Milují se. Tráví spolu spoustu času. Jezdí na výlety, navštěvují divadla, kina, restaurace, apod. Občas spolu stráví i noc, přesto mají oddělené bydlení. Každý má svoji vlastní domácnost a jen se občas navštěvují. Někteří žijí takto měsíce, jiní roky. Z jednoho extrému, kdy spolu bydlelo i několik generací pohromadě, přichází další a tím je oddělené bydlení partnerů. Je oddělené bydlení výhodou či nevýhodou? 

Oddělené bydlení ač se zdá, že se jedná o nový trend, tady je již dlouhou dobu. Často takovým způsobem žije starší generace seniorů, kteří žijí sami a mají vlastní zázemí, přesto touží po společnosti. Mají svoje návyky a zvyky, které ovšem nechtějí měnit či se přizpůsobovat druhému při společném soužití. Čím dál častěji se oddělené bydlení stává populárnějším pro mladé lidi.

Výhody odděleného bydlení

Velkou výhodou odděleného bydlení je, že se scházíte s partnerem v době, kdy na něj máte náladu a chuť s ním strávit čas. Pokud zrovna nemáte náladu být se svým partnerem a raději byste trávili čas sami, nic vám v tom nebrání.

Pokud bydlíte odděleně, máte také spoustu času sami pro sebe a pro svoje koníčky. Nikdo vám nevyčítá, že se věnujete tomu či onomu. Ženy se můžou věnovat sami sobě a své kariéře, aniž by po partnerovi musely uklízet. Muži zase mohou vyrazit ven s kamarády, aniž by jim to bylo vyčítáno.

Pokud bydlíte spolu, jste v každodenním kontaktu, může se stát, že váš vztah velmi rychle sklouzne do stereotypu a nudy. Právě oddělené bydlení udržuje ve vztahu určitou jiskru a podporuje touhu po druhém. Jeden na druhého se těší, až budou spolu, tímto se vztah posiluje a upevňuje.

Pokud máte oddělené bydlení, podporuje to i vaši nezávislost na partnerovi. Jste samostatní, umíte se o sebe postarat, jste finančně nezávislý. Tohle vše podporuje vztah, kdy jeden na druhém nejste závislí a o to více si můžete užívat společné chvilky.

Nevýhody odděleného bydlení

Jako každá mince má dvě strany, stejně to platí u odděleného bydlení. Ne vždy je to výhodné. Oddělené bydlení přináší i spoustu nevýhod.

Jednou z velkých nevýhod odděleného bydlení jsou dva nájmy, tedy vyšší výdaje. Když každý bydlíte zvlášť, máte svoji vlastní domácnost, o to vyšší finanční výdaje budete mít, než kdybyste bydleli společně.

Pokud bydlíte s partnerem odděleně, každý máte svoji domácnost a setkáváte se jen v době, kdy na sebe máte náladu a chuť, ochuzujete se o hlubší poznávání toho druhého. Tohle je velká nevýhody u párů, které plánují společnou budoucnost a chtějí mít děti. Ani jeden z nich nezná toho druhého, jak se chová v různých životních situacích.

Neví, jak ten druhý dokáže fungovat v domácnosti, jaký je, když přijde unavený z práce, když se mu nedaří, jak se chová. Což je velmi podstatné k tomu, abychom správně dokázali vyhodnotit, zda soužití s takovým partnerem bude slučitelné s naším životním stylem, našimi zvyky a návyky.

Díky tomu, že každý z nás bydlí odděleně, může se stát, že důvěra v takovém vztahu bude čím dál více „narušována“ našimi myšlenkami, které se nám můžou honit v hlavě. „Kde je, když není se mnou? S kým se schází? Kam chodí?“ To vše se může objevit našich hlavách a mít dopad náš vztah s odděleným bydlením.

V neposlední řadě je taky nevýhodou odděleného bydlení i to, že pokud se objeví nějaká nemoc, jste odkázáni sami na sebe a musíte se o sobě postarat. Není doma nikdo, kdo by to udělal za vás.

Oddělené bydlení – ano či ne?

Oddělené bydlení rozhodně není pro každého. Často takovým stylem žijí lidé, kteří jsou rozvedení a mají vybudované svoje vlastní zázemí. Již nechtějí po rozvodu zkoušet nové bydlení, zvykat si a přizpůsobovat se požadavkům a návykům partnera. Vzájemně se navštěvují a tento životní styl jim dobře funguje.

Jak bylo zmíněno na začátku, i starší generace seniorů, kteří mají svoje vlastní zázemí, ale touží po společnosti, taktovým způsobem odděleného bydlení můžou velmi dobře fungovat. Občasnými návštěvami si zpestřují „podzim“ svého života.

Další generací, která takto velmi dobře funguje, jsou mladí lidé, kteří oddělené bydlení berou spíše jako přechodnou fázi mezi chozením a vážným vztahem. Prozatím nechtějí zakládat rodinu, ale chtějí si užívat života, který mají před sebou.

Pokud chcete mít rodinu a plánujete děti, je vhodné velmi dobře poznat člověka a zažít co nejvíce partnerských zkušeností. Pokud budete mít oddělené bydlení je velmi pravděpodobné, že dotyčného či dotyčnou zcela nepoznáte, uděláte si o druhém zkreslenou představu a pak zjistíte, že máte děti s někým, koho vůbec neznáte.

Oddělené bydlení je náročné na vzájemnou důvěru a toleranci ve vztahu, proto je vhodné pro lidi, kteří jsou samostatní, nezávislí a nebojí se samoty.

Pokud i vy řešíte, zda bydlet odděleně či nikoliv, nebo chcete posunout vztah z odděleného bydlení do spolubydlení a narážíte na problémy, které společné bydlení skýtá a sami si nevíte rady, obraťte se na mě v sekci konzultace, abyste se dokázali lépe zorientovat ve vaší situaci a dostali nový nezaujatý pohled.