Co může být na pozadí toho, že vás manžel nutí do sexu? Jak s manželem rozdílnost názoru na sex řešit? To vše a více se dočtete v dnešním článku na toto téma.

Proč vás manžel nutí do sexu?

Jsou dva nejčastější důvody, proč vás manžel může nutit do sexu. Prvním důvodem je zásadní nesoulad mezi vámi, jak často sex mít. U muže jde o hlavně o fyzickou stránku sexu. To znamená, že muži jde hlavně o vybití sexuálního náboje a o uspokojení libida. Druhým důvodem je naopak to, že muži jde o uspokojení psychických potřeb, které se skrývají za častou potřebou sexu. 

Mnoho můžu si totiž sexem dokazuje, že o ně žena stojí, že je má ráda. Sexem s vlastní ženou si vlastně vynucují důkazy lásky a náklonnosti své manželky. Tyto dvě varianty jsou nejčastější a bohužel v mnoha manželstvích nejsou žádnou výjimkou. Manžel citově vydírá a naléhá na manželku. V horším případě jí vyhrožuje rozchodem a uráží jí, že je divná, že jiné ženy si plní své povinnosti, nebo že jiné ženy mají sex rády. 

Tato forma je samozřejmě pro ženu nepříjemná, ale stále je to mírnější varianta vynucování si sexu manželem. Muži zde primárně nejde o to, aby ženě ubližoval nebo nad ní měl moc. Jde mu čistě o jeho uspokojení sexuální potřeby nebo tím chce získat důkazy, že ho žena má ráda.

Manžel si může vynucováním sexu zvyšovat své sebevědomí

Bohužel jsou i muži a situace, kdy si manžel vynucuje sex po své manželce, protože mu dělá dobře mít moc nad svou ženou. Má rád, když jí může ovládat a psychicky jí ubližovat. Někdy bohužel i fyzicky.

Jak nejlépe poznat, z jakého důvodu po vás chce manžel sex častěji než vy? Pokud se jedná o formu, kdy vás manžel do sexu nutí primárně z důvodu uspokojení a ne, aby vás ovládal a ubližoval vám, je většinou takový muž ochoten se o situaci i bavit. Nejlepší je si s ním promluvit a vysvětlit mu svůj pohled na věc a své požadavky. Pravděpodobně by byl spokojen a více by na vás nenaléhal. Váš vztah by mohl dále být pro oba mnohem pohodovější. Tedy za předpokladu, že byste neměli jiné problémy. Ale nezapomeňte, že spokojenost v otázce sexu musí být vždy u vás obou.

Pokud byste se setkala u svého muže s druhou, horší variantou, tedy že mu jde hlavně o to, aby vás ovládal a ubližoval vám, takový muž většinou není ochoten se o situaci bavit. Taková povaha bude vždy chtít mít nad vámi moc a neuspokojí ho s největší pravděpodobností ani pokud byste mu vyhověla dle jeho požadavků. Jeho intenzita vynucování si sexu a jeho požadavky by se jen stupňovaly.

Diskutujte s manželem, co je opravdu za jeho vynucováním si sexu

Základem je, abyste oba dva byli ochotni o situaci, kdy vás manžel nutí do sexu, diskutovat. Je potřeba zjistit jaké požadavky manžel má a co je na pozadí za jeho častou potřebou sexu. Doporučuji nepodceňovat motivaci vašeho muže k sexu, resp. co je za jeho zvýšenou potřebou sexu. Bohužel mnoho klientů, se kterými jsem se v tomto tématu setkal, si většinou situaci vysvětlují tak, že jde čistě jen o vybití sexuálního náboje. Vůbec si neuvědomují, že za tím mohou být právě i psychické problémy muže nebo celkové problémy ve vztahu, které pak muž mezi vámi řeší sexem. 

Nejčastěji za mužovým vynucováním si sexu s vámi je, že si myslí, že ho nemáte ráda, nebo že jste mu nevěrná. Pak samozřejmě nepřiměřeně naléhá, abyste měli sex. Samotný způsob, jak na vás naléhá, je často asymetrický s vašimi potřebami. Muž chce sex mnohem častěji a to ve vás přirozeně vzbuzuje nechuť a odpor a v konci manžela odmítáte. V muži to jen budí dojem, že má pravdu, že ho nemáte ráda, nebo že ho podvádíte. O to víc na vás začne naléhat a o to víc vás nutí do sexu. Tím si vlastně chce jen potvrdit, že jeho domněnky a strach se nepotvrdí.  A takto se donekonečna točíte v bludném kruhu.

Po pojmenování opravdových příčin a motivací toho, proč manžel chce sex častěji, proč vás nutí do sexu, byste se přirozeně měli zaměřit na příčiny, které jste pojmenovali. Měli byste se snažit je vyřešit tak, abyste si vzájemně byli schopni vyhovět. Nenechte se ale ovlivňovat vaším manželem, nenechte si namluvit, že jste divná, nebo že jste povinná mít s manželem sex. A věřte, že sex si opravdu musíte užívat oba dva, oba dva ho musíte dělat dobrovolně.

Někdy žena pociťuje negativní emoce a nechce s manželem sex

Problém může být ovšem i na vaší straně. Z nějakého důvodu můžete vůči manželovi cítit odpor. V tom případě by bylo na místě řešit tyto věci a vaše pocity přímo s vaším mužem. Měla byste mu říct, co by měl změnit, co by měl začít dělat jinak, jak by se k vám měl chovat, abyste začala cítit jen pozitivní emoce. Jen tak pak můžete být spokojená s vaším sexem a společný sex vám bude dělat radost.

Z toho tedy vyplývá, že často není problém se sexem mezi manželi jen samotná otázka sexu. Jedná se o nějaké, zatím pro vás neznámé, problémy ve vztahu. Když se žena začne od muže odtahovat, nechce s ním mít sex, muž jí o to víc nutí a skrze sex se vlastně snaží vyřešit veškeré problémy v jejich vztahu.

Pakliže se u vašeho muže ale jedná o to, že vás chce vynucováním si sexu ovládat a vám je to samozřejmě nepříjemné, s největší pravděpodobností nebudete schopná se s ním dohodnout. Vaše debaty bohužel nikam nepovedou a manžel bude své opravdové záměry před vámi tajit. Jsou i páry, kde ženu tento přístup vzrušuje, nicméně to platí pro páry, které nemají problém se sexem a hlavně nemají problém si říct, kdo by měl v sexu splňovat jaké role. 

Komunikujte spolu o vašich problémech v sexu

Základ je tedy ve správné komunikaci. Musíte být ochotni se společně dohodnout a musíte chtít spolupracovat. V této situaci odsuňte téma sexu a bavte se o problémech, které předcházely vašim problémům se sexem. Teprve až tyto vyřešíte, můžete se, pokud to bude ještě potřeba, zabývat problémy se sexem. Pokud to budete dělat obráceně, zaměříte se rovnou na problémy v sexu a nevyřešíte problémy, které předcházely, nemůže se vám podařit se někam posunout.

Pamatujte si, že vždy máte právo muže odmítnout. Váš manžel nemá žádné právo vás do sexu s ním nutit. Vy sama máte právo na své vlastní hranice, co je vám příjemné a co už není. Není ani žádnou vaší povinností, jak říkají někteří muži svým ženám, že ho musíte uspokojit, protože nedostatek sexu pro něho má velmi negativní vliv na jeho psychiku, náladu a pracovní výkonnost či podobně.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába