Jaké nejčastější důvody stojí za změnou chování u mužů a co s jednotlivými variantami můžete dělat?

Chová se jinak? Možná si s něčím neví rady

První z častých důvodů, proč u muže dochází ke změně chování, je to, že si s něčím neví rady. Muži jsou obecně nastavení tak, že si hodně zakládají na tom, aby si uměli poradit a dokázali všechno vyřešit. To je totiž pro většinu z nich jakýmsi základním symbolem toho, že mají dostatek mužské energie a mužských schopností.

Přiznat, že si s něčím neví rady, že je něco přepralo, že je něco silnější než oni, bývá pro muže hodně devalvující. Proto si muži nechávají své starosti většinou pro sebe. 

Když je na pozadí změny chování nevěra

Druhým nejčastějším důvodem, proč muž změní své chování, je bohužel nevěra. Muž nechce, aby se na jeho zálety přišlo a snaží se se situací a s faktem, že je nevěrný, nějak vyrovnat. Často to dělá tak, že se od své partnerky odtáhne. Méně si jí všímá, dává jí méně najevo své city a náklonnost a někdy samozřejmě dochází i k silnému útlumu sexuálních hrátek. 

Někteří muži pak naopak reagují tak, že se zase začnou nepřiměřeně snažit. Jejich změna chování je tedy pak o tom, že svůj pocit viny chtějí vykompenzovat tím, že svou nevěru zakrývají velkou snahou, která je v kontrastu s tím, co je jejich zvykem za normálních okolností. 

Ke změně chování můžou vést slábnoucí city

Třetím nejčastějším důvodem, který stojí za změnou chování muže, je to, že k vám přestává dostatečné city. Už ho tolik nepřitahujete, vztah pro něj začíná být všedním, někdy i nudným. Takový muž se o vás (stejně jako v předchozím případě) přestane zajímat. Přestane vám dávat najevo svou náklonnost a city. Projeví se to opět i v sexuální oblasti, kdy nemá potřebu se s vámi tolik intimně sbližovat. Dopad to může mít i na volnočasové aktivity, kdy s vámi nechce trávit volný čas, a někdy se vyhýbá i dětem a rodině jako takové. 

Mění své chování? Vysvětlení nečekejte 

Podívejme se nyní na to, co můžete dělat v situaci, kdy se mění chování vašeho muže. Dojde-li ke změně chování, většinou nevíte, proč se to děje: muž vám to nechce prozradit. U prvního důvodu, který jsme zmínili, je to proto, že by musel v nějaké míře přiznat, že si s něčím neví rady. U druhého pak přirozeně proto, že na sebe nechce prozradit, že je nevěrný. Nechce riskovat, že přijde o vás nebo o rodinu nebo bude za špatného. U třetího důvodu jde pak nejčastěji o to, že vás nechce zranit, zároveň je to ale často situace, se kterou si muž neví rady: zkrátka neví, co s tím, že už k vám necítí takovou náklonnost.

Obecně tedy očekávejte, že většina mužů svou změnu nebude ochotna vysvětlit a přiznat. Rozhodně ne sama od sebe. Když se ale chcete někam posunout, není na začátku až tak důležité, o kterou z variant změny chování jde. 

Chcete změnu chování u muže řešit? Neútočte a dejte mu čas a prostor 

Rozhodně tedy na muže neútočte a neříkejte mu, že si myslíte, že vás podvádí nebo že vás nemá rád. Na to jsou muži velmi hákliví a ještě více se do sebe uzavírají. Ideální je, když muži řeknete, že máte pocit, že se něco děje, že u něj dochází ke změně chování a přirozeně tím, že nemáte informace, nevíte, jak si to máte vysvětlit. Pokuste se dále manželovi nebo partnerovi vysvětlit, co se ve vás odehrává. Důležité ale je, abyste mu nic nevyčítala a nic mu nedávala za vinu, neházela to celé na něj. O to víc by se do sebe uzavíral, nebo byste ho dokonce mohla nepřímo nutit k tomu, aby vám lhal.

Smyslem popisu toho, co se ve vás děje, je dát mu prostor a čas, aby si uvědomil, co vám svým chováním způsobuje. A to bez ohledu na to, o jakou variantu změny jde. Bude-li mít pocit, že si na to přijde sám, že na něj netlačíte, že mu nedáváte nějakým způsobem najevo, že je špatný, že něco nezvládá, pak se nedotýkáte těch nejzásadnějších věcí, na kterých si muži zakládají. 

Mluvte o sobě, změnu chování u muže zvládnete snáz

Je důležité popsat muži svůj vnitřní svět, své pocity. Udělejte to tak, že mu řeknete, že si s ním chcete promluvit, ne za běhu nebo když něco dělá. Doslova se s ním domluvte, jestli by měl například následující sobotu 20 minut času na to, abyste si spolu popovídali, že byste mu něco chtěla říct.

Připravte si, o čem budete mluvit. Mělo by to být o vašich pocitech a prožitcích, rozhodně byste přitom neměla říkat (a to i když budete mluvit o sobě) věci typu „cítím se kvůli tomu, že se mi nevěnuješ nebo že se změnilo tvoje chování, špatně“. Vynechte ho z popisu a mluvte o tom, že v poslední době se cítíte tak, že máte strach, nutkavé negativní myšlenky, kvůli kterým nemůžete odpočívat, spát nebo se soustředit na práci, případně hubnete, protože prožíváte velký stres atd.

Zkuste mluvit o tom, jak tyto pocity ovlivňují váš pocit sebehodnoty. Pokud se takto cítíte, samozřejmě nějak pracujete se svojí sebehodnotou, respektive ji nějak hodnotíte. Zkuste tedy muži vysvětlit (pokud to tak samozřejmě vnímáte), jak silně působí na váš pocit sebehodnoty a bezpečí. A opět mu popište, co se ve vás děje. 

Nakonec muži řekněte, že byste byla moc ráda, kdyby se nad tím zamyslel, kdyby s vámi tyto věci chtěl blíže probrat a kdyby vám byl ochoten říct, co se děje v něm. Dejte mu najevo, že mu dáváte na výběr, čas a prostor, aby si o tom mohl rozhodnout sám. Nejhorší je, když na muže budete tlačit a vinit ho, že něco dělá špatně nebo něco nezvládá.

Nevíte si ani po přečtení článku rady se změnou chování svého muže? Nevěšte hlavu, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací v nabídce tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Co dělat, když to ve vztahu neklape a Jak překonat krizi vztahu