Jaké jsou základní indicie a čeho si všímat, když máte podezření, že váš partner myslí na jinou, se dočtete v následujícím článku.

Chcete vědět, jestli myslí na jinou? Zamyslete se nad sebou

První, co byste měla udělat, když si říkáte, jestli váš partner myslí na jinou, je to, že se zamyslíte sama nad sebou. Nemusí se to číst příjemně, nicméně faktem je, že někteří lidé jsou příliš citliví. Není to samozřejmě špatně, nejsou ničím horší nebo lepší než ostatní: znamená to jen to, že jim stačí, že se jim partner jeden večer nevěnuje a oni už začnou silně pochybovat o tom, jestli pro něj mají hodnotu, respektive jestli nemyslí na někoho jiného. 

Smyslem toho, že se nad sebou zamyslíte, je to, abyste si uvědomila, zda se vám to neděje opakovaně a zda se tím zbytečně psychicky nevyčerpáváte. Pokud se příliš často zabýváte něčím, co vás bolí, trápí, psychicky vyčerpává, a přitom je to jen ve vašich fantaziích, neměla byste to brát na lehkou váhu a měla byste zvážit, zda nevyhledat odbornou pomoc. Není totiž žádný důvod, aby se kdokoliv ve svém životě trápil a vysiloval nutkavými a nepříjemnými myšlenkami a spotřebovával energii na něco, co k ničemu není.

Nyní se už ale pojďme podívat na to, čeho si všímat, abychom poznali, zda myslí na jinou.

Pozorujte a všímejte si: snáze poznáte, zda myslí na jinou

V první řadě byste si určitě měla poskládat více signálů dohromady. Stává se totiž docela často, že řeším různé dotazy nebo se přímo setkávám s klientkami, které si na základě jedné jediné věci myslí, že protějšek by mohl myslet na jinou. Chcete-li si ale být jistá, je vždy lepší, abyste situaci nějakou dobu pozorovala. Chápu, že to může být nepříjemné, že můžete chtít co nejdřív znát pravdu, nicméně strach vám nepomůže. 

Naopak vás může nutit do toho, abyste partnera podezírala z něčeho, co ve skutečnosti není pravda. I když samozřejmě máte právo mu říci, že vás něco trápí, otázka ale vždy je, jakou formou to říkáte. Nebo tím, že se mu svěříte příliš brzy, partnera naopak upozorníte na své podezření a on si může začít dávat mnohem lepší pozor a věci maskovat. Určitě tedy doporučuji trpělivost, a to v rámci několika týdnů: nedělejte závěry po týdnu. 

Zjistěte, zda myslí na jinou, ale nesuďte z jednoho signálu

Za druhé doporučuji všímat si více aspektů, které by se měly spojovat (třeba jako nepřímé důkazy) do jednoho celku.

Když chcete poznat, zda partner myslí na jinou, měla byste si všímat toho, jestli se od vás emocionálně a fyzicky oddálil. Můžete mít například pocit, že už vás tolik nevyhledává, nemá potřebu si s vámi povídat. Nesděluje vám tolik podrobností ze svého života jako dřív. Nedává vám emocionální energii, kdy by s vámi něco sdílel, dělil se s vámi o své radosti nebo starosti. Najednou můžete mít pocit, že jste pro něj v těchto věcech úplně zbytečná.

S tím přirozeně souvisí i fyzický kontakt: pokud zásadním způsobem zeslábla intenzita sexuálního styku. Spíte spolu mnohem méně, než bylo zvykem, může to být samozřejmě opět signálem toho, že váš partner myslí na jinou. 

Pozor ale, může to být i obráceně: někteří muži (ale i ženy) mají velké výčitky svědomí, a tak se snaží situaci kompenzovat a ve srovnání se svým běžným standardem se začnou přehnaně snažit. Většinou to netrvá dlouho, a i proto doporučuji, abyste situaci nějakou dobu jen zkoumala. Většinou záhy poté, co muž začne vyvíjet extra snahu, se problém provalí. Někdy to je totiž už poslední vzepětí a marná snaha situaci zvrátit, i když to už nejde.

Změnila se jeho situace nebo chování? Zbystřete, možná myslí na jinou 

Emocionální a fyzická odtažitost jsou nejčastější signály, které vám napoví, že partner myslí na jinou. Samozřejmě má smysl spojit si je s dalšími okolnostmi: třeba s tím, že nastoupil do nové práce, kde mohl někoho potkat. Nebo tím, že již dříve zmínil ženu, se kterou se někde setkává. Anebo naopak přestal mluvit o kamarádce, kterou znáte oba dva: i to může být znamení toho, že k ní něco cítí.

Partner ale může být i silně podrážděný, vybuchuje a používá ostřejší, nebo dokonce vulgární výrazy, které mu dřív byly cizí. Pokud máte rodinu, může se odcizovat i od dětí, více se izoluje. 

Dalším signálem toho, že myslí na jinou, může být to, že začíná trávit více času sám. Zavírá se do dílny nebo tvrdí, že má víc práce a chodí domů později, protože se tam bohužel netěší a snaží se vám vyhýbat. Máte-li partu kamarádů, mezi které jste společně chodili, může i tady nastat změna a partner si začne vymýšlet důvody, proč by měl jít sám. Sám může chtít začít dělat volnočasové aktivity, které jste dříve běžně provozovali spolu: rybaření, jízdu na kole nebo cvičení atd. Znamená to, že je mu vaše společnost nějakým způsobem nepříjemná a on se od vás potřebuje izolovat.

Všímejte si, jak zachází s telefonem, poznáte, jestli myslí na jinou

Dalším – a spolu s emocionální a fyzickou odtažitostí jedním nejčastějších signálů, podle nichž poznáte, že myslí na jinou – je to, jak zachází s telefonem. Tato trojice (psychická a fyzická odtažitost a telefon) je to, jak nejlépe zjistíte, zda má v hlavě někoho jiného než vás. Všímejte si toho, zda je častěji na telefonu, s někým si píše, když na něj mluvíte, neslyší vás nebo si telefon více chrání: obrací ho displejem dolů, aby na něj nebylo vidět, anebo si ho nově dokonce zahesloval, i když dříve bylo zvykem, že jste si do telefonů vzájemně běžně nahlíželi.

Na závěr článku chci upozornit na to, že když se od vás parter odcizí, nemá chuť na intimitu a chce trávit více času sám, nemusí to nutně znamenat, že myslí na jinou ženu. Znamenat to může, že máte krizi vy dva mezi sebou, nebo to, že má partner krizi osobní a z nějakého důvodu ji s vámi nechce řešit. Zvlášť když má svoji osobní krizi, je důležité vydržet a nechtít ho hned konfrontovat s tím, že má jinou.

Bohužel byste mu tím svým způsobem potvrdila, že to, že se do sebe uzavíral, bylo správně, protože vy to s ním nevyřešíte a situace se ještě zhoršuje. Dejte si tedy velký pozor a než cokoli uděláte, dobře zvažte, co se opravdu děje, i to, co se dělo před tím, než jste si toho začala všímat. V minulosti totiž můžete dost dobře najít odpovědi na to, proč se k vám partner nyní chová odtažitě.

Nevíte-li si ani po přečtení článku rady s tím, jak poznat, jestli myslí na jinou, nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související videa a články: Jak poznat a vyřešit nevěru a Změna chování u mužů