V článku se dozvíte, jak se muži nejčastěji dívají na přátelský vztah s jejich bývalou partnerkou. 

Přátelství muže se ženou je mýtus? Vůbec ne!

Hned na úvod bych rád vyvrátil mýtus, že přátelství mezi mužem a ženou nemůže existovat. Taková přátelství samozřejmě existují a existují i přátelství mezi muži a jejich bývalými partnerkami. 

Není vůbec nic nezvyklého na tom, když muži říkají, že se svojí bývalou partnerkou (pokud s ní tedy jsou přátelé i po rozchodu) mají svým způsobem lepší vztah, než když spolu žili jako partneři. Je to často tím, že už na sebe nemají takové nároky: proto muži svoji ex partnerku dokáží vidět reálněji, tedy takovou, jaká opravdu je. To, že není taková, jakou si ji představovali, je už tolik nezraňuje, neberou si to osobně a tak, že jim to dělá schválně.

Vztah muže s bývalou partnerkou je tedy odlehčen o ty největší nároky, které na svého partnera, jenž je nám nejblíž, přirozeně máme. Platí totiž, že na člověka, který je nám tak blízko jako náš partner, klademe mnohem větší nároky než na někoho, koho považujeme „jen“ za kamaráda. 

Bývalá partnerka, současná kamarádka = potenciální problém

Výhoda přátelství s bývalou partnerkou je pro muže ta, že žena je zná, zná jejich slabiny a vyzná se v nich i jinak než čistě jen kamarádka.

Abychom ale nešli jen po povrchu tématu přátelství muže s bývalou partnerkou, je dobré podívat se více do hloubky. Především proto, že současné partnerky mužů, kteří se svojí bývalou udržují kamarádský vztah, to ne vždy nesou úplně dobře. A svým způsobem mají v některých ohledech pravdu v tom, že pro ně ex partnerka a současná kamarádka může představovat ohrožení.   

Za prvé muži častěji než ženy nejsou schopni popsat, proč se se svojí ex a stávající kamarádkou vlastně rozešli. Z toho důvodu ji ani nedokáží vidět příliš negativně, a to současnou partnerku může dráždit.

Kamarádka s (emocionálními) výhodami

Za druhé muži svým způsobem mohou využívat emocionální podpory své ex partnerky, která je zná a která jako kamarádka může mít oproti současné partnerce některé výhody. To ženu může zraňovat, problém ale je, že řada mužů si tyto věci vůbec neuvědomuje. Řeknou, že jejich ex partnerka je fajn kamarádka, že je to dobrý člověk, a to je vše. 

Je to proto, že muži nejsou tolik propojeni se svými emocemi a tolik si je nepřipouští. Muži jsou naprogramováni tak, že evolučně směřují k tomu, aby měli více sexuálních partnerek. A tak na pozadí vztahu s bývalou partnerkou, tedy současnou kamarádkou, může být i sexuální podtext. Nelze to samozřejmě vyloučit, ale zároveň v tom nelze hledat ani pravidlo. Jak už totiž bylo řečeno, kamarádství mezi mužem a ženou po rozchodu může existovat a někdy je ještě lepší než s kamarádkou, se kterou muž sexuální vztah neměl.

Muži nemají takovou schopnost se druhým lidem emocionálně svěřovat, proto někteří (pokud je tomu jejich ex přirozeně nakloněná) využívají výhod přátelství a svěřují se své bývalé partnerce, které věří, která je zná a rozumí jim. 

Muži a bývalé partnerky: fungovat to může, ale nemusí

Z těchto a jiných podobných důvodu, kdy ženy tím, že jsou evolučně naprogramovány spíše k tomu, aby do vztahu více investovaly, bývají také někdy i více zraněné tím, když je předešlý partner nebo manžel zradil nebo podvedl. Ženy z těchto zkušeností mnohdy čerpají, a proto se dá obecně říci, že některé z nich to, že jejich partner má kamarádský vztah se svojí ex, moc dobře nenesou. 

Na druhou stranu jsou ženy, kterým to nevadí a které jsou samy se svým bývalým partnerem v kamarádském vztahu. Takovým párům to pak může fungovat dobře. 

Kamarádství muže s bývalou partnerkou by na emocionální úrovni přirozeně nemělo nahrazovat vztah primární. Pokud muž více využívá emocionálních výhod kamarádského vztahu se svojí ex, je to samozřejmě problém. A to z toho důvodu, že v tomto případě primární vztah se současnou partnerkou neplní účel, který by plnit měl, a tím je emocionální blízkost, dostupnost a podpora.

Z toho, co jsme si řekli, vyplývá, že nelze jednoduše paušalizovat a házet všechny muže do jednoho pytle. To, jak se muži dívají na své bývalé partnerky, není možné zjednodušovat. V některých případech lze takový vztah skutečně považovat za nezdravý, v jiných případech to ale problém není a není třeba se ničeho obávat.

Nevíte-li si ani po přečtení článku s přátelstvím vašeho partnera a jeho ex rady, nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související články: Manžel a jeho kamarádka