Nemám už tolik chuť na sex

Žhavé sexuální hrátky na začátku vztahu se často po letech promění v sexuální nezájem o partnera. Na tento sexuální úpadek v dlouhodobém vztahu si stěžuje velké množství párů. Je takové sexuální ochladnutí opravdu nevyhnutelné nebo se mu dá nějak vyhnout?

Nemám už tolik chuť na sex – jak to vidí žena

Radka, tak jako další ženy, popisuje typický problém svého partnerství. Sexuální vášeň se pozvolna vytrácela z jejich vztahu. Sama říká, že si je vědoma, že se u ní postupně chuť na sex s jejím partnerem snížila, ale na druhou stranu její partner stejně nemá zájem tuto situaci změnit.

Vzpomíná pak, že v době, kdy spolu začínali žít, trávili v posteli mnohdy celý víkend, jak se jeden druhého nemohli nabažit. Ale nyní po 15 letech partnerství a dvou dětech, je vše pryč. „Pokud už spolu spíme, což se stává velmi zřídka, jde spíše o povinný program, než o spontánní zábavu,“ říká. Navíc nepociťuji ze strany svého partnera žádný impuls, který by ve mně vyvolal náznak nové touhy.

Nemám už tolik chuť na sex – jak to vidí muž

Partner Radky to samozřejmě pak vidí ze svého úhlu. Nechápe, co se stalo, že najednou začala být Radka, co se týče sexu nespokojená, a začala jej častěji odmítat. Je pravdou, že je sex mezi nimi již více rutinní záležitostí, ale na druhou stranu už navzájem dobře znají své potřeby. „Vždyť jsem stále stejný jako předtím, nechápu, co Radce vadí,“ říká.

Nechápe v čem je problém, a z jakého důvodu zmizela touha jeho partnerky. Říká, že byl od Radky několikrát odmítnut, několikrát jej obvinila, že mu jde jen o sex. Vždy to samozřejmě skončilo hádkou. Přiznává, že ji pak na oplátku v hádce nazval slovy jako chladná, či frigidní. Zkušenost, kterou oba udělali, pak vedla k tomu, že se o nějaké zlepšení sexuální přitažlivosti přestali oba snažit.

Proč se ve vztahu snižuje chuť na sex?

V téměř každém vztahu se sexuální touha časem snižuje. Souvisí to především se skutečností, že naše sexuální touha bývá nejsilnější v době, kdy je partner pro nás nový a velký vliv má i zamilovanost. Novost, neokoukanost, nedostupnost, to vše podporuje naší touhu. Bohužel, ač je to paradoxní, tak klid, jistota, stereotyp a především nuda jsou zabijákem sexu a vášně. Je tedy sexuální ochladnutí v dlouhodobém vztahu nutností?

V začátku vztahu nemáme totiž partnera vůbec jistého. Jsme motivovaní jej získat, a připoutat k sobě. K větší sexuální aktivitě nám pomáhají samozřejmě i hormony, které nám zamilovanost vytváří. Snadno tak potlačujeme i své potřeby na úkor milované osoby. Nepotřebujeme mnohdy spát ani jíst, od sexuálních radovánek nás nemůže odradit ani smrtelná únava a vyčerpání, protože blízkost milované osoby nám vždy dobije baterky.

V další fázi vztahu samozřejmě začnou hrát roli některé faktory, které jdou proti sexuální přitažlivost.

• Okoukanost – že se dobře známe má své výhody, ale také své nevýhody.

• Únava, pracovní vytížení, starost o děti – to vše má mnohdy na svědomí, že večer máme zájem pouze zalehnout do postele a spát.

• Jistota – je určitě krásné mít druhého tzv. „už jistého“, ale co se týče sexuálního vzrušení má tato pomyslná jistota bohužel tlumící účinky. Pokud máte pocit, že máte někoho jistého, nemáte motivaci se snažit. Není nutné ve vztahu partnerovi stále unikat, ale také není vhodné být na něm příliš závislý.

• Zanedbávání svého vzhledu – často se ženy upraví, nalíčí do práce, ale doma na sebe vůbec nedbají. To stejné samozřejmě platí i o mužích.

• Další zabijáci sexu – více si můžete přečíst v článku Zabijáci sexu.

Můžeme proti snížené chuti na sex něco dělat?

Abychom znovu vzkřísili nebo povzbudili svoji sexuální touhu, musíme především začít něco aktivně dělat. To ovšem předpokládá, že jsou oba partneři ochotni hledat příčiny, mluvit o nich a pracovat na sobě.

Pomoci s nastartováním sexuální vášně může například:

1. Na prvním místě je opět komunikace. Promluvte si se svým partnerem o svém zklamání či frustraci. Řekněte, co se ve vás děje, co vás trápí, co vám nevyhovuje a proč. Vyhněte se obviňování a útokům. Držte se pravidel komunikace – pomoci vám může článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

2. Mluvte konkrétně o svých přáních a přáních vašeho partnera. Ujasněte si jakou máte motivaci ke změně. Domluvte se na konkrétních změnách. Co budete dělat vy a co váš partner.

3. Začněte si hrát s fantazií. Můžete čerpat třeba i z minulosti. Oživujte v paměti vaše sexuální zážitky ze začátku vztahu. Můžete se třeba dohodnout, že budete předstírat, že jste se právě seznámili. Fantazii se meze nekladou.

4. Dohodněte se na jednom večeru v týdnu, kdy budete střídavě hýčkat buď vy vašeho partnera nebo on vás.

5. Snažte se být přitažliví i doma. Pokud chcete vypadat dobře když jdete ven nebo do práce, zkuste stejně dobře vypadat před svým partnerem. Představte si, že svého partnera ještě nemáte jistého. Jak se budete chovat, abyste jej získali?

Možná vás napadnou další body, jak oživit vášeň v partnerství či manželství. Každý pár je jiný, a u každého funguje něco jiného. Vzdát se sexuálního potěšení ve vztahu nemusí být totiž tím nejrozumnějším. Je otázkou času, kdy začne být minimálně jeden v páru nespokojený, posléze frustrovaný, a začne tak třeba hledat sexuální naplnění jinde.

Zapracovat lze ve vztahu na všem, i na vášni. Neměli bychom si myslet, že vášeň bez přiživování vydrží věky. Také bychom se měli vzdát romantické představy, že vášeň musí vzniknout pouze spontánně, a nelze ji nijak pomoci. V takovém případě bychom totiž byli odsouzeni k neustálému střídání partnerů tak, abychom vždy mohli vášeň nastartovat s někým novým.

Pokud se potýkáte s problémy, ať ve vztahu, či týkající se vztahu, neváhejte kontaktovat partnerského poradce a vybrat si jednu z možných konzultací.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů