Pokud se s vámi rozešel muž a nevíte, co dělat, tak si přečtěte tento článek.

Není velký rozdíl, když se muž rozejde se ženou, jak si lidé často myslí, oproti tomu, když se rozejde žena s mužem. Muž se může rozhodnout, že opustí ženu stejně tak jako se může rozhodnout žena, že opustí muže. Oba to mohou myslet vážně a věřit, že se k partnerovi nikdy nevrátí. 

Co se odehrává v muži, který se rozešel se ženou?

Někteří muži se rozhodnou, že se rozejdou se ženou, ale po nějaké době se k ní zase vrátí. Buď jim nevyhovuje život samotný nebo si něco uvědomili. V případě, že odešli za milenkou, mohlo jim dojít, že je všude chleba o dvou kůrkách. Toto se může dít u mužů i u žen. Prostě rozdílnost rozchodu je v mnoha ohledech přeceňovaná. Opravdu není rozdíl, zda muž opustí ženu nebo to je obráceně.

Nedoporučuji vám, abyste se na tuto rozdílnost zaměřovala. Odvrátí to pozornost od opravdových příčin, proč se muž rozešel se ženou. Zároveň to brání tomu, abyste se s tím vyrovnala.  Může to i bránit šanci na návrat. Rozhodně není pravda, co si myslí mnoho žen, že muž nepociťuje žádné negativní emoce. To, že se s vámi rozešel, neznamená, že netrpí, že nemůže být zraněný

Není pravda, že muži jsou tak racionální, jak to spousta lidí vnímá. Muži často neumí projevovat emoce. Stydí se za ně, popírají je, ale to neznamená, že je nemají. Mají je úplně stejně jako ženy. Mnohdy rozchodem trpí hůře než ženy. Dokonce i v případech, kdy se muž rozhodne pro rozejít se ženou. Opravdu to tedy neznamená, že je muž v pohodě. 

Možná se s vámi muž rozešel, protože si myslí, že nemá jinou možnost. To ale neznamená, že to nemůže považovat za prohru, a že se cítí spokojený a šťastný. Nebo se s vámi rozešel, protože neumí řešit krizi střední věku. Proto reaguje iracionálně. Rozešel–li se s vámi proto, že má milenku, je samozřejmě větší pravděpodobnost, že je šťastný a spokojený. Ale často tomu tak není a trápí se. Kvůli dětem, kvůli tomu, jestli udělal dobře. Může mít i pocity viny.

Muž, který se rozešel se ženou, se bojí přiznat emoce a city. Muži si totiž často hrají na siláky, kterým je všechno jedno. Opět to může být obrana, aby se před vámi neshodil, protože si připadá slabý, když emoce projevuje.

Jaký je rozdíl, pokud se muž rozejde se ženou nebo žena s mužem?

Když se rozhodne žena, že opustí muže, tak je to často definitivní a neměnné. To je největší a nejvýraznější odlišnost v tom, jestli opustí žena muže nebo muž ženu. Muži jsou v tomto slabší. Mají tendence se častěji vracet. Nebo se nevrací a trpí tím, že to udělali. Ženy, když se rozhodnou, opravdu spálí mosty. Nejen, že se nevrátí, ale ani se vrátit nechtějí. Umějí lépe pracovat se svými emocemi a lépe to v sobě uzavřít. 

Každý rozchod je jedinečný a každý je jiný, přestože mají některé prvky stejné. Některý rozchod může být definitivní a jiný ne. Pokud se s vámi muž rozešel na základě impulzivního rozhodnutí, pak může být naděje, že po vychladnutí emocí se k vám vrátí. V opačném případě, kdy měl měsíce na to, aby si to rozmyslel a vše dlouhodobě plánoval, je šance na návrat menší.

Na co se má žena zaměřit, když se s ní rozešel muž?

Přirozeně vždy ten, kdo je opuštěn, má pocit nevýhody. Má pocit, že je na tom hůře a ten druhý, který opustil, je vysmátý – proč by to jinak dělal. Není to pravda. To, že se s vámi partner rozejde, neznamená, že je v pohodě. Nezaměřujte se na to, že když vás opustil muž, že je mu dobře a vy trpíte. Snažte se naopak zaměřit na sebe.

Rozešel-li se s vámi muž, nezavírejte se večer po práci sama doma. Snažte se co nejvíce socializovat. Využijte situaci k tomu, abyste co nejvíce podnikala výlety nebo se učila novým věcem. Udělejte si plán, co vás budete dělat. Zaměřte se na svůj osobnostní rozvoj. Doslova má smysl si vzít tužku a papír a naplánovat si program třeba měsíc dopředu. Čím více budete vědět, co vás čeká, tím lépe budete celou situaci zvládat.

Nedbejte na to, že vás teď nic nebude bavit, že jste v nějakém stavu útlumu a bolesti. Samozřejmě se dá předpokládat, že vás všechny aktivity nebudou bavit jako dřív.  Jde ale o  to, že se staráte o sebe v tom smyslu, aby se situace nepřiměřeně nezhoršovala. To je opravdu velmi důležité. Nezaměřujte se tedy na rozdíly, kdo je na tom líp a kdo hůř. Zda vy nebo muž, který se s vámi rozešel. Tím si nijak neulevíte. Naopak celou situaci tím budete zhoršovat. 

Pokud si stále nevíte rady, jak se chovat v případě, že se s vámi rozešel muž, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába