Kritizuje vás váš partner a vy máte pocit, že to už občas docela přehání a poté se cítíte mizerně? Nebo jste to naopak vy, kdo často nevhodně kritizuje toho druhého?

Konstruktivní kritika a vyjasňování neshod samozřejmě do každého vztahu patří. Je ale nesmírně důležité kritiku vhodně uchopit a správně ji tomu druhému podat. Protože nevhodně podaná kritika způsobuje silné negativní emoce a často má na vztah přímo zničující vliv.

Kritika má zničující vliv, když:

● je o osobnosti a charakteru, nikoliv o konkrétním chování

● je naplněna nenávistí

● se nezaměřuje na zlepšení

● vychází z toho, že existuje jen jeden způsob jak něco udělat nebo se chovat správně

● je ponižující

Kritika v těchto případech pouze tomu druhému ublíží, ale ve skutečnosti vůbec nic nevyřeší.

Kritika ve vztahu často začíná na zdánlivě bezvýznamných drobnostech. Postupem času se ale rozvíjí a týká se čím dál důležitějších aspektů ve vztahu. Snadno se tak můžete dostat do spirály kritiky, která postupně v jednom či obou partnerech může vést až k opovržení tím druhým.

Jak poznáte, že se dopouštíte destruktivní kritiky?

Často je velmi obtížné si uvědomit a poznat, že se dopouštíte nevhodné kritiky, která vašem vztahu pouze ubližuje a nikam ho neposouvá. Kritičtí lidé obvykle mají pocit, že pouze dávají tomu druhému zpětnou vazbu, že mu vlastně pomáhají a on to vůbec neoceňuje, a dokonce na kritiku reaguje přehnaně až hystericky.

Řiďte se pravidlem, pokud vám někdo řekne, že jste příliš kritičtí, je velmi slušná pravděpodobnost, že tomu tak skutečně je a měli byste se nad tím zamyslet.

Můžete si také na sobě vyzkoušet jednoduchý test. Zamyslete se, co si o sobě automaticky řeknete, když uděláte nějakou chybu. Třeba, když upustíte něco na zem. Kritičtí lidé si často sami pro sebe vynadají “Ty jsi ale blbej!” nebo si nad sebou znechuceně povzdechnou.

Je rozdíl mezi kritikou a zpětnou vazbou

● Kritika se zaměřuje na to, co je špatně. Zpětná vazba na to, jak něco vylepšit.

● Kritika útočí na charakter, zpětná vazba je o konkrétním chování, ne o osobnosti.

● Kritika ponižuje, zpětná vazba povzbuzuje.

● Kritika obviňuje, zpětná vazba se zaměřuje na budoucnost.

● Kritika se snaží ovládat, zpětná vazba respektuje nezávislost.

● Kritika se snaží něco vynutit, zpětná vazba nikoliv.

Dejte si ale pozor, když jste rozčílení či naštvaní, i zpětná vazba bude velmi často druhou stranou vnímána jako kritika, snažte se proto dávat zpětnou vazbu v klidu.

Dávejte raději zpětnou vazbu a nekritizujte

Pokud jste kritický člověk, měli byste tuto svoji vlastnost dostat pod kontrolu, než vám úplně zničí vztah. Málokdo chce žít s člověkem, který neustále pouze kritizuje a ponižuje.

Místo kritiky se snažte dávat tomu druhému zpětnou vazbu. Nabídněte mu návrhy na zlepšení, ale nevnucujte je. Neútočte na jeho osobnost, ale řešte skutečné problémy v podobě chování, které se vám nelíbí.

Pokud o sobě víte, že jste příliš kritičtí, ale obáváte se, že se toho sami zbavit nedokážete, nemusí to pro váš vztah znamenat nepěknou budoucnost. Kontaktujte mě a já vám pomohu se této přehnané kritičnosti zbavit a ukáži vám, jak dávat ve vztahu zpětnou vazbu vhodným způsobem.

autor článku: Karel Chába