V článku se dočtete, jaké hlubší příčiny mohou být za tím, že je muž dlouho sám.

Je už dlouho sám? Náhoda nebo smůla to spíše nebudou

Je-li muž už dlouho sám, ve většině případů se to rozhodně nedá považovat za náhodu, nebo dokonce smůlu, že už dlouho nepotkal fajn ženu, se kterou by stálo zato navázat vztah. 

Každý z nás je biologicky naprogramován k tomu, abychom se k někomu vztahovali, mít vztah je tedy normální. Tím samozřejmě nechci říct, že když někdo vztah nemá, je špatný nebo divný, a už vůbec ne to, že je povinné vztah mít, tak to jistě není. Nicméně když je muž sám dlouho, i roky, anebo má problém s dlouhodobými vztahy nebo se vztahy jako takovými, dá se předpokládat, že na pozadí toho, proč tomu tak je, jsou nějaké hlubší příčiny. Podívejme se na ně. 

Bojí se blízkosti nebo má poruchu osobnosti, proto je už dlouho sám

Velmi častým důvodem toho, že je muž dlouho sám, je to, že se bojí blízkosti. Už bylo zmíněno, že každý člověk je předurčen k tomu, aby měl vztahy, aby se k někomu vztahoval. Ne pro každého jsou ale vztahy snadnou záležitostí, něčím, co normálně a běžně prožívá. Někdo je nastaven tak, že se bojí blízkosti a velkého závazku. Z toho důvodu si různými způsoby odůvodňuje, proč vztahy nemá mít. Skutečně je pak vůbec nemá nebo jsou pro něj velmi složité. Muž takového nastavení se snaží držet si protějšek hodně od těla. Vztahy bere povrchně, ženy si znehodnocuje, a když už vztah má, hledá důvody, proč by ho měl opustit. 

Další častým důvodem, proč je muž dlouho sám, je porucha osobnosti, s níž je spojeno například to, že má strach ze zodpovědnosti. Může to být úzkostný člověk, který se bojí, že se o sebe nedokáže dostatečně dobře hmotně či finančně postarat (i když tomu nic nemusí nasvědčovat): má hrůzu z toho, že by měl zodpovědnost za manželku a děti, a proto se vztahům vyhýbá. 

Mezi tyto poruchy patří i narcisistická porucha: při ní si muž může připadat tak dokonalý, že si k sobě není schopen najít stejně dokonalou partnerku, případně s žádnou dlouhodobě nevydrží. U narcisistického muže je ale situace někdy obrácená i naruby: vůbec si nevěří, bojí se zranění, a to opět vede k tomu, že vztah dlouhodobě nemá. 

Špatné zkušenosti jako příčina toho, proč je muž dlouho sám

Frekventovanou příčinou na pozadí toho, že je muž dlouho sám, mohou být i špatné zkušenosti. V tomto případě muž velmi přesvědčivě mluví o tom, jak mu v dosavadních vztazích ženy ubližovaly. Jak ho něčím zradily, podvedly ho a opustily, a proto je raději sám nebo má vztahy jen povrchní a krátkodobé. 

U takového muže většinou nejde jenom o zkušenosti z dospělosti, ale mnohdy i o nepříjemnou zkušenost z raného dětství, kdy například nemusel mít úplně symbiotický vztah s matkou. Už od dětství se tedy táhnou jeho problémy se vztahy. Žije většinou sám a není schopen dlouhodobého blízkého a sepjaté soužití s partnerkou. 

Chcete vztah s mužem, který je dlouho sám? Smiřte se s tím, že ho nezměníte

Rád bych upozornil ženy, které si vyhlédly muže, jenž je dlouhodobě sám, aby před tím, než do vztahu s ním půjdou, opustily jakoukoliv myšlenku a naději na to, že ho změní. I takovýto muž má samozřejmě právo na vztah a každá žena má právo svobodně se rozhodnout, s jakým mužem chce být. To je bez diskuze. 

Nejednou jsem se ve své praxi setkal se ženami, které od samého začátku věděly, jaký muž je a že už dlouho neměl vztah (což samo o sobě přirozeně není žádný zločin). Myslely si ale, že ho zachrání a spasí. Často se pak chovaly tak, že se ho opravdu pokoušely měnit. Vnucovaly mu něco, co nechtěl, a tím ho od sebe jen odháněly a posilovaly jeho strach ze vztahů: aniž by to chtěly, dávaly mu argumenty, aby ve vztahu opět nevydržel a utekl z něho. Chcete-li tedy s takovým mužem být, je to v pořádku, máte na to právo, nechtějte ho ale měnit a zachraňovat.

Na samý závěr si řekněme, že problém s tím, když je muž dlouhodobě sám a nevydrží ve vztazích, se dá teoreticky řešit. U každého jsou možnosti přirozeně jiné, základním předpokladem ale je, že si muž problém uvědomuje, chce ho řešit a aktivně se na situaci podílet. 

Přemýšlíte nad tím, že navážete vztah s mužem, který je dlouho sám? Nejste si jistá, zda je to dobrý nápad, a nevíte si rady ani po přečtení článku? Rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Spí se mnou, ale nechce vztah a Neozývá se