, takový vztah udržovat.

Pokud máte problém s tím, že ve vztahu dáváte příliš a nejste schopna sama se od takového návyku oprostit, neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace , který vám s takovým problémem rád pomůže.