Co dělat, když vás přejde zamilovanost?

S partnerem či partnerkou jste už docela dlouho a je vám dobře. Už tehdy na začátku to nebyla jen pouhá známost na jednu noc a brzy jste se do toho druhého také zamilovali.

Byla to klasická zamilovanost. Chtěli jste být neustále s tím druhým. Když jste se dlouho neviděli, tak vám moc chyběl. Chtěli jste pro něj udělat vše, co jste mu na očích viděli. Při pomyšlení na toho druhého jste pociťovali typické “motýlky v břiše”.

Ale poslední dobou začínáte cítit, že už to mezi vámi není takové jako na začátku. Už tam není takové to vášnivé pobláznění smyslů, už s ním nemusíte trávit každou minutu života. Prostě v mozku už nemáte ten šíleně krásný koktejl chemických reakcí a silných emocí, jako tehdy.

Vysvětlení je prosté. Došli jste na konec fáze zamilovanosti a teď se budete muset rozhodnout, co dál.

Tímto si dříve či později musí projít každý vztah. Ta souhra emocí, kterou nazýváme, zamilovanost, totiž obvykle nastává krátce po seznámení a většinou trvá něco mezi 3 měsíci a 2 roky.

U někoho trvá zamilovanost déle, u jiného je kratší. U každého ale nakonec přejde.

Zamilovanost skončila čeká vás rozhodnutí

Máte teď vlastně na výběr ze dvou možností.

Buď se s tímto partnerem rozejdete, protože vám ten vztah už nedává ty silné zamilované emoce. Tohoto partnera opustíte a ve snaze opět navodit ten pocit zamilovanosti se vydáte do světa hledat někoho dalšího, kdo vám tyto emoce navodí.

Nebo se rozhodnete s tímto partnerem zůstat a postavíte váš vztah na vyšších hodnotách, než je pouhé krátkodobé pobláznění. Začnete budovat vztah na lásce, přátelství, na společných projektech a cílech. Budete si navzájem naplňovat vaše potřeby, starat se jeden o druhého a pomáhat si.

To, že vás přešla zamilovanost, vůbec neznamená, že už se nemáte rádi. Právě naopak, teď teprve se ukáže, co k sobě doopravdy cítíte.

Dlouhodobě nemá smysl se neustále rozcházet a honit se za zamilovaností

Mnoho lidí má představu, že ve vztahu mohou být spokojeni, jedině když jsou zamilováni. Když zamilovanost k současnému partnerovi opadne, jdou jinam. Neustále se honí za tím krásným, ale pomíjivým pocitem, který nám navozuje chemie v našem mozku.

Pokud se v tom poznáváte, měli byste si uvědomit, že zamilovanost nikdy netrvá věčně. U každého jednou přejde. A pokud nechcete celý život strávit v honu za zamilovaností, budete se muset dříve či později zastavit a zamyslet se, co vlastně od života chcete.

Pokud vás nebo vašeho partnera ve vztahu přešla zamilovanost, nevěšte hlavu. To pro vás ještě ani zdaleka nemusí znamenat konec. Pokud si ale s rozhodnutím, co teď dál, sami nevíte rady, kontaktujte mě a já vám ukáži, jaké máte možnosti. Ukáži vám také, proč byste se neměli pouze honit za pomíjivou zamilovaností a pomohu vám s budováním opravdového a kvalitního vztahu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Co dělat, když vás přejde zamilovanost?

  Anonym Listopad 30, 2014

  Dobrý deň presne toto prežívam s priateľkou po roku.. tvrdí že už to necíti ako predtým ale ja ju stále ľúbim.. Čo s tým?
   Karel Chába Prosinec 2, 2014

   Dobrý den, ona si musí rozmyslet, co dál od vás a vztahu chce. Pak si o tom promluvte a zjistěte, zda jsou vaše potřeby slučitelné a chcete na nich společně pracovat.
  Aneta Březen 5, 2016

  Dobry den, s pritelem jsem 1,5 roku. Bohuzel v poslednich mesicich citim zmenu, netesim se na nej a jsem rada kdyz ma odpoldni v praci, protoze tak budu mit ,,klid“. Jsem z nej unavena a zmena nalady z dobre na spatnou se zmeni hned jak mi napise ze zamnou prijede. Bohuzel ani po sexualni strance nam to neklape, a sex spise prezivam. Co mam delat?
   Karel Chába Březen 10, 2016

   Dobrý den, dokončila jste jednu etapu vztahu a než začnete druhou, tak si musíte přiznat, zda ten vztah chcete i nadále. To, co prožíváte, je běžné a je jen na vaší vnitřní síle, zda si přiznáte, že už dál nechcete anebo se budete nutit do toho, co nechcete.
  anonymní Srpen 12, 2016

  Dobrý den sme s přítelem rok a už nám to neklape pořád se jen hádáme.Přítel má 11letou dceru a nechce udělat kompromis pořád se musim přizpůsobovat jen já poradíte mi???

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů