V článku se dozvíte, co to znamená, když vám na partnerovi všechno vadí, a jaké máte možnosti to řešit.

Vadí vám na něm všechno? Může za to narušená intimita

Ve vztahu jde zásadním způsobem o intimitu, a to emocionální i sexuální. Pokud se dostanete do situace, kdy vám na něm všechno vadí, může to být velmi silným indikátorem toho, že intimita ve vašem vztahu je hodně narušená. Nebo dokonce mrtvá. Pokud přemýšlíte, co s tím dál, jestli máte za vztah bojovat nebo z něho odejít, měli byste se nejdřív zamyslet sami nad sebou. A nad tím, jak na tom s intimitou a city k partnerovi vlastně jste. 

Pokud vám všechno na něm vadí, je důležité, abyste si odpověděli na to, jestli si myslíte, že ještě dokážete k protějšku něco cítit. Jestli vám ještě stojí za to, abyste se o něj zajímali, starali, abyste mu i vašemu vztahu chtěli dávat energii. Jestli si myslíte, že jste z vaší strany ještě schopni spolu sexuálně žít. Zda ještě cítíte vášeň, nebo si naopak myslíte, že už se partnera nejste schopni ani dotknout. Jestli je vám partner lhostejný nebo se o něj ještě chcete zajímat. A také zda vám ještě stojí za to, aby se o vás staral, nebo je vám to už nepříjemné.

Klaďte si otázky pakliže vám na něm všechno vadí a buďte k sobě upřímní

Odpovědět si na tyto otázky je třeba, abyste si rozmysleli a uvědomili, jestli to, že vám teď na partnerovi vše vadí, je jen dočasná epizoda (například na základě špatného období ve vašem životě nebo vztahu) nebo je to už setrvalý stav. Snažte se být k sobě opravdu co nejvíce upřímní. Přemýšlejte jen o sobě. Zkuste své mysli nedovolit, aby neustále přemýšlela o druhém a ve svém vnitřním monologu ho kritizovala. 

Naopak se snažte v rámci uvažování o tom, jestli vztah ještě můžete napravit nebo to takto bude už navždy, zaměřit čistě na sebe: co prožíváte, co zavinilo tuto změnu.Je to něčím, co opravdu způsobuje partner, nebo něčím, co děláte vy. Nemáte na partnera nesplnitelné požadavky? Nebo máte požadavky sice splnitelné, ale dostatečně dobře je partnerovi nepopisujete a on tak neví, co po něm chcete? Jak na konkrétní popis svých potřeb se dočtete v článku Partnerská dohoda.

Někdy jsou samozřejmě příčiny toho, že vám na partnerovi všechno vadí, zjevné. Někdo dlouhodobě pije a je závislý na alkoholu. Případně je verbálně agresivní, nebo vás dokonce fyzicky napadá. Pokud s takovou situací nechce nic dělat, je zřejmé, že se to nemůže změnit.

Co dělat, když vám na něm všechno vadí

Vadí-li vám na partnerovi všechno, jaké máte možnosti? 

Jestliže si myslíte, že jste si dostatečně dobře odpověděli na otázky výše, máte svým způsobem jasno. Pokud se domníváte, že je to jen přechodné období a dá se to zvládnout, má smysl ve vztahu pokračovat. Vidíte-li tuto krizi jako řešitelnou, je přirozeně hodně důležité, abyste se se svými problémy chtěli protějšku svěřit a na vztahu pracovat. K tomu vám doporučuji článek o odcizení. Za předpokladu, že oba dva chcete situaci řešit, má smysl, abyste vztah začali posouvat a postupně odstranili to, co vám na vašem partnerovi vadí.

Pokud jste si ale odpověděli způsobem, že do vztahu už investovat nechcete, nebo si myslíte, že ke svému protějšku už nejste schopni cítit uspokojivou intimitu, s největší pravděpodobností vám na něm bude něco vadit pořád. 

Zaměřte se na sebe, (možná) zjistíte, proč vám na něm všechno vadí

Další věcí, na kterou se chci ve svém článku zaměřit, je to, čím vy sami můžete podněcovat, že vám na partnerovi všechno vadí. 

V první řadě je to to, když se do sebe uzavíráte, partner to vidí a snaží se. Lidé v situaci, kdy jim na partnerovi všechno vadí, často říkají, že by chtěli klid. Potřebují si jen chvíli odpočinout a že by chtěli trochu soukromí. Pokud něco takového chcete a cítíte, že to potřebujete, je dobré partnerovi upřímně vysvětlit, co se ve vás děje. 

Přitom na něj ale určitě neútočte: neříkejte, co si myslíte, že dělá špatně nebo nedělá vůbec, neříkejte, v čem si myslíte, že je špatný. Zkrátka svůj protějšek nehodnoťte, aby se nemusel bránit. Mluvte jen o sobě a o tom, co prožíváte vy. Nepopisujte, co si myslíte, že vám druhý dělá, ale to, jak se cítíte vy sami. Budete pak mít větší šanci, že partner tuto skutečnost přijme a to, co se ve vás děje, bude respektovat a vyhoví vám v tom, co potřebujete. Pokud chcete situaci zlepšit, neuzavírejte se do sebe.

Stejně tak je špatně, když na partnera útočíte a neustále na něj v něčem tlačíte. Možná ho různě obviňujete nebo mu sami nedáváte prostor, a proto vám na něm začíná všechno vadit. V takovém případě byste se s ním měli bavit o tom, co by od vás potřeboval, aby vás tolik neiritoval nebo aby se do sebe tolik neuzavíral.

Není to tedy vždy tak, že když vám na partnerovi všechno vadí, je chyba jen na jeho straně. Máte-li spolu navíc třeba děti a vidíte to tak, že vám zatím nezbývá nic jiného, než spolu zůstat a zachovat rodinu, nebo se s ním prostě nechcete rozejít, uznejte, že se v nějaké míře na situaci podílíte oba dva. Může vám to pomoci v tom, abyste vše dál nezhoršovali a aby se vám protějšek ve všem neprotivil. Nemůžete nic zkazit, když se sami za sebe zamyslíte nad tím, jak se na situaci podílíte, a pokusíte se nejprve něco změnit u sebe. 

Nevíte si rady s tím, že vám na partnerovi všechno vadí? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku: Karel Chába