Nevěra pro podváděné a podvádějící

Nevěra je velmi častým tématem v rámci vztahů. Pokud nevěru někdo zažil, ví, že to není nic příjemného. Nevěra bolí, je zničující. Někdo má pocit, že ztratil pevnou půdu pod nohama a neví, co bude dál. Může upadat do frustrace, která je zničující.

I když je nevěra nepříjemná či zraňující, je potřeba si uvědomit jednu důležitou věc. Každý ve vztahu má svůj podíl na nevěře. Není to jen černé nebo bílé. Každá „mince“ má dvě strany, stejně to platí i o nevěře.

Prvotní reakce podváděného a podvádějícího

Většinou prvotní reakcí podváděného, když zjistí nevěru, je obrovské naštvání. Člověk zuří, dělá scény, vyhazuje podvádějícího z bytu či domu. Dříve nebo později se dostane do stavu, kdy chce podváděný vztah zachránit. Má pocit, že mu protějšek za to opravdu stojí a chce s tím něco udělat.

Častá reakce podvádějícího, když se zjistila jeho nevěra, je to, že přichází určitá úleva. Podvádějící už nemusí nic skrývat. Pokud to byla nevěra jednorázová, kdy podvádějícímu nezáleží na milenci či milence, ale šlo jen o sex, dost své nevěry lituje a mrzí ho. Chce situaci napravit. Podváděný to nechce akceptovat, trucuje, snaží se dostávat od podvádějícího důkazy o tom, že má o něj skutečný zájem.

Jedna situace, dva pohledy

I když lidé žijí stejnou situaci, každý to vnímá jinak. Ten, kdo podváděl, by si měl dát čas na rozmyšlenou a uvědomit si, proč to dělal. Bohužel se setkávám velmi často s reakcemi, kdy se podvádějící chce vrátit do vztahu, ale neuvědomí si, proč to udělal. Bojí se, že ztratí svůj protějšek, že ho opustí. Zapomene na to, co bylo důvodem, že se uchýlil k nevěře. Snaží si zachránit „vlastní kůži“.

Takový postup je špatný. Podvedený musí znát důvody, proč k nevěře došlo. Netvrdím, že bychom se donekonečna měli bavit a neustále vymýšlet nové důvody, proč k nevěře došlo, jak to někdy podváděný chce, aby zmírnil prožívanou bolest. Ale podvádějící musí být schopný vysvětlit podváděnému, proč podváděl. Podváděný potřebuje porozumět, proč mu druhý byl nevěrný.

Vysvětlení toho, proč se nevěra stala, vede k většímu porozumění a znovuobnovení důvěry ve vztahu. Pokud se k tomu podvádějící bude stavět lhostejně s tím, že to s milenkou či milencem ukončil, a tím je vše vyřešeno, vztah se nemůže posunout a fungovat dál. Dřív nebo později by se znovu objevily příčiny, které by vedly k nevěře a vše by se opakovalo.

Vysvětlete příčiny nevěry

Pokud se např. žena dozví o mužově nevěře, dost často si klade za vinu, že není dost atraktivní, že muže něčím zklamala, dělala něco špatně. Tohle vše ženu znervózňuje a velmi silně to negativně prožívá. Zároveň pokud se muž k tomu staví tak, že vše ukončil a tím je vše vyřešeno, je velká šance, že se nevěra bude opakovat.

Společně jste se nebavili o příčinách, proč k tomu došlo, a tudíž je společně nemůžete vyřešit. Pokud se k tomu takto postavíte a uděláte tlustou čáru, aniž byste řešili příčiny nevěry, velmi podvádějícímu ulehčujete cestu zpět. Ten si uvědomí, že se nic vážného nestalo, a pokud mu to projde jednou, může to projít znovu. Je zde velká šance, že dotyčný bude opět podvádět.

Každý to má jinak. Je potřeba se v nejlepším případě pochopit, jak to vnímá druhý. Pochopit, jak to prožívám a vnímám já, a proč to tak mám. Snažit se dle toho vzájemně k tomu přistupovat. Čím ochotněji budete nakloněni tomu, abyste si vzájemně porozuměli a našli příčiny nevěry, tím větší je šance, že to zvládnete a danou situaci překonáte. Ve vztahu se bude prohlubovat důvěra.

Pokud prožíváte těžké období, kdy jste zjistili nevěru svého partnera či partnerky, nevíte, jak to máte řešit, potřebujete si ujasnit, zda vám za to váš protějšek stojí, obraťte se na mě. Společně se podíváme na vaši situaci, ukážeme si, kde si sami stojíte v cestě a nastavíme to tak, abyste toto období co nejrychleji překonali a zvládli. Zde najdete druhy konzultací

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Nevěra pro podváděné a podvádějící

    Dan Červen 18, 2018

    Dobrý den, chtěl bych poradit.. Byl jsem s přítelkyní 14let furt mi kladla na srdce jak mě miluje nikdy nepodvede a bude na furt.. Hold když jse.m přišel na nevěru tak mi ještě dokázala lhát do očí jak sním nic nemá atd… Rozešli jsme se jednu chvilku mi psala jak mě stále miluje a nemůže to dostat z hlavy.. Na to pak otehotnela… Myslíte, zs to udělala ze žalu?.. Teď všude pomlouva a píše a jsem ten nejspatnejsi..
      Karel Chába Červen 19, 2018

      Dobrý den, Dane, to nemohu vědět. Neznám jí, o vaší věci nevím vůbec nic, než to, co tu píšete, a to na posouzení je naprosto nedostatečné.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů