Když jste spolu začínali chodit, měli jste pocit, že je váš partner či partnerka úplně ideální. Obdivovali jste ho, nic vám na něm nevadilo. Dříve či později ale většina lidí zjistí, že jim na partnerovi přeci jen něco vadí. Mohlo to být něco, co dříve nevnímali. Nějaký návyk, který později vyplynul na povrch. Nebo vám začne vadit návyk úplně nový, který dříve, když jste spolu ze začátku chodili, váš partner neměl.

Milovat toho druhého takového, jaký je, je sice krásná představa. Ale ne vždy je reálná. Pokud váš partner dělá něco, co vám extrémně vadí, máte několik možností.

Buď se s tím smíříte, což může být u extrémních návyků jako jsou například alkoholismus, závislost na drogách, gamblerství atd. obtížné. Nebo se s tím nesmíříte a rozejdete se.

Další alternativou je, že ho požádáte, aby se změnil.

Je třeba říci, že vstupovat do vztahu s představou, že svého partnera změníte k lepšímu, je přinejmenším velmi naivní. Člověka nezměníte. Změna je vždy jen a pouze na něm. Můžete mu ale se změnou pomoci, ukázat mu, proč by pro něj byla dobrá.

Jak požádat o změnu tak, aby se partner neurazil a skutečně změnu zvážil?

Ještě před tím, než partnera o změnu požádáte, si sami nejprve důkladně promyslete, co konkrétně po něm vlastně chcete. Ujasněte si, co přesně vám vadí, proč vám to vadí a jak byste si přáli, aby to partner změnil. Vadí vám, že neustále hází věci po zemi? Pravděpodobně byste si přáli, aby je ihned uklízel a udržoval pořádek.

Uvědomte si, že váš partner nemusí souhlasit s vaším pohledem na věc a respektujte ho. To, co je normální pro vás, nemusí být normální pro něj. Může reagovat negativně, když bude cítit, že to, co on považuje za běžné, vy chcete změnit na to, co je normální a správné podle vás.

Nepředpokládejte, že jeho návyky souvisí s vámi. Nevyčítejte mu například, že doma pohazuje věci po zemi jen proto, aby vás naštval a přidělal vám práci.

Pokud možno se vyhněte přímému obviňování, kdy se v něm snažíte vzbudit pocit provinění.

Požádejte ho o konkrétní změnu návyku a řekněte, jak by se měl podle vás změnit. Respektujte jeho odpověď, ať už je kladná či záporná. Nehádejte se s ním, nevztekejte se, nebrečte, nesnažte se v něm budit pocity viny. Nějak se rozhodl a není na vás, abyste jeho rozhodnutí či návyky měnili.

Pokud návyk nechce měnit úplně, ale je ochoten se s vámi domluvit na nějakém kompromisu, zvažte, zda vám bude kompromis stačit a v klidu se dohodněte, jak budete pokračovat dál.

Pokud se rozhodne návyk nezměnit, budete se s tím muset smířit, nebo pokud je to pro vás nepřekonatelná překážka, bude na čase zvážit, zda v tomto vztahu setrvat i nadále.

Nezmění se, ale vy nechcete odejít

Partner se změnit nechce, ale vy od něj zároveň nechcete odejít a teď přemýšlíte, do dělat dál? Stojí vám za to zůstat s ním i přesto? Pokud se nemůžete rozhodnout, co je teď pro vás ta pravá volba, kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám pomůže najít to správné řešení pro vaši situaci.

autor článku: Karel Chába