Jsou lidé, u kterých se dá předem tušit, že to s nimi ve vztahu nebudete mít lehké, a že soužití s nimi může způsobovat problémy. V tomto článku se zaměříme na muže. Nebudu uvádět notoricky známé typy, jako jsou alkoholici či uživatelé návykových látek, o kterých víme, že je lepší se jim vyhnout. Zde jsou některé další nevhodné typy mužů pro vztah.

Bydlí stále u rodičů

Pokud má váš potenciální partner 30 let a výše a stále bydlí u rodičů, zpozorněte. Výjimkou můžou být opravdu vážné okolnosti, jako je třeba starost o jednoho z nemocných rodičů. Pravdou ovšem je, že pro mnoho mužů je takový život u rodičů vlastně pohodlný. Využívají veškeré zázemí a domácí servis s minimem nákladů. Jenže představte si, jak si bude asi takový muž zvykat na dělbu práce a nutnost se třeba uskromnit ve prospěch rodiny.

Chození s ním třeba nebude až tak špatné, ale kámen úrazu může znamenat společné soužití. S největší pravděpodobností nebude příliš samostatný a bude od vás vyžadovat za minimální náklady stejný servis, jaký zažíval doma. Pokud nikdy sám nebydlel, může být překvapen, kolik stojí třeba nájemné či jídlo pro rodinu. V případě, že se ještě jedná o tzv. mamánka, vezměte raději nohy na ramena.

Je nedochvilný

Některé ženy se domnívají, že je lepší přijít na rande o něco později, protože by jim bylo trapně, kdyby byly na místě schůzky dříve než muž. Svým způsobem mají pravdu. Mělo by jít ale opravdu maximálně o 5 minut. Tímto způsobem si můžete ale také partnera trochu otestovat.

Jedná-li se o jednu z počátečních schůzek a partner většinou na místě nebývá ani pět minut poté, co jste byli domluveni, mějte se na pozoru. Něco s ním nemusí být v pořádku. Nedochvilnost totiž většinou není časová zaneprázdněnost, nýbrž vlastnost. Může svědčit o sebestřednosti a špatných organizačních schopnostech takového muže.

Často ruší schůzky

Pokud vám ruší domluvenou schůzku či akci hodinu předem není to dobré znamení. Ještě horší je, že na něj třeba čekáte a on nikde. Na druhý den se pak ozve se „zaručenou historkou“, proč nemohl přijít. Také časté rušení akcí s vámi a výmluvy, jako jsou návštěvy příbuzných či neočekávané akce s kamarády na poslední chvíli, může svědčit o tom, že má možná rozpracovaných více vztahů. S největší pravděpodobností vlastně ještě neví, jestli má o vás zájem, nebo jestli nějaký vztah opravdu chce.

Nechává za sebe platit

Nepůjde asi o příliš vhodného partnera, pokud vždy při placení v restauraci elegantně zmizne na toaletu. Nebo vás bude ujišťovat, že je na tom finančně vlastně dobře, jen mu to zrovna tento měsíc finančně nevyšlo, měl nečekané výdaje. Možná pak zjistíte, že má na celý svůj plat exekuci, či nezavadil už rok „chudák“ o žádnou práci, která by jej byla hodna.

Pokud si muž nemůže dovolit pozvat ženu ani na kávu, přesto to udělá a navíc nemá problém nechat za sebe zaplatit, co to bude znamenat do budoucna? Možností, co se s ním děje je mnoho. Je líný, neumí hospodařit s penězi, čeká, že ho někdo bude živit? Co s takovým mužem? Vezmete si zřejmě hypotéku, kterou pak budete splácet sama, či jej budete živit, zatím co on bude létat s hlavou v oblacích? Takový muž se má problém postarat zřejmě sám o sebe. Zakládat s takovým mužem rodinu, znamená jasné fiasko.

Nezajímá se o vás

Vypadá, že je s ním celkem vše v pořádku, pouze se vám zdá, že vás vůbec neposlouchá, co mu říkáte. I po půl roce vám donese k narozeninám karafiáty, přestože jste mu několikrát řekla, že je nemusíte, ale máte ráda růže. Cítíte, že jen vždy chce splnit povinnost, že mu ale nejde o to, aby vám udělal radost. Když mu vyprávíte o sobě, nebo o své rodině, nijak ho to nezajímá, a také si z toho většinou nic nepamatuje.

Je z něj cítit, že jde ve vztahu jen po povrchu, nemá zájem do něj příliš investovat. Je mu s vámi třeba dobře, ale blíže k vám proniknout z nějakého důvodu nechce. Možná čeká, že potká někoho zajímavějšího, a vás bere je jako dočasnou partnerku. Nebo je prostě jen sebestředný a jiní lidé jej příliš nezajímají. Přemýšlejte, jestli vám nebude časem líto, že váš partner nechce poznat, jaká vlastně jste. Navíc pokud s ním zůstanete, je možné, že vše bude na vás a on se jen poveze. 

Muž, který je po týdnu ochoten za vás položit život

Tady jde o opačný extrém na který je dobré si dát pozor. Pokud se vám muž dvoří přehnaně, již po týdnu chce znát celou vaší rodinu i přátele, plánuje společný život, také to není v pořádku. Třeba takoví lidé s poruchou osobnosti dokáží při svádění své oběti být opravdu neodolatelní. Snaží se přesně zjistit, co chcete, po čem toužíte, a vše se snaží s pomocí velkých gest pro vás udělat.

Třeba narcistické, psychopatické a manipulativní osobnosti jsou mistry velkých gest i slov. Bohužel nám ženám často taková slova lichotí, když muž hovoří, že by bez nás zemřel, či si něco udělal, kdybychom jej opustily. Měla by nám ale blikat kontrolka, že se chytáme zřejmě do pasti. Právě tito muži se často „promění“ v tyrany, citové vyděrače a manipulátory. Věta týraných žen o začátku jejich vztahu často zní: „Vše bylo jako z romantické pohádky, všechny kamarádky mi jej záviděly“.

Může se nevhodný muž změnit?

Každý se může změnit, ale musí v první řadě sám chtít. Často totiž zůstává jen u slibů a u změny, která trvá pouze pár dnů, někdy výjimečně i pár týdnů, pak je vše opět stejné, ne-li horší. Opravdu hluboká změna není vůbec jednoduchá. Většinou takový člověk musí projít určitou terapií u odborníka.

Problém je, že nevhodní muži pro vztah si často nejsou ani schopni připustit, že je s nimi něco špatně. Na víru, že svého vyvoleného změní už doplatilo slzami a hořkým rozchodem nakonec mnoho dívek a žen. Je tedy lepší se při výběru partnera vyvarovat určitým nevhodným typům a ušetřit si tak zklamání.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vztahu, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací.