Zajímá vás, co mohou znamenat myšlenky na nevěru? Ptáte se, kdy má smysl se znepokojovat myšlenkami na nevěru a jak se s nimi případně vyrovnat? To vše a více se dozvíte v článku.

Předně si tyto myšlenky na nevěru rozdělíme na pouhé představy a na nutkavé potřeby. Je velký rozdíl, pokud si občas představíte, že jste nevěrní, že byste se rádi s někým vyspali či podobně. A je něco jiného,  když máte myšlenky na nevěru, které máte velmi často a jsou nutkavé a neodbytné.

Nevyčítejte si myšlenky na nevěru

Myslet občas na nevěru v krátkých epizodách, kterými si navozujete příjemné pocity, není vůbec problém. Pokud nevěru nechcete realizovat, myšlenky vám prostě jen dodávají příjemný pocit a vzrušení. Není tedy důvod si takové myšlenky na nevěru vyčítat. Obdobně je to samozřejmě s myšlenkami, které chcete sdílet se svým protějškem a zpestřuje se tím váš sexuální život. Mít fantazie je běžnou výbavou každé lidské mysli a není důvod se tím jakkoliv znepokojovat. 

Není neobvyklé, že se na mě obracejí klienti s pocitem viny, protože mají myšlenky na nevěru. Nicméně jsou to klienti, kteří zároveň říkají, že nevěrní nejsou a ve skutečnosti ani být nechtějí. Za problém už ale považují samotné myšlenky na nevěru, které berou jako nevěru takovou. Doslova říkají, že si tím připadají, jako by svého partnera podváděli a hluboce se za to stydí a odsuzují se. Na takovýchto myšlenkách není ale nic špatného. Jsou našemu psychickému aparátu naprosto přirozené.

Horší to je s nutkavými myšlenkami, resp. s nutkavou potřebou nevěry. Ovšem ne z důvodu, že byste byli špatní. Je to proto že v tomto případě už je nebezpečí nevěry opravdu reálné. Jednoduše se dá říci, že nutkavé myšlenky jsou takové, kdy nemáte v rámci své mysli svobodnou volbu. Svobodnou volbu ve smyslu, že si můžete dobrovolně rozhodnout, zda své myšlenky chcete zrealizovat, nebo zda to nepotřebujete. Tedy ať si vyberete jakoukoliv z těchto dvou variant, obojí vám bude příjemné. Bude vás to obohacovat a nebudete z toho mít žádné výčitky ani pocity viny.

Nutkavé myšlenky na nevěru

Nutkavé myšlenky jsou takové, že máte pocit, pokud tyto myšlenky nenaplníte, nebude vám dobře. Budete se cítit nenaplněni těmito myšlenkami na nevěru a nemůžete spokojeně žít. Zároveň si přejete zrealizování těchto myšlenek a po jejich zrealizování se můžete cítit špatně. Pokud prožíváte tyto pocity, jedná se jednoznačně o nutkavé myšlenky. Necítíte se svobodně a nežijete s pocitem, že máte možnost volby. Svým myšlenkám musíte vyhovět.

Myšlenky na nevěru rozhodně neznamenají, že byste byli špatní. Ukazují pouze na to, že některé vaše potřeby se dožadují za každou cenu naplnění. Těchto potřeb si nemusíte být vědomi a nemusíte chápat, proč je ve skutečnosti vlastně potřebujete naplnit. Možná žijete v nefunkčním vztahu a myšlenkami na nevěru si budujete větší naději, že vás někdo bude mít rád. Pak se budete cítit hodnotní a v bezpečí. Může jít ale také o případ, kdy si sami řeknete, že jste ve vztahu spokojení, že nemáte partnerovi co vytknout a přesto máte myšlenky na nevěru.

V takovém případě to znamená, že si sami sobě něco nechcete přiznat. Nejspíše to vytěsňujete, abyste se s tím nemuseli konfrontovat. Chcete to schovat před sebou i před světem, resp. před vaším partnerem. Bojíte se, pokud byste pojmenovali, o co ve skutečnosti jde, že vám nebude dobře. Budete se odsuzovat nebo vás odsoudí vaši nejbližší. Případně že se stane něco nepříjemného, například že vás partner za vaše myšlenky na nevěru opustí.

Jak se vypořádat s myšlenkami na nevěru?

Především si musíte uvědomit, že jsou to vaše myšlenky a ty mají svou hlubokou příčinu, proč máte myšlenky na nevěru. To je základ, jak se k celé situaci postavit a jak s ní pracovat. Rozhodně nemá žádný smysl se za ně odsuzovat. Tím byste celou situaci pro sebe jen zhoršovali a zbytečně se trápili.

Co určitě nefunguje, jsou jakákoliv předsevzetí, která si sami sobě dáváte. Jako například, že  nebudete myslet na nevěru. Takováto předsevzetí jsou nereálná. Nutkání se nedá přetlačit. Naopak čím více se snažíte popírat, že máte myšlenky na nevěru, tím více jdete proti potřebě, která chce být naplněna. Vytváříte v sobě vnitřní konflikt, ze kterého vám bude ještě hůř a budete se postupně cítit slabší a slabší. Ale vaše potřeby budou stále silnější a budou se i silněji prosazovat. Budete v sobě vzbuzovat pocity, že jste ještě horší, než jste si mysleli.

Naopak funguje, když se budete snažit sami sebe přijmout, což nezbytně neznamená, že budete nevěrní. Přijmout sám sebe znamená připustit si, že máte myšlenky na nevěru. Dalším úkonem je začít pátrat v sobě, jaké vaše potřeby nejsou naplněny. Co si vlastně chcete vyřešit a jaké potřeby si představami o nevěře chcete naplnit. Nenechte se zmást, že musí jít o sex. Sex nám neslouží jen k vybití sexuálního náboje. Hledejte na pozadí vaší mysli, co si nevěrou chcete dokázat, čemu se vyhnout, co získat atd. 

Doporučuji vám, abyste si vzali tužku a papír a začali si psát cokoli vás k tématu myšlenek na nevěru napadne. Klíčové je, abyste napsali absolutně cokoliv, co vás napadne, vše co budete cítit. Smyslem je dostat se do sebe hlouběji a dostat se blíže k příčinám vašeho nutkání. Je důležité poznat a pochopit sám sebe a připustit si, co se ve vás opravdu děje. Bez pochopení hlubších motivací nemáte šanci si dobře rozmyslet, zda nevěrní opravdu chcete být nebo ne. Resp. uvědomit si, proč máte myšlenky na nevěru, pod kterými se ukrývají motivy, které vám v tuto chvíli mohou být neznámé.

Pokud potřebujete se situací poradit, přijít na to, co se ve vás děje a rozhodnout se, jak se zachovat, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába