Způsobů, jakými se projevuje žárlivost, je mnoho. Nemusí jít vždy jen žárlivost na partnera ve vztahu k jiné osobě.

Žárlivost na jiné ženy

Jana žárlí na svého manžela, kdykoliv se objeví ve společnosti jiné ženy. Je jedno, jestli jde o večírek, či pouze o rozhovor s kolegyní. Začne se pak svého manžela ptát, kdo byla ta žena, proč s ní mluvil, o čem se bavili, co s ní má. Jana také chce, aby jí manžel vysvětlil, proč vůbec chce trávit čas bez ní. Chce vědět proč, kam a s kým chodí.

Žárlivost na kamarády i koníčky partnera

Manžel Jany chodil rád hrát s kamarády šipky. Přestože si takto zašel třeba jen jednou týdně, i tak Jana na to, že je s kamarády a ne s ní, žárlí. Má pocit, že jí manžel dostatečně nemiluje, jinak by přece trávil čas raději s ní doma. Vysvětlení manžela, že chce občas trávit čas i s jinými lidmi, než je Jana, že se chce jen odreagovat, je pro Janu nepochopitelné.

Manžel Jany se tedy nakonec vzdal svého koníčku a omezil zcela styk se svými přáteli i spolupracovníky. Ovšem jak se manžel Jany vzdal toho, co měl rád, tím více časem rostla samozřejmě jeho nespokojenost. Především i proto, že si Jana ani tak neodpustila žárlivecké výstupy. Vlastně vůbec neocenila, že se kvůli ní manžel něčeho vzdal. Naopak mu vyčítala, že přestože je teď s ní doma, tak jistě by raději byl někde se svými kamarády.

Nakonec už toho měl manžel Jany dost a dal Janě ultimátum. Buď přestane žárlit nebo se rozejdou. Jana, když viděla, že je zle, slibovala, že se změní a nebude žárlit. Bohužel toto předsevzetí asi po týdnu vzalo za své. Je jasné, že možností tito dva již moc nemají, buď se rozejdou nebo budou muset nejlépe oba se žárlivostí Jany něco dělat.

Žárlivost na vzhled

Jirka působí jako velmi milý a přívětivý člověk, který by se pro druhé rozdal. Od své přítelkyně ovšem požaduje, aby byla za Popelku. V případě, že si vzala například nové šaty nebo se výrazně nalíčila, zdálo se, že se o něj pokusí infarkt. Čím více se zdála jeho přítelkyně atraktivnější, tím více se bál obdivných pohledů jiných mužů. Jakýkoliv kompliment směrem k jeho partnerce bral okamžitě jako snahu o její získání.

Když jeho partnerka před půl rokem shodila 5 kg, situace se ještě zhoršila. Normální partner by měl z toho, že jeho partnerka vypadá lépe, nejspíše radost. Jiří byl ale spíše zdrcen. Poslední kapkou bylo, když si oblékla šaty, které dle jeho názoru byly příliš krátké. Dle Jirky je jasné, že v těchto šatech chce jeho partnerka provokovat muže. Když Jirku jeho partnerka neposlechla a nepřevlékla se, šaty na ní roztrhal a zamknul jí v bytě. To byla poslední kapka k tomu, aby se s Jirkou jeho partnerka rozešla.

Možná by si měl Jirka uvědomit, že přestože bude mít jeho partnerka třeba sto kilo a nebude vypadat jako modelka, vždy se může najít někdo, komu se bude líbit a komu bude připadat atraktivní. Jeho situaci tedy atraktivita či neatraktivita partnerky nevyřeší. Se svými démony žárlivosti se musí poprat jen on sám.

Žárlím na kamarádku

Šárka si stěžuje, že vždy toužila mít blízkou přítelkyni. Bohužel jí žádná kamarádka nikdy nevydržela. Problém je v tom, že potřebuje přátelství jiných lidí k tomu, aby se cítila důležitá. Pouze když měla kamarádku, tak cítila, že má nějakou hodnotu jako člověk. Říkala si, že bez blízké přítelkyně není její život zcela naplněn.

Pokud tedy získala Šárka nějakou přítelkyni, okamžitě si začala tuto osobu zcela přivlastňovat a snažila se jí izolovat od ostatních kamarádek. Chtěla mít kamarádku, která bude v její zlaté kleci a jen ona k ní bude mít přístup. V případě, že byla nucena čas trávit i s dalšími přáteli své kamarádky, dopadlo to většinou tak, že se je snažila nějakým způsobem shodit či pomluvit.

Velmi se pak divila tomu, že přestože by pro svoji kamarádku udělala první poslední, tak se od ní každá vždy nakonec odtáhla. Zdravé přátelství je totiž podobně jako partnerství stále o svobodě. Jakkoliv závislý partner je pak neatraktivní jak pro vztah, tak pro přátelství.

Pokud se vy nebo váš partner nacházíte v jisté fázi žárlivého chování a cítíte, že své emoce nejste schopni ovládat, nevíte si sami se sebou rady, protože tušíte, že svým chováním můžete poškodit nejen partnerský vztah, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace.