Sexuálním problémům většinou předcházejí určité problémy ve vztahu a naopak, problémy v sexuální oblasti se pak promítají do vztahu. Jací jsou tedy nejčastější zabijáci sexuální touhy?

Ač to může znít zvláštně, náš mozek je naším největším pohlavním orgánem. Sexuální fantazie totiž vždy začínají v hlavě. Čím více a lépe si dokážeme představit, jak dobrý bude např. sex s partnerem, tím silnější může být naše vzrušení a touha po sexu.

Na druhou stranu nás právě náš mozek může dostat do problémů. A to tehdy, pokud nás naše mysl odvádí k negativním věcem. Když máme třeba problémy, jsme ve stresu, cítíme se zranění, je jasné, že se naše touha vytratí a jen tak ji nenastartujeme. Také pokud dlouhodobě zaujmeme negativní postoj k partnerovi, naše mysl může zcela uzavřít naší touhu po něm.

Několik nejčastějších zabijáků sexu:

1. Strach se selhání. Od mužů se očekává, že bude vždy fyzicky připraven k sexuálnímu styku. Muži se mohou cítit pod tlakem, především pokud už u nich k nějakému selhání došlo. Nedokážou se pak uvolnit, a tím spíše zklamou znovu. Ženy jsou pak často pod tlakem z jiného důvodu. Většina mužů totiž očekává, že pokaždé dosáhnou orgasmu. Pokud se partner necitelně dotkne partnerky, označí jí za chladnou, či považuje sex bez orgasmu ženy za neplnohodnotný, může to způsobit v její psychice problém.

Výsledkem nakonec může být, že jsme tak zaneprázdněni našimi strachy a údajnými negativními důsledky svého selhání. Pak se staneme naprosto zablokovanými a ze sexuálních radovánek se stává spíše nepříjemná povinnost.

Řešením může být zbavit se strachu a naučit se brát sex jako zábavu, hru a nebrat jej jako výkonnostní soutěž. Uvědomit si, že naše sebeúcta nemůže být závislá na tom, jak výkonní jsme v posteli.

2. Sami sebe odmítáme. Občas může mít žena pocit, že se partnerovi nemůže, v případě že uvidí její nedostatky, líbit, a přestane ho přitahovat. Muž má zase možná komplex, že má příliš malý penis, a nemůže svoji partnerku dobře uspokojit.

Pokud se sami odmítáme, nedokážeme si představit, že se můžeme líbit partnerovi, a že jsme pro něj atraktivní. Vyhýbáme se pak mnohdy sexu právě proto, že chceme skrýt své domnělé slabosti.

Řešením je naučit přijímat sebe samého. Je dobré si uvědomit, že dokonalý opravdu není nikdo, a že můžeme být žádoucí a atraktivní, přestože nesplňujeme kritéria pro dokonalost. Náš partner někdy právě naopak může naše nedokonalosti milovat.

3. Hádky ve vztahu. Pro některé muže je sex nejkrásnějším zakončením usmíření po hádce. Bohužel především u žen to takto nefunguje. Nedokážou se totiž tak rychle přepnout z hádky do erotické nálady. Mají problém jen tak zapomenout na všechna zranění, a dělat jako nic. Muž to pak mnohdy vnímá jako pomstu, že jej žena odmítá úmyslně, a že jej chce tímto způsobem ponížit.

Nesnášenlivost, hádky a hněv mezi partnery mohou silně oslabit sexuální touhu. Mnoho lidí potřebuje k potěšení ze sexu především cítit blízkost a důvěru k partnerovi. Řešením je naučit se včas pracovat na vztahových problémech tak, aby se nezametaly pod koberec, ale naopak se řešily a nepromítaly se tak negativně do sexuálního života.

4. Rozdílné sexuální potřeby. „Můj partner myslí stále jen na jedno“ říká žena. „Kdyby záleželo na mé ženě, budeme spolu spát jednou za půl roku“ oponuje muž. Muž pak nechápe, proč si takový skvělý zážitek jako je sex, nechce někdo dopřávat co nejčastěji, a nevěnuje se mu, pokaždé, kdy je to možné.

Bohužel sexuální touhu nelze vypnout a zapnout na povel. Pokud jeden z partnerů naléhá na druhého, dostává jej pod tlak. To má za následek často vzepření se tlaku, a ještě častější odmítání. Na druhou stranu odmítaný partner bývá často frustrovaný, svoji nespokojenost druhému vyčítá a promítá svoji nespokojenost samozřejmě i do dalších složek partnerství.

Řešením může být snaha se navzájem pochopit. Nejdůležitější je, aby oba partneři měli snahu hledat řešení a netvrdili, že oni jsou v pořádku, a chyba je v jejich protějšku, a proto by se měl on přizpůsobit. Pokud nejsou zcela neslučitelní v této oblasti, měli by najít kompromis, který bude vyhovovat oběma. Méně aktivní partner by se měl snažit si např. svými fantaziemi zvyšovat sexuální zájem, aktivnější z partnerů by měl mít snahu netlačit tolik na pilu.

5. Únava a stres. Stejně jako u žen celodenní starost o dítě a domácnost, tak u muže pracovní nasazení může mít za následek útlum sexuálního zájmu. Musíme si uvědomit, že především také stres je jedním z největších sexuálních vrahů. Sexuální touha se v nás může probudit pouze tehdy, máme-li na sex nejen fyzickou ale i duševní kapacitu. Pokud jsme denně zcela vyčerpáni a stále ve stresu, je jasné, že to bude znát i na našem sexuálním životě.

Jedinou šancí je přestavět svůj žebříček hodnot. Je dobré pak omezit či odstranit ty činnosti, které odstranit můžeme, a které nám způsobují největší únavu, berou nám nejvíce energie a způsobují stres. Někdy to nemusí být jednoduché, protože to může znamenat snížení určitých nároků, ale na druhou stanu můžeme získat větší svobodu.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkajících se vztahu, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací konzultace.