V dnešním článku se budeme zabývat psychologickými důvody, proč nechcete spát s přítelem. Jaké jsou nevědomé důvody, když nechcete spát s přítelem? A jaké máte možnosti nápravy, abyste se k sobě s partnerem opět mohli intimně přiblížit?

Pakliže vynecháme zdravotní důvody, kdy nemůžete nebo nechcete spát se svým přítelem, přirozeně nám zbývá už jen psychická rovina. Není až tak neobvyklé, že se psychické problémy mezi partnery přenášejí i do fyzického těla. Problém může vyústit až v odpor či nechuť vůči partnerovi. Někdy to dojde tak daleko, že si žena přestane partnera vážit nebo na něj má zlost a nemůže s ním tak ani spát. Někdy naopak vědomě cítí, že by partnera chtěla, že by s ním chtěla spát, ale tělo ji blokuje a nejde jí to.

Proč se stává, že nechcete spát s přítelem?

Nejčastěji se stává, že se žena snaží popírat, že se mezi partnery něco děje. Snaží se sama sobě vnutit, že vše je v pořádku. A to mnohdy po dlouhou dobu.

Důležitou součástí každého vztahu je citová vazba mezi partnery. Citová vazba je posilována nebo oslabována tím, jak se k sobě partneři chovají. V případě, že si partner dlouhodobě partnerky nevšímá, nenaplňuje její potřeby, netráví s ní volný čas nebo je na ní dokonce vulgární a ponižuje ji, odráží se to v citové vazbě. To znamená, že žena se od muže odcizuje – potřebuje se o něj oddálit a odpoutat, aby netrpěla a neprožívala zklamání, úzkost a podobně. To se samozřejmě projeví i na těle a žena nechce s přítelem spát.

Nehledejte tedy příčiny toho, že nechcete spát s přítelem, jen ve fyzickém těle. Naopak hledejte je hlavně v psychické sféře mezi vámi dvěma. Jinými slovy nezaměřujte se zbytečně na to, jak zlepšit váš intimní život nějakými novými technikami, erotickým prádlem nebo změnou prostředí. Tyto věci často nepomáhají a je to právě z toho důvodu, že si nevšímáte některých zásadních problémů mezi vámi dvěma. Nebo o nich víte, ale nespojujete si je s nechutí k intimnostem s vaším přítelem.

Jak by se měl chovat muž, když s ním nechcete spát?

Zaměřte se na to, jaké jsou vaše potřeby, které nejsou ve vašem vztahu naplněny. Ty se často vůbec nemusejí týkat sexuality. Jaká očekávání, která jste měla na začátku vztahu, nejsou naplněna? Zamyslete se nad vším, čím vás váš partner zraňuje, čím vás od sebe „odstrkuje“. Je důležité, abyste se na problém, kdy nechcete s přítelem spát, dívali oba dva tak, že je to váš společný problém. Je nežádoucí, aby muž na ženu útočil, něco jí vyčítal nebo se sám do sebe uzavíral. Je klíčové, abyste se chtěli spojit jako tým a hledali příčiny vašich problémů mezi vámi dvěma a to především ve vaší komunikaci.

Buďte trpěliví a pokorní k celému procesu, kterým musíte projít. Po nějakou dobu se nezaměřujte na téma nechuti a neochoty ženy spát s přítelem. Zaměřte se naopak na ty problémy, které mezi sebou máte a víte o nich, nebo kterých si nevšímáte. Začněte se učit komunikačním dovednostem – podrobný návod najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Dohodněte se, že se budete dvakrát týdně věnovat jen sami sobě. To znamená, že v tu dobu se nebudete věnovat žádným provozním záležitostem, ale budete se zaměřovat jen jeden na druhého.

V praxi to znamená, že se musíte začít bavit i o tom, co kdo z vás prožívá, jak se cítí, čeho se bojí nebo co komu chybí. Musíte se snažit jeden druhého pochopit. Rozhodně nesmíte svému protějšku vymlouvat, že tak jak se cítí, tak by se cítit neměl, nebo že to přehání. Pokud se k sobě nedokážete přiblížit v rámci diskuze, blíže spolu splynout a emocionálně se podpořit, nemůže mezi vámi přirozeně ani dobře fungovat intimita a sexualita. Prvním krokem, abyste opět měla chuť spát s vaším přítelem je, se k sobě co nejvíce přiblížit v rámci vašich společných diskuzí.

Práce s emocemi pomůže odstranit nechuť spát s přítelem

Přiblížit se k sobě v diskuzi vyžaduje být ochoten právě o těch nepříjemných a negativních pocitech a emocích, které v diskuzi vystupují, s partnerem mluvit. Diskuze s partnerem vám velmi dobře ukazuje, kde máte problémy, čeho si máte všímat a na co se máte zaměřit. Neberte tedy tyto pocity, jen jako něco nepříjemného, ale naopak jako příležitost k tomu, abyste svou intimitu posílili. Abyste se k sobě přiblížili a vy měla opět chuť se svým přítelem spát.

Pracovat emocionálně s tím, co každý z vás prožívá, vám pomůže odstranit nechuť a bloky mezi vámi. A následně tím i odstraníte vaši nechuť spát s přítelem. O těchto věcech byste se měli bavit tak dlouho, dokud se vzájemně nepochopíte, dokud se nezačnou snižovat negativní pocity mezi vámi. Právě ty pocity odporu a nechuti, které vám brání spát s vaším přítelem.

Emocionální přiblížení se, pochopení se, respektování se a společné diskuze předchází tomu, abyste se k sobě mohli opět emocionálně i sexuálně vrátit. Je nutné toto absolvovat, aby žena mohla opět se svým přítelem spát. Sice už to nebude jako na začátku vztahu, kdy bylo přirozené, že jste na sebe v zamilovanosti měli velkou chuť. Není to o tom, co se mezi partnery děje fyzicky, proces je právě obrácený. Musíte nejdříve řešit, co se mezi vámi nahromadilo, co vám brání v tom, abyste spolu mohli intimně žít.

Pokud si se situací stále nebudete vědět rady, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu si definovat, co je třeba zlepšit a pojmenujeme konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába