Nejste ve vztahu spokojeni? Uvědomujete si, že máte ve vztahu nějaký vážný problém, který je potřeba vyřešit, ale již víte, že to sami asi nezvládnete? Nechcete to ještě vzdát a chcete navštívit partnerskou poradnu.

Ne vždy je ale partner ochoten toto podstoupit a jít požádat o radu někoho úplně cizího. Někdy je velmi obtížné dostat partnera k profesionálnímu partnerskému poradci.

Možná už jste to sami zkoušeli doma navrhnout a partner či partnerka okamžitě kategoricky odmítli něco takového podstoupit. Možná dokonce použil některou z 12 nejčastějších výmluv.

Nebo se to doma ani neodvažujete navrhnout, protože už tak nějak sami tušíte, že pouhá zmínka o cizí pomoci by mohla roznítit další hádku.

Ještě před tím, než partnerovi navrhnete návštěvu poradce, zvolte vhodnou dobu a místo k této vážné diskuzi. Přeci jen ne vždy je pro to vhodný čas. Pokud to na partnera vybalíte hned jak přijde unavený nebo ještě hůř naštvaný z práce, pravděpodobně váš návrh mít úspěch nebude.

Udělejte si na sebe čas a pokud možno si o tom v klidu promluvte. Přiznejte sami sobě i partnerovi, že na problémech ve vašem vztahu nesete vinu oba dva. Nesnažte se házet vinu jenom na toho druhého. Neobviňujte ho. Dejte jasně najevo, že si uvědomujete, že i vy máte své chyby a zásluhy na potížích ve vztahu, ale že vám na partnerovi i vztahu skutečně záleží. Že s ním chcete být a chcete to řešit dřív, než vás to úplně rozdělí a dovede k rozchodu.

Popište vašemu partnerovi, jak se ve vašem vztahu cítíte. Jak vnímáte existující problémy a jak vás to ničí. Snažte se mluvit o vašich pocitech, nesnažte se o tom mluvit jako o faktech. Při vašem rozhovoru mluvte především o sobě a jak to prožíváte vy. Nemluvte o vašem partnerovi, nevytýkejte mu, co se vám nelíbí. Nedávejte mu různé negativní přívlastky, nesnažte se ho hodnotit. Nepodsouvejte mu, že vám něco dělá či nedělá naschvál, že vás už nemá rád. Snažte se mu popsat vaše pocity a emoce. Co vás trápí, co vám chybí, co potřebujete.

Poté dejte partnerovi dostatek času, aby si o tom mohl v klidu popřemýšlet a sám se rozhodnout, jestli by přeci jen nebylo lepší partnerskou poradnu navštívit.

Podpořte svůj argument tím, že partnera navedete na web www.partnerskevztahy.eu. Zde si potom sám najde články, které popisují problémy ve vašem vztahu a nabízejí řešení. Sám si zde najde tipy a rady, jak z toho ven.

Případně můžete také přímo zakoupit jedno z instruktážních videí o vašem problému a dát mu
ho ke zhlédnutí.

Pokud veškeré vaše snahy přišly vniveč a partner či partnerka s vámi přesto nechce navštívit partnerskou poradnu, nemusí to ještě nutně znamenat konec.

Přijďte aspoň vy. Kontaktujte mě a společně se o vašich problémech pobavíme. Já vám dám k dispozici potřebné nástroje, které vám dají šanci vztah zachránit. I když je nutno přiznat, že to nebudete mít jednoduché, když partner očividně není ochoten udělat vše pro nápravu. Přesto tam šance na záchranu je.

autor článku: Karel Chába