Zamilovala jsem se do staršího muže

„Je mi 35 let a dlouho jsem toužila po vztahu. Moji přátele jsou dávno ženatí, mají děti a já pořád nic. Tenkrát se objevil on. Přisedl si v kavárně, pozval mě na kávu a já zjistila, že se s ním cítím dobře. Následovaly společné obědy, večeře, divadlo a dlouhé hodiny povídání. Trvá to už půl roku. Je galantní, zajímá se o mě, můžu se na něj spolehnout. Postupně jsem zjistila, že jsem se zamilovala do staršího muže. Je ve věku mého táty, ale mně to nevadí. Cítím se s ním dobře,“ končí vyprávění paní Lucie.

Proč dávají ženy přednost starším mužům?

Paní Lucie to neplánovala, přesto se zamilovala do staršího muže. Bez ohledu na to, že tento muž je ve věku jejího otce. Starší muži mají také ovšem několik předností oproti mladším mužům. Které to jsou?

Starší muži jsou všeobecně vyrovnanější a stabilnější než ti mladší. To vzbuzuje u mladších žen pocity jistoty a bezpečí, po kterých podvědomě ženy touží.

Starší muži si s přibývajícím věkem mnohem více váží rodiny a zázemí. Jsou ochotnější na sebe vzít závazky. Starší muži nejsou ve vyšší věku tolik aktivní jako zamlada. Tím, že jsou více stabilnější, upřednostňují i stabilnější zázemí, které spatřují především v rodině.

Starší muži imponují mladším ženám i tím, co v životě dokázali. Pokud je muž o generaci starší, je pravděpodobné, že má i více pracovních zkušeností a v současné době může mít vybudované již lepší postavení ve společnosti.

Starší muži mohou nabídnou ženám zázemí. Je přirozené, že starší muž bude se svých letech mít i svoje vlastní zázemí, ať už se jedná o byt, dům či jinou nemovitost. I tohle je určitou výhodou starších mužů, pokud chce žena založit rodinu.

Úskalí vztahu se starším mužem

Bohužel v období zamilovanosti nevidíme, neslyšíme a přehlížíme spoustu věcí. Říká se, že máme na očích „růžové brýle“. Což se stalo i paní Lucii. Naplnila svoji potřebu mít vztah, v kterém se cítí dobře. Už není sama. Jenže, každá mince má dvě strany.

Z pohledu paní Lucie je starší muž, do kterého se zamilovala, ideální partie. Jenže ve chvíli, kdy paní Lucii spadnou „růžové brýle“, vyprší zamilovanost a bude chtít posunout vztah dál, může narazit na několik překážek.

Starší muži se jen málokdy mění. Čím je člověk starší a žije určitým způsobem života, tím je pro něj těžší změnit svoje dosavadní návyky. Dvojnásobek to platí v případě, že muž je o generaci starší než jeho partnerka. Ve většině případů jsou muži méně aktivní, nechtějí nic měnit a přizpůsobovat se novému. Existují ovšem i výjimky.

Starší muži mají rádi svůj klid. Pokud bude paní Lucie uvažovat o rodině, možná u svého staršího přítele, do kterého je nyní zamilovaná, nepochodí. Starší muži, kteří mají např. i svoje již dospělé děti, většinou touží po klidu. Pokud máte staršího přítele a ráda byste měla děti, je důležité tuto otázku s partnerem probrat dřív, než zjistíte, že vám roky utekly a děti již mít nemůžete.

Starší muži jsou jinak myšlenkově nastaveni než mladší ženy. Čím je věkový rozdíl mezi starším mužem a mladší ženou větší, tím také dochází k větší psychické propasti. Muž, který je o generaci starší, byl vychováván jiným způsobem než jeho partnerka a může mít na věci dosti odlišné názory. Čím je tedy tento rozdíl v myšlení větší, tím je těžší jej srovnat. Může tak velmi snadno docházet k hádkám a nedorozuměním.

Pokud jste se ocitla v situaci, kdy vám starší muž popletl hlavu a vy jste se do něj zamilovala, zvažte, kam byste takový vztah chtěla v následujícím roce či dvou letech posunout. Až zamilovanost opadne, budete stát před rozhodnutím, co dál. Zvažte všechny úskalí a benefity vztahu se starším mužem a promyslete si, co od takového vztahu vlastně očekáváte.

Díky těmto podnětům můžete předejít nedorozuměním či zklamáním a vztah se starším mužem, do kterého jste zamilovaná, si náležitě užívat.

Ať už řešíte jakoukoliv situaci ohledně vašeho vztahu či máte vztah se starším mužem, ale zamilovanost již opadla a třeba byste ráda v takovém vztahu pokračovala, ale nevíte si rady, neváhejte a požádejte o konzultaci partnerského poradce.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů