Máte podezření, že váš partner vámi manipuluje? Ráda byste zjistila, zda právě vy žijete s manipulátorem? Jaké jsou nejčastější podoby chování manipulátora? O tom všem se dočtete v dnešním článku.

Mnoho lidí si myslí, že poznat manipulátora je velmi těžké. Nebo si dokonce myslí, že pouze ten, kdo má vzdělání v oboru psychologie, je schopen poznat, že s ním někdo manipuluje. Opak je ale pravdou. Klasickým jevem, že s vámi někdo manipuluje je zejména to, že vám tvrdí, že vše co dělá, dělá jen a jen pro vás. Navíc po vás chce, abyste dělali věci, které se vám třeba vůbec nelíbí. Chce, abyste dělali jisté věci daným způsobem, protože vám tvrdí, že tak, jak vám radí,  je to pro vás nejlepší. A to i přesto, že vy si myslíte něco jiného nebo chcete něco jiného.

Manipulátor vám vždy nutí svůj názor

Pamatujte si, že láska není rozhodně to, když vám někdo vnucuje svůj názor a nerespektuje ten váš. Manipulátor vám většinou vnucuje, že to vše dělá jen pro vás, že mu nejde o sebe. Pokud ale namítáte, že vy to vidíte jinak nebo chcete věci jinak, manipulátor to stejně nikdy respektuje. Manipulátor vám může dokonce tvrdit a často to tak je, že ví přesně, co potřebujete a co je pro vás nejlepší. Manipulátor tvrdí, že vše je jen a jen pro vás a pro vaše dobro, i když vy o to nestojíte.

Je tedy úplně jedno čím a jak se bude snažit obhájit a zaštítit svou pravdu či své chování. Manipulátor bude mít vždy svůj názor a své požadavky vůči vám. Důležité je, zda to, co po vás manipulátor chce, chcete i vy. Pokud se vaše představy rozcházejí, pokud vás partner nerespektuje a nerespektuje váš názor na věc a toto se děje opakovaně a systematicky, pak věřte, že s vámi váš partner manipuluje. Bez ohledu na to, co vám říká, toto jsou klasické projevy manipulace.

Manipulátor se umí velmi dobře ovládat a využívat druhé. Z této jeho dovednosti má nejen osobní užitek. Manipulací druhých si kompenzuje komplex svého vlastního strachu. Manipulátoři touží po moci, ale jejich chování se tak navenek neprojevuje. Často by rádi působili silně, sebevědomě a hlavně obětavě.  K tomu právě potřebují vaší sílu, aby mohli vyplnit svůj vlastní deficit, který si ale v žádném případě nechtějí přiznat.

Manipulátor umí v začátcích pobláznit, ale život s ním je peklo

Klasický život s manipulátorem začíná většinou tím, že je partner hodný, obětavý, úžasný a může vám připadat až dokonalý. Ze začátku vám spíše nic nenutí, umí vám naslouchat a respektuje vás. To se ale dříve nebo později začne pomalu měnit. Manipulátor začne stupňovat své požadavky, začne posouvat hranice. Při námitkách si začne své názory a požadavky obhajovat. Bude mít pohotové odpovědi, proč je pro vás právě to, co on říká a požaduje, to nejlepší.

Následuje už klasická manipulace, kdy se snaží vám nedat šanci, abyste se mohli svobodně rozhodovat. Manipulátor je vytrvalý ve svých nárocích a požadavcích, které po vás chce splnit. Zároveň je také vytrvalý ve vydírání a umí dobře hrát na city. Rád vám vysvětlí, jak se pro vás svými dobře míněnými radami obětuje. Často také používá silná slova a proklamace. Něco jako, že by pro vás nikdy nechtěl nic špatného a nikdy by vám přece nechtěl ublížit a podobně. To hodně rád a často zdůrazňuje. 

Tato část a fáze chování manipulátora už je bohužel často jen o tom, že se vám jen velmi ztěžka budou vymezovat hranice. Nebo že se budete schopni vracet zpět. Nicméně není dobré, abyste si něco vyčítala a sama sebe obviňovala, že jste dotyčného manipulátora neprokoukla dříve. 

Jak se bránit manipulátorovi?

Pokud se chcete manipulátorovi bránit, musíte si jasně vymezit hranice. Musíte si jednoznačně a přesně vymezit své požadavky a za těmito si i pevně stát. Nesmíte se nechat ukonejšit planými sliby a nechat se přemluvit. Nezapomeňte, že manipulátor je skvělý řečník a vyděrač. Musíte být neoblomná v tom, co mu dovolíte a zároveň se nesmíte nechat citově vydírat. Jinak vás čeká jen klasický život s manipulátorem, plný boje o moc, což ne každý dovede dlouho vydržet.

Pokud se dostanete až do této fáze, stejně si nemalujte společnou budoucnost a život s manipulátorem tak, že partner bude jen tak ochotný se sám od sebe změnit. Pravděpodobně svůj společný život s manipulátorem nebudete nikdy žít jiným způsobem, než jaký jste s ním doposud poznala. A to navzdory tomu, že se můžete naučit novým technikám, jak se mu postavit. Ale i přes to vše život s ním bude jen o neustálém přetlačování se a bude to nekonečný boj.

Pokud jsi stále nejste jistá, zda žijete s manipulátorem nebo zvažujete, jestli máte odejít či zůstat, případně jak se dále chovat, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pomohu vám si definovat konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába