Nevíte, co vede vašeho manžela k tomu, že na vás neustále hledá chyby? Dostala jste se už  do stavu, kdy jeho kritice sama věříte? Vaše sebevědomí tím trpí a je velmi nízké? Existují možnosti, jak tento problém vyřešit. Pojďme se na ně společně podívat.

Nejčastější otázkou pro ženy, které jsou podrobeny situacím, kdy na nich manžel neustále hledá chyby, je jaká míra takového chování je přijatelná, a jaká už ne. Něco takového se nejspíš nedá tak jednoduše vyhodnotit. Vždy záleží na tom, co tím váš manžel sleduje, jak často to dělá a jakým způsobem na vaše chyby nebo domnělé chyby poukazuje. 

Co je ještě přijatelné, když váš manžel na vás hledá chyby?

Domnívám se, že nemá cenu se zabývat tím, co ještě normální je a co už není. Podstata je především v tom, co váš manžel hledáním chyb na vás sleduje. Zda je to z důvodu, že vám chce pomáhat s tím, co vám opravdu objektivně nejde, a nebo zda na vás neustále křičí a nadává vám, snižuje vaše sebevědomí a upozorňuje vás na kdejakou chybu, kterou jste udělala.

Nenechte si namluvit, že jste špatná, že váš manžel má patent na rozum. Pokud vás jen kritizuje, hledá chyby na vás a na všem a zároveň vás neumí pochválit nebo neumí být trpělivý a nedokáže vám něco rozumně v klidu vysvětlit či vám pomoct, má zřejmě on sám nějaký vnitřní problém. Svou frustraci si pak vybíjí na vás. To se netýká případů, že jste nějaké chyby opravdu udělala. V takovém případě je na místě uznat, že jste něco pokazila, že jste v něčem pochybila.

Váš muž samozřejmě nemusí mít vždy pravdu. A to jak dané věci vidí, ve skutečnosti nemusí být pravda. Z toho důvodu v situaci, kdy na vás manžel neustále hledá chyby, doporučuji, abyste nedovolila diskuzi na téma, kdo z vás má pravdu. Mnoho věcí ve vztahu, mnoho situací se nedá nijak změřit a je to pouze na posouzení každého z nás. Toto posouzení každého je podloženo naším subjektivním úhlem pohledu a závisí i na naší ochotě se vzájemně dohodnout na kompromisu. 

Manžel na vás hledá chyby, protože má možná nízké sebevědomí

Z toho důvodu je smysluplné si nenechat od vašeho manžela vnutit myšlenku, že zrovna on má patent na rozum a vše, co řekne je pravda, že jedině on ví, jak má vše být. Pokud si tedy stále lámete hlavu, zda je jeho kritika oprávněná, pak věřte tomu, že se tím vůbec zabývat nemusíte. Pokud váš manžel na vás jen hledá chyby a není ochotný vám pomoci nebo se sám zúčastňovat na tom, abyste své chyby mohla napravit, nemůžete ani vy sama tuto situaci změnit a někam smysluplně posunout.

Pokud muž neustále jen hledá chyby, je neustále jen negativní, ničím nepomůže a neporadí, je ve skutečnosti sám vnitřně velmi nespokojen a zakrývá to právě tím, že pozornost od sebe odvádí směrem k vám. Svou frustraci se snaží přehodit na vás. Někteří lidé se navenek chovají velmi sebejistě, jako kdyby měli klíče od všech dveří na světě, všemu rozuměli a všechno zažili. 

Ve skutečnosti jsou ale slabí, nejistí, nevěří si a často se cítí ohroženi právě těmi, na kterých pak sami hledají chyby. Jsou to většinou lidé, kteří si sami nedokáží přiznat svou nedokonalost a své chyby. To je pro ně tak zraňující, že věří tomu, že oni žádné chyby nedělají, že je děláte jen vy.

Jak se takovému chování můžete bránit? Především si musíte uvědomit, že snahou někoho, kdo vás jen kritizuje, hledá na vás jen chyby a sám vám není ochoten pomoci, je mít nad vámi kontrolu. Takto vás chce ovládat a mít nad vámi větší moc. Dívejte se tedy na takového člověka tak, že čím častěji na vás hledá chyby, chová se a vystupuje vůči vám negativně, přesně tak se sám cítí uvnitř sebe. Rozbitý, nejistý, plný vlastní bolesti a nespokojenosti sám se sebou.

Co dělat, když na vás manžel jen hledá chyby?

Co tedy dělat,  když váš muž na vás jen hledá chyby? Příště, až vůči vám bude opět kritický, zkuste se zastavit a za prvé si řekněte sama pro sebe, zda s jeho kritikou souhlasíte. Za druhé zvažte, jestli způsob, jakým vám tuto kritiku říká, je pro vás přijatelný. I za předpokladu, že byste kritiku považovala za oprávněnou, ale váš muž jí říká způsobem, který vás především dehonestuje, zkuste si takovou kritiku nepřipouštět. 

Uvědomte si, že máte právo na to, aby s vámi váš muž jednal způsobem, který vás nebude dehonestovat. Váš manžel vás může upozornit na vaše chyby, ale v žádném případě se nad vámi nesmí povyšovat. Určitě nedoporučuji oplácet vašemu muži, který na vás hledá jen chyby, stejnou mincí. To by vašeho muže jen popudilo, že by své negativní chování s největší pravděpodobností ještě zesílil a dělal by to i častěji. 

Naopak má smysl se zabývat tím, co se děje ve vašem muži, co ho trápí a co je ve skutečnosti pravou podstatou toho, že vás kritizuje a hledá na vás chyby. Muži, kteří až přehnaně hledají chyby na svých partnerkách, tím ve skutečnosti míní úplně něco jiného, o čem vlastně nemluví a co je na pozadí jejich psychiky. Požádejte svého muže, aby se nad tím zkusil zamyslet a ukažte mu, že jste ochotná s ním spolupracovat a hledat, co ho trápí. Můžete mu tím i ukázat, že celý váš problém se dá řešit jinak.

Promluvte si s manželem otevřeně, proč na vás jen hledá chyby

Má tedy velký smysl se s manželem dohodnout na tom, že si o problému, že na vás neustále hledá chyby, promluvíte. Pokuste se manželovi popsat, jak se v takové situaci cítíte. Popište pouze své vnímání a svůj prožitek. Neukazujte pomyslně na manžela a na to, co udělal nebo co nedělá. To by vedlo jen k tomu, že by se bránil a nebyl by ochoten přijmout, co vy sama říkáte.

Přirozeně se může stát, že manžel s vámi nebude ochoten nic řešit. Pak se musíte smířit s tím, že na vás neustále bude hledat chyby nebo si musíte zvážit sama za sebe, zda v takovém vztahu chcete zůstat. Má smysl i to, že se zamyslíte sama nad sebou. Zda nejste vy sama příliš submisivní, zda jste nezavdala možnost svému muži k takovému chování. Není totiž neobvyklé, že některé ženy své muže nevědomky a nepřímo podporují v tom, že na nich neustále hledají chyby. Nevědomky jim totiž umožňují, že si muž zvykne, že si k nim může cokoliv dovolit.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába