Zjistila jste, že je vám muž nevěrný s mladší? Nevíte, co dělat? Máte pocit, že se vám zhroutil celý svět? Na chvíli se zastavte a přečtěte si článek, jak se zachovat, aby se vám ulevilo.

Pokud zjistíte nevěru svého muže s mladší milenkou, bývá to šok hned dvakrát. Nejen, že musíte překonat těžké období silných emocí od vzteku, nenávisti, pocitu ztráty bezpečí a jistoty, zoufalství a deprese, ale musíte se ještě popasovat se svými myšlenkami ohrožující vaši ženskost. Např. si můžete říkat, „už nejsem dost atraktivní, proto mě podvedl s mladší“, nebo „co bych chtěla ve svém věku, nikdy už mladá nebudu“, atd.

Co dělat, když zjistíte, že je vám muž nevěrný s mladší?

Nevěra je vždy bolestivá, a nejen že při ní dochází k silnému narušení důvěry ve vztahu, ale objevují se pocity vnitřního chaosu, zoufalství či paniky. Díky silným emocím a sebe-sabotujícím myšlenkám je velmi důležité, abyste se v prvé chvíli zaměřila na sebe samu a dostala se z prvotního šoku. To vám pomůže poodstoupit od dané situace a řešit ji s chladnější hlavou, abyste neudělala zbytečné chyby. Jak na to?

Nepotlačujte emoce

Emoce, které teď budete prožívat díky nevěře muže s mladší ženou, budou zřejmě silné a budou přicházet nečekaně. Je to přirozená reakce lidské psychiky na traumatizující zážitek. Důležité je, abyste svoje emoce nepotlačovala. Zvažte, co by vám pomohlo, abyste emoce vyventilovala způsobem, který nebude ubližovat ostatním. Např.

• Jděte si zasportovat. Přijdete na jiné myšlenky a dáte si pořádně do těla, budete i lépe spát.

• Zavolejte kamarádce a vypovídejte se. Pokud budete mluvit o svých pocitech nahlas, dokážete je i lépe zpracovat.

• Požádejte o odbornou pomoc, pokud máte pocit, že to sama nezvládnete. Odborník s vámi zpracuje emoce a silné pocity, dá podporu a pomůže vám situaci zvládnout.

• Vyhledávejte činnosti, kde můžete uvolnit svoje emoce, aniž byste je zbytečně v sobě držela.

• Jděte se vykřičet do lesa, na pole, atd.

Požádejte nevěrného muže o čas a prostor, netlačte na sebe

Je pochopitelné, že při kontaktu s mužem, který vám byl nevěrný, budete prožívat silné pocity. Požádejte jej o čas a prostor, abyste mohla danou situaci zpracovat. Netlačte na sebe a dejte si čas (který bude jasně definován, např. 2 měsíce), kdy spolu budete komunikovat jen o nejnutnějších věcech, na kterých se potřebujete dohodnout.

Domluvte se s nevěrným mužem na pravidlech

V takové chvíli, kdy prochází váš vztah krizí, je důležité, abyste se domluvili na pravidlech, jak budete dál fungovat. Potřebujete mezi sebou vyřešit ty nejnutnější věci, aby vše fungovalo a vy jste se mohla soustředit na sebe a zpracování vašich pocitů.

Nevěrný muž si zas musí ujasnit, co bude z jeho strany dál. Co chce. Odejít od vás nebo se rozejít s milenkou. Toho se mu nejlépe dosáhne, když budete dodržovat pravidla a nebude mezi vámi vznikat ještě větší napětí a nedorozumění.

S nevěrným mužem se domluvte na několika bodech, ve kterých musíte mít ohledně fungování vaší rodiny jasno:

• Jak se chovat k dětem (jak jim vysvětlit, co se doma děje, jak se k nim chovat, atd.)

• Jak dále budou rozdělené finance (kdo bude platit účty, bude to stejné nebo se něco změní, atd.)

• Jak bude probíhat vaše intimita (jak se k sobě po intimní stránce budete chovat)

• Jak společně budete mluvit (o jakým tématech budete mluvit, o čem mluvit nebudete, jak se k sobě budete chovat, atd.)

• Jak budete společně sdílet vaši domácnost (budete spát odděleně, někdo se jeden z vás odstěhuje, apod.)

• Kolik času potřebujete vy a především on, aby si ujasnil, co dál

• Jak se ten čas, který si stanovíte, využije konkrétně. Co oba budete dělat, abyste se opravdu posunuli

Případně můžete doplnit i ostatní věci, které jsou pro vás důležité, a na kterých se dohodnete s nevěrným mužem, abyste se kvůli tomu nemuseli zbytečně hádat a zhoršovat vaši bolest a frustraci ve vztahu.

Ve vztahu máte zodpovědnost, ať je muž věrný či nevěrný

Muž nevěrný s mladší ženou ve vás sice může vyvolávat to nejhorší, ale je to také velká příležitost vyrůst a uvědomit si na této situaci pro vás velmi cenné a důležité informace o vás a vašem vztahu.

Na vztahu se podílí vždy dva lidé, kteří nesou zodpovědnost sami za sebe a za společný vztah. Každý z vás svým chováním a činnostmi buď vztah podporuje či naopak ničí. Pokud se objeví nevěra muže s mladší ženou (nyní pomineme, že by byl muž chronický nevěrník), ukazuje to na to, že ve vztahu něco nefunguje, jak by mělo.

Využijte prostor a čas pro sebe, zpracování svých emocí a popřemýšlení nad vaším vztahem a tím, co jste ve vztahu dělala či nedělala vy. Pojměte to jako zkušenost, z které se můžete mnohé o sobě a vašem vztahu dozvědět, když vám byl muž nevěrný s mladší. Co vám nevěrný muž často vyčítal? Co po vás chtěl? Čeho se mu ve vztahu nedostávalo? O čem byly vaše poslední hádky? Jaká témata jste řešili nejčastěji? Tyto a podobné otázky vás mohou dovést k tomu, abyste se po překonání těch nejtěžších emocí mohla na váš vztah podívat s odstupem a prozkoumat, co bylo ve vztahu špatně.

Nevěra muže s mladší ženou se neobjevuje ve vztahu jen tak. Vždy má nějakou příčinu a ukazuje na to, jaký je váš vztah. Abyste dokázali tuto krizi ve vztahu překonat a posunout se dál, potřebujete řešit příčiny nevěry. Pokud si sama s nevěrou nedokážete poradit či zpracovat emoce, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace, společně s vámi vaši situaci probereme a pomohu vám se posunout.