Přečetli jste si článek o tom, jak se dlouhodobé bezdětné vztahy po zhruba 6 letech mění v přechozené vztahy a rozpadají se? Asi nikdo z vás si nepřeje, aby se váš vztah po pár letech rozpadl. Pokud chcete vědět, co můžete udělat pro to, aby bylo riziko vzniku přechodného vztahu minimální, čtěte dále.

Lidé, kteří se dostanou do fáze přechozeného vztahu často přemýšlejí, zda kdysi neudělali chybu. Zda při výběru partnera neměli být opatrnější. Zda vzájemnému poznávání neměli věnovat více času.

Zkušenosti však ukazují že do této krize přichází naprostá většina vztahů, kde partneři nemají společný nějaký velký projekt, bez ohledu na délku fáze poznávání.

 

Jak tedy můžete snížit riziko, že právě váš vztah se dostane do fáze přechození?

Společný projekt pomáhá

Riziko přechozeného vztahu je prokazatelně nižší v partnerských vztazích, kde oba dva partneři pracují na společném projektu a sdílí spolu své nadšení. Chcete-li tedy minimalizovat riziko,že váš vztah skončí přechozením a nakonec se rozpadne, najděte si s vaším partnerem něco, čemu se můžete společně naplno věnovat. Obvykle se jedná o projekty jako je stavba domu, založení a vedení firmy, dobrovolná činnost, akce pro děti či místní komunitu, dosahování společných sportovních výkonů, cílů, cestování a další.

Dítě jako stabilizátor vztahu

Nejúčinnější obranou před hrozbou přechozeného vztahu jsou děti. Dítě je vlastně také takový společný projekt. Navíc dítě je dlouhodobý závazek, ze kterého není jednoduché utéct. Společná péče a starost o dítě dále utužuje partnerský vztah. Oba partneři se musí naplno věnovat dítěti. Musejí si pomáhat a vzájemně si vycházet vstříc.

Je však třeba nutné mít na paměti, že početím či narozením dítěte riziko přechození vztahu nekončí. Většina mužů si své otcovství začne naplno uvědomovat až zhruba koncem prvního roku po narození potomka. Až kolem druhého roku dítěte můžeme pozorovat minimalizaci rizika přechození.

Je tedy nezbytné, abyste si oba byli jistí tím, že děti (jiný společný projekt) opravdu chcete.

Stabilizační vliv dítěte se obvykle začíná snižovat okolo jeho 6. roku, protože dítě je již větší a nevyžaduje plnou péči obou rodičů. Proto bývají nejstabilnější vztahy v rodinách s více dětmi.

Pozor. Pokud již váš vztah jeví známky přechození, nesnažte se jej ihned napravit početím dítěte. Mohli byste si tak zadělat na pořádnou dávku problémů. Nejprve si rozmyslete, zda je dítě v tuto chvíli pro vás opravdu tou nejlepší možností. Raději se nejdřív poraďte s odborníkem, který vám pomůže dostat se z krize.

Související články:
Příznaky přechozeného vztahu
Asi jsem v přechozeném vztahu. Co teď?

autor článku: Karel Chába